Szukaj

Audiobook - książka, której można posłuchać

Podziel się
Komentarze0

O tym, że rynek audiobooków wciąż się rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. W samej Wielkiej Brytanii, jego wartość szacuje się na ponad 80 mln funtów. Na podobnej pozycji uplasowały się Niemcy oraz Szwecja, gdzie aż co dziesiąta książka wydawana jest w formie audio. Zainteresowanie audiobookami związane jest w przeważającej mierze z rozwojem techniki - nowe możliwości zapisu nagrania, czynią z tego typu książek praktyczną i niedrogą alternatywę dla tradycyjnej literatury.



W Polsce ten typ zapisu literatury upowszechnił się dzięki działaniom Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych, w opinii której, książka audio stanowi niezwykle wygodny zamiennik dla tekstów zapisanych za pomocą Braille'a. Dziś, opowiadania audio cieszą się popularnością nie tylko wśród osób niewidomych lub słabo widzących, ale w szczególności w gronie dzieci, które są zbyt małe, by samodzielnie przyswoić sobie lekturę. Takie rozwiązanie zyskuje również wielu sympatyków wśród rodziców - ciekawie i atrakcyjnie wydane opowiadania, staja się coraz chętniej kupowanym prezentem na różne okazje.

Dzięki temu, że audiobooki zapisywane są w formacje MP3, mogą być one odtwarzane na różnych nośnikach pamięci: discmanie, iPodzie, odtwarzaczu MP3, na komputerze, a niekiedy nawet na urządzeniu GPS w samochodzie. „Myślę, że właśnie dlatego taka literatura, jest doskonałą formą rozrywki dla dziecka, na przykład w czasie dłuższej podróży - maluch może samodzielnie odtworzyć sobie książkę i słuchać jej, podczas gdy rodzice zajęci są prowadzeniem pojazdu" komentuje Roma Kubiak z Wydawnictwa Zaszafie.pl. Łatwa nawigacja pozwala na szybie migrowanie w obrębie poszczególnych rozdziałów książki, dzięki czemu sam układ audiobooka w zasadzie nie różni się niczym od tradycyjnej, drukowanej książki.


O wygodzie korzystania z audiobooków często decyduje również jakość nagrania - wykonanie i muzyka zapisane na płycie potrafią odtworzyć niezwykły, magiczny klimat, który rzadko kiedy można wykreować samodzielnie w domu. Istotny jest również dobór lektorów - czytający audiobooka aktor, jak ma to miejsce w przypadku „Fatałaszka”, gdzie narratorką jest Beata Paluch, aktorka z Teatru Starego w Krakowie, potrafi dodatkowo przyciągnąć uwagę dziecka swoją ciekawą interpretacją. Nagrania dodatkowo wzbogacone są niezwykłą oprawą muzyczną, co zdecydowanie mocniej stymuluje wyobraźnię i zapewnia niezwykły komfort słuchania.


Coraz częściej audiobook nie jest tylko odczytaniem lektury, lecz staje się interpretacją słowno - muzyczną opowiadania, dzięki czemu forma przekazu staje się znacznie bardziej atrakcyjna i wciągająca. Przykładem jest „Fatałaszek" Wydawnictwa Zaszafie.pl, którego wersja audio trafi do księgarni już na początku grudnia. Jak zauważa twórca muzyki do książeczki, Andrzej Zarycki: „Muzyka do „Fatałaszka" doskonale komponuje się z historią opowiedzianą w książeczce. Dzięki niej, słuchacz na wrażenie współuczestnictwa w świecie przedstawionym; dźwięk uzupełnia słowo nadając mu głębszy wymiar, co pozwala na wyzwolenie drzemiących w słuchaczu emocji”.

Audiobook to doskonała propozycja dla dzieci, które mają bogatą wyobraźnię - interpretacja lektora oraz muzyczne tło opowiadania, potrafią zdecydowanie silniej oddziaływać na emocje malucha. Książki zapisane w tego typu formacje, to także idealne rozwiązanie dla zapracowanych, zabieganych rodziców, którzy często pracując na zmiany, nie mają na tyle czasu, by czytać dziecku tradycyjną książkę. „Audiobook nie ma stanowić konkurencji dla tradycyjnej książki, lecz jest on alternatywną formą popularyzacji literatury. Jego główne zalety to funkcjonalność oraz komfort słuchania - lekturę można odtworzyć wszędzie za pomocą różn”ch urządzeń audio. Dzięki temu można zapoznać się z książką nie odrywając się od codziennych obowiązków domowych" wyjaśnia Roma Kubiak z Wydawnictwa Zaszafie.pl.

Komentarze do: Audiobook - książka, której można posłuchać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz