Szukaj

Popularność wkładek domacicznych i implantów hormonalnych wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat

Podziel się
Komentarze0

Według doniesień Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) Amerykanki zmieniły swoje preferencje odnośnie antykoncepcji – coraz więcej z nich wybiera długotrwałe, odwracalne metody.

Długodziałające, odwracalne środki antykoncepcji obejmują wkładki domaciczne i podskórne implanty hormonalne. W USA wkładki były bardziej powszechne w latach 70., ale obawy i pytania o ich bezpieczeństwo sprawiły, że coraz mniej osób z nich korzystało. Od tamtego czasu były modyfikowane z myślą o ich bezpieczeństwie, a z raportu CDC wynika, że ze względu na skuteczność w zapobieganiu niezamierzonej ciąży zainteresowanie nimi, jak i pięcioletnimi implantami antykoncepcyjnymi rośnie.

Wkładki umieszcza się wewnątrz macicy, gdzie uwalniają hormony lub miedź, zapobiegające zapłodnieniu. Według CDC wskaźnik niepowodzeń wynosi mniej niż 1%, co czyni wkładki bardziej skutecznymi niż tabletki antykoncepcyjne, których wskaźnik wynosi około 9% (częściowo dlatego, że pacjentki czasem zapominają o zażyciu tabletki).

Według danych National Center for Health Statistics użycie długotrwałych środków antykoncepcyjnych zmalało w latach 1982-1988 i pozostało niezmienne aż do 2002 roku. W ciągu ostatniej dekady zwiększyło się pięciokrotnie. Wśród kobiet w wieku 15-44 lat wzrosło od 1,5% w 2002 r. do 7,2% w latach 2011-2013.

Najczęściej metodę tą wybierają kobiety w wieku 25-34 lat. W porównaniu do kobiet, które wcześniej nie rodziły, chętniej decydują się na nią także kobiety, które urodziły co najmniej jedno dziecko.

Istnieje też różnica w stosowaniu długotrwałych środków antykoncepcyjnych w ciągu ostatnich 30 lat w odniesieniu do rasy. Wśród białych kobiet pochodzenia nielatynoskiego między latami 2002 a 2006-2012 ich użycie wzrosło trzykrotnie, a wśród czarnoskórych kobiet pochodzenia nielatynoskiego czterokrotnie, natomiast wśród Latynosek zmalało o 10%.

Między latami 2006-2010 a 2011-2013 zwiększyło się o 30% wśród czarnoskórych kobiet (nie-Latynosek), a wśród Latynosek i białych kobiet pochodzenia nielatynoskiego zwiększyło się o odpowiednio 129% i 128%.

Mimo tego w USA tabletki antykoncepcyjne wciąż cieszą się największą popularnością – korzysta z nich ok. 16% kobiet.

Aleksandra Żyła

Komentarze do: Popularność wkładek domacicznych i implantów hormonalnych wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz