Szukaj

Co warto wiedzieć o przytulaniu?

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazują badania zrealizowane przez firmę badawczą TNS OBOP1,  84% Polaków było w dzieciństwie przytulanych przez rodziców lub inne bliskie osoby. Z kolei przytulania nie zaznało 12% ankietowanych. Jak do tematu przytulania odnoszą się współcześni rodzice, którzy teraz sami wychowują małe dzieci?



Dlaczego warto przytulać?

Przytulanie niesie za sobą wiele korzyści. Gest ten tak niewiele kosztuje, a daje maluszkowi mnóstwo przyjemności i radości. Często działa zbawiennie na jego dolegliwości, płacz, uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Noworodek od pierwszych chwil życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem lub opiekunem, co wpływa na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny i emocjonalny.

Przytulaniu towarzyszy również wydzielanie hormonów, m.in. kortyzolu, odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. W momencie przytulenia jego poziom się obniża, dzięki czemu dziecko staje się wyciszone, mniej napięte i łatwiej jest mu zasnąć. Natomiast wytwarzana podczas przytulania oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, odpowiedzialna jest za odczuwanie bliskości, zaufania i budowania więzi rodzinnych.



Magia przytulania

Rodzic, który bierze swoje dziecko w ramiona, okazując mu czułość, jednocześnie daje maluszkowi poczucie miłości, bezpieczeństwa i bliskości. Jest to niezwykle ważne z uwagi na kształtowanie przyszłej dojrzałości fizycznej
i emocjonalnej. Brak bliskości i dotyku może mieć poważne konsekwencje związane z zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka. Maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej uodpornione lub nie przybierają na wadze.


Okazja do przytulania


Na przytulanie zawsze powinniśmy znaleźć czas. Dobrym pretekstem do nawiązania bliskości z maluszkiem jest dotyk podczas kąpieli, którego trudno uniknąć w trakcie mycia dziecka. Podczas czynności pielęgnacyjnych skóry maluszka powinniśmy także przytulać swoje dzieci, aby wzmacniać więzi i okazywać mu czułość.

Do wieczornej kąpieli warto stosować płynne środki pielęgnacyjne, które oprócz właściwości zdrowotnych, łatwo się rozprowadzają i sprzyjają masowaniu ciała dziecka. Należą do nich, m.in. kosmetyki Oilatum Baby. Są to nawilżające i natłuszczające emolienty przeznaczone do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry delikatnej. Można je stosować już od 1. dnia życia.

Zatem nie wstydźmy się przytulania, okazujmy czułość swoim dzieciom, bez konkretnego powodu i w każdej chwili!

Komentarze do: Co warto wiedzieć o przytulaniu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz