Szukaj

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Australijscy naukowcy odkryli, że samce myszy posiadające szczególny zmutowany gen produkują plemniki z wicią krótszą o 17%. Defekt taki utrudnia przemieszczanie się plemników, a w konsekwencji obniża płodność. Niniejsze odkrycie może pomóc lepiej zrozumieć bezpłodność męską, jak również wynaleźć pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn.Czy niebawem to mężczyźni będą zażywali pigułki antykoncepcyjne? Zważywszy na fakt, iż wiele badań prowadzonych jest właśnie w tym kierunku, nie można takiej możliwości wykluczyć.

Jednak żadna z prac nie została jeszcze skończona.

Tymczasem, badacze ujawniają swoje nowe odkrycia w dziedzinie. Badanie opublikowane w czasopiśmie PLoS Genetics dowodzi, że australijscy i brytyjscy naukowcy znaleźli nowy środek zakłócający płodność mężczyzn.

Precyzyjniej rzecz ujmując, zidentyfikowali gen, który wskutek mutacji powoduje spowolnienie ruchliwości plemników.  

Gen nazywany RABL2 znajduje się na chromosomie 22. Koduje proteinę, która oddziałuje na siebie wzajemnie z inną, znaną pod nazwą białka transportującego. Inaczej mówiąc, proteiny te są odpowiedzialne za transport informacji genetycznych wzdłuż „ogonka” plemników.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy wyhodowali samce myszy, które wykazywałyby zmutowany gen RABL2. Stwierdzili również, że zwierzęta te produkowały 50% komórek nasiennych mniej niż pozostałe, posiadające normalny gen. Co jeszcze ciekawsze, wyprodukowane plemniki nie były normalne.

Zobacz również:Naukowcy zaobserwowali, iż jądra myszy, którym zmutowano gen, zaczęły się szybko kurczyć, gdyż produkowały one mniej plemników. Natomiast ich plemniki miały wici krótsze o 17% w porównaniu do wici pozostałych osobników. Były również mniej ruchliwe.


Niektóre samce w ogóle stały się bezpłodne.

Jennifer Lo, autorka dokumentu tłumaczy: „proteiny transportujące są jak pociąg. Nasze dane sugerują, że załadunek pociągu jest wadliwy, jeśli RABL2 nie funkcjonuje dobrze. Pociąg posuwa się dalej naprzód, ale zawiera coraz mniej pasażerów. Rezultat końcowy jest taki, że kształtowanie się i ruchliwość plemników są anormalne”.

Podczas doświadczenia, wszystkie osobniki płci męskiej zachowywały się normalnie. Lecz te posiadające zmutowany gen, po 6 tygodniach od badania nie miały istotnie żadnego potomka i wszystkie okazały się być bezpłodne.

Jeśli odkrycie to pozwala nauczyć się czegoś na temat bezpłodności męskiej, naukowcy szacują, że rezultat taki mógłby również prowadzić do rozwoju pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Działałaby ona poprzez zmniejszenie produkcji proteiny kodowanej przez RABL2, która występując w jądrach, istotnie wpływa na produkcję nasienia.

Tymczasem, pojawia się inny problem. Gen oraz jego proteina nie funkcjonują tylko w tym miejscu, lecz także w mózgu, nerkach i wątrobie.

„Wiele podstawowych procesów rozwoju komórek nasiennych występuje na poziomach niższych, w innych narządach ludzkiego ciała”, potwierdza profesor Moira O'Bryan z Uniwersytetu Monash w Australii, która nadzoruje badaniem. Udoskonalona pigułka musiałaby oddziaływać wyłącznie na jądra, co znacznie komplikuje prace.

Zdaniem profesor Moira O'Bryan, wyzwanie w rozwoju pigułki antykoncepcyjnej polega nie na tym, aby plemniki były bezpłodne, lecz aby je w porę wycofać. Nie powinno się zatem blokować spermatogenezy, lecz skupić się na najądrzach, gdzie plemniki są już dojrzałe i czekają na wytrysk.

Komentarze do: Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz