Szukaj

Bolesne brodawki a karmienie piersią

Podziel się
Komentarze0

Kobiety karmiące piersią często narzekają na bolesne brodawki. Ich podrażnienie jest wywołane zbyt silnym ssaniem piersi przez maluszka. Wówczas karmienie dla matki nie jest przyjemnością, a wręcz udręką.  Podrażnienie i ból brodawki spowodowany karmieniem nie występuje u każdej kobiety.


U większości z nich brodawki szybko się uodparniają, natomiast są tez takie kobiety, które niemal prze cały okres karmienia cierpią z powodu bólu brodawki. Oto kilka sposobów jak zminimalizować ból podrażnionych i popękanych brodawek.

  • Przystawianie do piersi
Dziecko musi być poprawnie przystawione do piersi, wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo podrażnienia brodawki. Dziecko prawidłowo przystawione do piersi  powinno być zwrócone do niej przodem i swoją buzia obejmować całą brodawkę wraz z obwódką. W przypadku nadmiernie nabrzmiałych piersi odciągnij odrobinę pokarmu, wówczas dziecku będzie łatwiej chwycić prawidłowo brodawkę i ssać.

  • Wystaw brodawki na powietrze
Okazuje się, że popękane i obolałe brodawki  powinno się jak najczęściej trzymać na powietrzu. Należy zwracać uwagę by maiły one jak najmniejszy kontakt z materiałami czy innymi czynnikami, które wzmagają ich podrażnienie. Zaleca się również, by w przypadku tej dolegliwości nosić muszle laktacyjne , które otaczają obolałe brodawki poduszka powietrzną. Chcąc zminimalizować problem obolałych brodawek zwróć również uwagę, by zmieniać  wkładki laktacyjne tak często jak to możliwe oraz unikać tych, które są z plastyku.


  • Używaj preparatów
Pomimo tego, że brodawki kobiety są chronione przed podrażnieniami i nawilżane w sposób naturalny czasami warto zastosować preparaty, które zapobiegają pękaniu czy podrażnienie brodawek. Najlepsze są preparaty produkowane na bazie modyfikowanej lanoliny. Należy je nakładać bezpośrednio po karmieniu piersią.


  • Myj brodawki
Brodawki zwłaszcza te podrażnione powinno się myć czystą wodą. Nie wolno natomiast ich myć perzy użyciu mydła, alkoholu  czy chusteczek nawilżających.

  • Czarna herbata
Okład z czarnej herbaty ma działanie uśmierzające w przypadku obolałych piersi oraz przyśpiesza ich gojenie. W tym celu saszetki z czarnej herbaty należy zamoczyć w chłodnej wodzie a kolejno umieścić je na bolących sutkach.


  • Nie faworyzuj jednej piersi
Należy unikać karmienia dziecka tylko z jednej piersi, gdyż jest ona mniej obolała. Należy próbować karmić z dwóch piersi w czasie jednego karmienia. Warto rozpocząć karmienie od mniej obolałej piersi, gdyż maluszek na początku karmienia ssie bardziej energicznie. W czasie karmienia piersią wskazane jest również, by często zmieniać pozycję karmienia maluszka, wówczas unikniemy nadmiernego naciskania brodawki tylko w jednym miejscu.

  • Zrelaksuj się
Przed rozpoczęciem karmienia zadbaj o to by się zrelaksować. Jest to ważne ze względu na fakt, że spokój i opanowanie ułatwiają wypływanie mleka, a tym samym dziecko ssac pierś może robic to delikatnej.

Uwaga!!!


Popękane brodawki mogą być przyczyną zapalenia piersi. Dlatego należy zachować szczególna ostrożność i dbać o higienę. Popękane brodawki ułatwiają wtargnięcie bakterii do gruczołu sutkowego. Dlatego jeśli dolegliwość związana z popękanymi i obolałymi brodawkami trawa dłuższy czas skontaktuj się z lekarzem.

Komentarze do: Bolesne brodawki a karmienie piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz