Szukaj

Jak obliczyć dni płodne?

Podziel się
Komentarze2

Wiedza o tym, jak obliczyć dni płodne, ma bardzo duże znaczenie dla kobiety. Stanowi ona ważny element podczas planowania rodziny. Niejednokrotnie staje się też naturalnym środkiem antykoncepcyjnym używanym przez wiele par. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta potrafiła obliczyć dni płodne, czyli wyznaczyć moment, kiedy występuje u niej moment jajeczkowania. Pozwoli to uchronić się przed zajściem w ciążę lub wręcz przeciwnie - począć dziecko.

Jak obliczyć dni płodne?

Istnieje wiele metod pozwalających na obliczenie dni płodnych. Niektóre z nich opierają się na obserwacji organizmu (w szczególności temperatury ciała oraz śluzu szyjkowego), inne, innowacyjne, wymagają jedynie zakupu odpowiedniego urządzenia. Warto pamiętać o tym, że żadna metoda obliczania dni płodnych nie pozwoli określić terminu owulacji ze stuprocentową pewnością.

Cykl miesiączkowy jako podstawa obliczania dni płodnych

W każdym cyklu miesiączkowym komórka jest zdolna do zapłodnienia tylko przez okres od 12 do 24 godzin po jajeczkowaniu. Jak widać, jest to czas bardzo krótki. Warto wiedzieć, kiedy on nastąpi, aby unikać stosunku płciowego w celu zabezpieczenia lub móc skorzystać z tych dni na zwiększenie szansy zapłodnienia.

Jak wyliczyć dni płodne - przykłady

Przeciętny cykl menstruacyjny kobiety trwa 28 dni. Okres, w którym nasz organizm jest płodny, wyznaczamy na połowę cyklu. W przypadku 28-dniowego cyklu dni najbardziej płodne przypadną między 12. a 14. dniem. Obliczenia będą wyglądać analogicznie jeżeli cykl ma 23 dni - wtedy dni płodne występują między 9. a 11. dniem. Przy 35-dniowym cyklu będą miały miejsce między 19. a 23. dniem.

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnej miesiączce

Mechaniczne obliczanie dni płodnych na podstawie długości cyklu to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w przypadku nieregularnych miesiączek. Wtedy bowiem moment jajeczkowania przesuwa się, a owulacja może mieć miejsce w terminie innym niż przewidywany. Stąd tak ważne jest, aby obserwować swój organizm, a nie polegać jedynie na własnych wyliczeniach. Dni płodne cechują się występowaniem charakterystycznych objawów, które z pewnością dostrzeże każda kobieta.

Obserwacja zmian zachodzących w damskim ciele jest istotna również z tego względu, że nawet u kobiety z regularnym cyklem może dojść do przesunięcia momentu owulacji wskutek stresu, podróży, wzmożonej aktywności fizycznej czy chociażby przeziębienia.

Jak obliczyć dni płodne i dzień owulacji?

Określanie kiedy są dni płodne metodą termiczną

Przyrząd, który jest niezbędny do określenia dnia owulacji, to termometr. Warto także przed rozpoczęciem stosowania metody termicznej dowiedzieć się, jak zmienia się temperatura w ciągu cyklu miesiączkowego. Po menstruacji ciepłota ciała utrzymuje się na dość niskim poziomie. Wzrasta w czasie owulacji. Zaobserwowany skok temperatury (dość niewielki, w granicach 0,2 stopnia Celsjusza) będzie zatem wysłaną przez organizm informacją pozwalającą stwierdzić, kiedy są dni płodne.

Metoda ta wymaga szczególnej dyscypliny - regularnych, codziennych pomiarów, najlepiej o stałej porze, przed wstaniem z łóżka oraz na czczo. To także sposób, który nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności - wystąpienie choroby, stres czy zmiana otoczenia mogą być przyczyną nieznacznych (lecz dla tej metody kluczowych) wahań temperatury.

Obliczanie dni płodnych a metoda Billingsów

Kolejny sposób, w jaki można obliczyć, a raczej wykryć dni płodne, stanowi metoda Billingsów. Polega ona na obserwacji śluzu szyjkowego wydostającego się z pochwy. Kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na konsystencję i wygląd śluzu. Przejrzysty, rozciągliwy, dający uczucie „mokrości” i „śliskości” śluz świadczy o dniach płodnym. W okresie, w którym występuje duża szansa na zajście w ciążę, jest on ponadto bardzo obfity. Kiedy dojdzie do obumarcia komórki jajowej, pochwa staje się sucha, a wydobywająca się z niej wydzielina ma sporą gęstość, cechuje ją także mętna i kłaczkowata konsystencja. Metoda Billingsów ma jedną, ważną zaletę - daje się ją stosować u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.

Inne sygnały pozwalające stwierdzić, kiedy są dni płodne

Narząd, który zmienia się, gdy dochodzi do owulacji, to szyjka macicy. W trakcie jajeczkowania w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, wpływające w dużej mierze na położenie i miękkość wspomnianego organu. Podczas owulacji szyjka macicy unosi się i staje się miększa - niektórzy twierdzą, że w dotyku przypomina wargi (w czasie dni niepłodnych ma zaś twardość porównywalną do czubka nosa). Stan szyjki macicy można sprawdzić z powodzeniem samemu za pomocą jednego lub dwóch palców. Kobieta powinna jednak pamiętać, że aby wyczuć zmiany w obrębie tego organu, konieczna jest regularność jego badania.

Niekiedy owulacji towarzyszą inne specyficzne objawy. Nie występują one u wszystkich kobiet. Niektóre z pań podczas jajeczkowania odczuwają ból owulacyjny (podbrzusza), ból piersi, obrzmienie warg sromowych czy zauważają niewielką domieszkę krwi w śluzie. Obserwacja każdego dodatkowego symptomu zwiększa szansę kobiety na dokładne wyznaczenie dni niepłodnych i płodnych.

Jak obliczyć dni płodne samemu innymi metodami?

Do wszystkich metod obliczania dni płodnych należy podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu - kobiecy organizm to skomplikowany, wrażliwy na wiele czynników twór, a nie precyzyjnie działający mechanizm. Stąd też najlepszym sposobem to, by wyliczyć dni płodne, jest jednoczesne stosowanie kilku metod.

Obliczanie dni płodnych za pomocą testu owulacyjnego

Istnieje wiele innowacyjnych metod, pozwalających określić, kiedy są dni płodne, a niewymagających żmudnych pomiarów. Jedną z nich jest test owulacyjny, dostępny do kupienia w aptece. Mierzy on poziom hormonu luteinizującego (LH). Wymaga jedynie zwilżenia testeru moczem. Pozwala wykryć owulację na 12-36 godzin przed jej wystąpieniem. Test ten najlepiej wykonywać 3-4 dni przed połową cyklu, między południem a godziną dwudziestą.

Monitor płodności

Monitor płodności to kolejna metoda obliczania dni płodnych. Wykrywa on zwiększone stężenie określonych hormonów podczas owulacji. Należy stosować go codziennie, począwszy od pierwszego dnia cyklu. Kiedy monitor poinformuje nas o możliwym dniu płodnym, trzeba zwilżyć testem moczem oraz włożyć go do urządzenia. W ten sposób otrzymamy odpowiedź zwrotną na temat tego, czy w danym dniu nasza płodność jest wysoka, czy niska.

Test płodności ze śliny

Zasada działania testu ze śliny jest bardzo prosta: pozwala on kontrolować poziom stężenia estrogenu w organizmie, a zatem stanowi łatwy sposób na wykrycie jajeczkowania. Test ze śliny ma również kilka praktycznych zalet - jest wielokrotnego użytku oraz posiada niższą cenę niż test badający mocz czy monitor owulacji.

Obliczanie dni płodnych a zawartość soli w organizmie

Wyznaczyć, kiedy są dni płodne, pozwala rzadko wykorzystywany przyrząd zwany „zegarkiem płodności”. Bada on zawartość soli w organizmie. Przed owulacją u kobiety podnosi się poziom jonów chloru. Wykrycie tego faktu pozwala na wyznaczenie okresu największej płodności.

Komentarze do: Jak obliczyć dni płodne? (2)

medicine
medicine 07-07-2011 16:32

Afrodyta a cyclotest

1

Też mam Afrodytę, ale zastanawiam się też nad kupnem cyclotestu...ale to bardziej pod kątem zaplanowania ciąży, bo mam nieregularne cykle... bo Afrodytę używam jako środek antykoncepcyjny ;)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
buziunia
buziunia 08-06-2011 09:45

Używam testera na ślinę

1

wielokrotnego użytku, wcześniej były takie na mocz, ale okazały się mało praktyczne i niewygodne. Teraz używam Testera Afrodytę i jest o wiele bardziej komfortowy.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze