Szukaj

Czego unikać w czasie karmienia piersią?

Podziel się
Komentarze1

Kobiety karmiące swoje pociechy piersią, aby nie zaszkodzić bobaskowi muszą uważać na swoją dietę i styl życia. Istnieje kilka substancji, których matki karmiące powinny unikać lub przynajmniej ograniczyć. Oto lista produktów, z których należy zrezygnować karmiąc malca piersią


Lista rzeczy zabronionych w czasie karmienia piersią


 • Nikotyna
Kobity karmiące piersią powinny całkowicie zrezygnować z nikotyny. Przez palenie do kobiety organizmu trafia wiele substancji toksycznych i poprzez pokarm trafiają również do organizmu bobasa.

Palenie u kobiet wpływa na zmniejszenie ilości pokarmu, a u maluszka wywołuje wymioty, biegunkę, przyśpieszone bicie serca.

Również bierne palenie nie jest korzystne dla maluszka, gdyż jest przyczyną różnorodnych problemów zdrowotnych lub może zwiększyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

 • Alkohol
Jeśli pijesz kiedy karmisz piersią to alkohol wraz z pokarmem matki przenika do organizmu malca jednak w znacznie mniejszych ilości.

W związku z tym w czasie karmienia piersią dozwolone jest picie tylko śladowych ilości alkoholu, gdyż spożycie ich w większej dawce może mieć niekorzystny wpływ na  rozwój maluszka.

Nadmierna ilość alkoholu wypijanego przez matkę może powodować
 1. ospałość i ociężałość u dziecka
 2. niezdolność do prawidłowego ssania piersi
 3. trudności w oddychaniu
Co więcej kobieta będąca pod wpływem alkoholu nie jest w stanie zapewnić dziecku odpowiedniej opieki i prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo malca.


 • Kofeina
Kofeina w zdrowych ilościach nie zaszkodzi ani matce karmiącej ani jej bobasowi. Jednak w początkowych okresach po ciąży warto z niej zrezygnować, gdyż kobieta w tym czasie potrzebuje dużo snu i wypoczynku podczas gdy nadmierne spożywanie kofeiny może to jej uniemożliwić.

Nadmierne picie kofeiny może wywołać u matki i dziecka:
 1. nadmierne roztrzęsienie
 2. zdenerwowanie
 3. zgagę u dzieci

Specjaliści zalecają, aby kobiety karmiące piersią ograniczyły w znaczny sposób spożycie kofeiny lub w znaczniej części przestawiły się na napoje bezkofeinowe.


 • Zioła
Zioła to kolejna substancja niewskazana do używania w czasie karmienia piersią dziecka. Niektóre zioła są bardzo silne i posiadają toksyczne właściwości podobne do narkotyków. Zioła posiadają różne właściwości i nie ma dokładnych informacji dotyczących wpływu ziół na organizm dziecka. Dlatego warto zastanowić się czy najlepszym wyjściem z sytuacji nie będzie zrezygnowanie z picia ziół w czasie karmienia dziecka.

 • Substancje chemiczne
Dieta z dużą ilością substancji chemicznych nie jest dobra dla matki a tym bardziej dla jej pociechy. Dlatego w czasie karmienia piersią warto przyjąć zasadę , by jeśli to możliwe wyeliminować z diety produkty przetworzone, które są opatrzone długą lista dodatków chemicznych.


Zasady dotyczące zdrowego żywienia w czasie karmienia piersią:

 • Cukier spożywaj w postaci sacharozy, która jest pochodną cukru i jest bezpiecznym, bezkalorycznym odpowiednikiem cukru.
 • Wybieraj produkty ekologiczne. Karmiąc bobasa warto odżywiać się warzywami i owocami, które pochodzą z upraw ekologicznych. Warto również kupować mięso, przetwory mleczne i jajka  pochodzące z pewnych źródeł.Jeśli nie ma się  dostępu do  żywności ekologicznej przed ich spożyciem najlepiej je obrać ze skórki lub starannie i dokładnie je umyć. 
 • Stosuj dietę niskotłuszczową. Karmiąc dziecko piersią zaleca się spożywanie produktów niskotłuszczowych  lub beztłuszczowych, takich jak nabiał, chude mięsa, drób bez skórki.
 • Uważaj na ryby. W czasie karmienia należy również unikać niektórych gatunków ryb, ze względu na to że zawierają rtęć. W związku z tym należy zrezygnować z jedzenia mięsa rekina, miecznika, makreli. Należy ograniczyć także spożywania łososia, okonia, flądry, tuńczyka, dorsza i pstrąga.

Komentarze do: Czego unikać w czasie karmienia piersią? (1)

dagadana
dagadana 28-07-2011 12:12

Mleko zastępcze

1

Wiadomo, że mleko matki to najlepszy i najzdrowszy pokarm dla każdego malucha. Niestety, często z różnych przyczyn zdarza się też tak, że to matka po prostu nie może karmić piersią. Wtedy konieczne jest stosowanie odpowi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze