Szukaj

Wpływ ziół na płodność

Podziel się
Komentarze1

Medycyna alternatywna nadal wzbudza wiele kontrowersji. Nie ma jednak stu procentowej  pewności czy ziołolecznictwo może poprawić, czy też wpłynąć na płodność. Zdania są podzielone, specjaliści od medycyny holistycznej twierdzą, że pewne zioła mogą pomóc w momencie kiedy starasz się o dziecko. Inni uważają, że takie specyfiki nie mają żadnego znaczenia.


Problem z preparatami ziołowymi jest taki, że dokładnie nie wiadomo, na ile są one skuteczne i bezpieczne, szczególnie jeżeli chodzi o układ rozrodczy i jego funkcjonowanie. Nie ma bowiem udokumentowanych badań, które by potwierdzały jednoznacznie ich działanie.

Poniżej zostały podane preparaty, które według medycyny holistycznej mogą mieć znaczenie w przypadku płodności:
  • Pluskawica groniasta - pomaga wyregulować owulacje.
  • Żeń - szeń syberyjski i dzięgiel chiński - wpływa na cykl menstruacyjny.
  • Jagoda niepokalanka pospolitego - stymuluje wydzielanie hormonu LH oraz reguluję stężenie.
  • Olej ryb oraz suplementy z  kwasem omega - 3 -poprawia płodność oraz nastrój.
  • Niepokalanek mnisi – pomaga w regulacji miesiączki oraz łagodzeniu PMS.
  • Alerta lecznicza – reguluje gospodarkę hormonalną.
Oprócz wyżej wymienionych przykładów istnieją negatywne strony stosowania preparatów ziołowych czy suplentów np.:

  • Dziurawiec zwyczajny - w dużych ilościach niekorzystnie wpływa na genetyczny skład plemników.
  • Jeżówka purpurowa - może zmienić główkę plemników, co uniemożliwi im wniknięcie do komórki jajowej.
Zanim kobieta uda się do zielarni lub zamówi coś w internecie, warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem, gdyż część ziół może stwarzać zagrożenie dla płodność a potem ciąży.  Pomimo tego, że zioła są naturalne, nie oznacza że są całkowicie bezpieczne. Podobnie jest przecież w przypadku lekarstw. Należy, także pamiętać o tym, że mieszkanki ziołowe działają na każdego w inny sposób. Nawet jeżeli twoim koleżanką one pomagają, tobie mogą zaszkodzić.

Warto zaznaczyć, że przeciętna para potrzebuje na zapłodnienie od 6 do 12 miesięcy. To, że początkowo sprawia ci problem poczęcie dziecka nie musi od razu oznaczać, że jesteś bezpłodna. Należy uzbroić się w cierpliwość i próbować, aż do skutku, jenak bez zbędnego stresu. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieją suplementy, których przyjmowanie na pewno ci nie zaszkodzi, mowa tutaj o kwasach omega 3 oraz kwasie foliowym. Oba te specyfiki zazwyczaj są zalecane kobietą, które starają się o potomka, gdyż korzystnie wpływają na rozwój dziecka, które zostało poczęte.

Jak widać nie ma jednoznacznego zdania, na temat wpływu stosowania ziół na kobiecą i męską płodność. Warto jednak każdy wybór konsultować z lekarzem, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Może w przyszłości będzie więcej badań, które udokumentują działanie takich specyfików, aby móc w pełnym przekonaniu je zażywać.

Komentarze do: Wpływ ziół na płodność (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 11:59

płodność

1

ja przed ciążą kontrolowałam sobie dni płodne termometrem owulacyjnym wraz z aplikacją w telefonie i dokładnie wiedziała kiedy najlepiej jest współżyć... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze