Szukaj

Brokuły pomogą leczyć raka?

Naukowcy odkryli potencjalną podstawę biochemiczną wpływającą na właściwości przeciwrakowe brokułów i innych pokrewnych jarzyn. Po raz pierwszy zauważono, że pewne substancje zawarte w tych warzywach „namierzają” i blokują wadliwy gen powiązany z rakiem. 


Raport naukowców, który może pomóc w opracowaniu nowych strategii zapobiegania i leczenia raka, opublikowane zostało w czasopiśmie Journal of Medicinal Chemistry.

Fung-Lung Chung wraz ze współpracownikami wykazali w poprzednich doświadczeniach, że substancje zwane izotiocyjanianami (w skrócie ITC), znajdujące się w brokułach, kalafiorze, rzeżusze i w innych warzywach krzyżowych - najprawdopodobniej zatrzymują rozwój nowotworu.

Jednak nikt nie wiedział dokładnie w jaki sposób działają te substancje, co stanowi klucz do opracowania strategii walki z nowotworami u ludzi.


Naukowcy uważają, że białko p53 o właściwościach supresora nowotworowego może odgrywać kluczową rolę w ochronie zdrowych komórek i zapobieganiu ich nieprawidłowemu rozwojowi, który jest cechą charakterystyczną raka.

Po zmutowaniu gen p53 nie zapewnia żadnej ochrony, a mutacje te występują aż w połowie wszystkich ludzkich nowotworów. Jak wynika z raportu z badań, ITC są w stanie zlokalizować ten gen.

Naukowcy zbadali wpływ pewnych naturalnie występujących ITC na różnego rodzaje komórki rakowe, wliczając komórki raka płuc, piersi oraz okrężnic, zarówno przy jaki bez użycia supresora nowotworowego. Zauważono, że ITC są w stanie usuwać zmutowane białko p53, a przy tym normalne komórki najwidoczniej pozostają nietknięte. 

Leki oparte na naturalnych lub przygotowanych laboratoryjnie ITC mogłyby poprawić skuteczność obecnie stosowanych terapii profilaktycznych oraz leczących nowotwory.

Komentarze do: Brokuły pomogą leczyć raka? (1)

marija333
marija333 12-03-2011 17:27

Zielonki

1

Jedzenie ogólnie dużo zielonych warzyw wspomaga pracę organizmu w wielu płaszczyznach. Nawet poprawia metabolizm. Ja jem sporo takich warzyw i czuję się zdrowa. A w przychodni jestem tylko na badaniach kontrolnych- zawsz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze