Szukaj

Brud sprawia, że dzieci są inteligentniejsze

Podziel się
Komentarze0

Oto jeszcze jeden dobry powód, żeby pozwolić dzieciom bawić się w brudzie: brud czyni je inteligentniejszymi i mniej niespokojnymi. Takie fakty ogłosili na generalnej konferencji w San Diego amerykańscy mikrobiolodzy. Według specjalistów, ludzie stali się tak bardzo „miejscy” i oddaleni od środowiska naturalnego, że ryzykują tym, że zerwą więzi z wszelkimi organizmami, jakie są w naturze i które przynoszą nam korzyści.Testy laboratoryjne na myszach pokazały, że gryzonie, które zostały wystawione na kontakt z bakterią Mycobacterium vaccae, czyli z mikrobem, który spotykamy powszechnie np. na ziemi czy podłodze, dwa razy szybciej krążyły po labiryncie w laboratorium oraz były o wiele spokojniejsze. W 2007 roku naukowcy zauważyli, że owa bakteria, czyli Mycobacterium vaccae, sprawia, że wzrasta poziom serotoniny w organizmie.


Serotonina natomiast jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie i łagodzenie niepokoju, poza tym, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie uczenia się i nauczania. Jak mówi dr Dorothy Matthews, człowiek, kiedy jest zdenerwowany, albo przestraszony, nie może myśleć poprawnie.

Tak więc konkluzja jest jedna: należy pozwalać dzieciom brudzić się. Badacze potwierdzają, że programy szkolne, które przewidują także godziny zajęć na zewnątrz, sprawiają, że dzieci są znacznie spokojniejsze oraz lepiej się uczą.

Komentarze do: Brud sprawia, że dzieci są inteligentniejsze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz