Szukaj

Składniki bogate w proteiny mogą polepszyć płodność kobiet

Podziel się
Komentarze0

Problem z płodnością może być dramatem dla kobiet, które w najbliższej przyszłości planują dziecko. Zdolność do poczęcia zależy od wielu czynników : począwszy od wieku, a kończąc na trybie życia przyszłej matki. Coraz częściej młode kobiety borykają się z tym problemem. Badania potwierdzają, że dieta bogata w proteiny daje większe szanse na zajście w ciążę.

Uczeni z Uniwersytetu w Adelajdzie zidentyfikowali związek pomiędzy przeciwuteleniaczem - selenem w produktakch żywnościowych z dużą zawartością białka takich jak czerwone mięso, owoce morza czy orzechy a zdrowymi pęcherzykami jajnikowymi, które są odpowiedzialne za produkcję jajeczek u kobiet.

Według doktorantki Melanie Ceko, przeciwutleniacz selen ma wiele wiele korzyści zdrowotnych, ale przed tym badaniem nie uważano, by posiadał jakiś związek z płodnością kobiet. Według Ceko, selen sprzyjał płodności męskiej. - Od dłuższgo czasu, zdawaliśmy sobie sprawę z korzyści, jakie dawał mężczyznom w tej kwesti, jednak nie było badań, które sprawdziły w jakim stopniu selen może być zaangażowany w zdrową reprodukcję u kobiet - mówi Ceko.

Selen - ważny element w diecie przyszłej matki

Wstępne badania przeprowadzone w Australii pokazały, że selen to nie tylko pierwisatek, który pełni ważną rolę w życiu człowieka, ale jest też odpowiedzialny za produkcję jajeczek u kobiet. Jest antyoksydantem, który trzeba dostarczać organizmowi w odpowiedniej dawce - zbyt duża jego ilość może mieć toksyczne działanie. Dużą dawkę tego pierwiastka można znaleźć w orzechach, mięsie, owocach morza czy kiełkach pszenicy. Dobroczynny wpływ selenu na organizm człowieka był znane już wcześniej. Między innymi posiada działanie przeciwzapalne, broni układu odpornościowego, pomaga również usuwać toksyczne związki z organizmu. Jednak, żeby lepiej zrozumieć, jak wpływa na płodność u kobiet, konieczne są dalsze badania.

Komentarze do: Składniki bogate w proteiny mogą polepszyć płodność kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz