Szukaj

Nadwaga u kobiet i stosowanie środków antykoncepcyjnych przyczyną wzrostu zachorowań na SM

Podziel się
Komentarze0

Choroba ośrodkowego układu nerwowego dotyka blisko dwóch i pół miliona ludzi na całym świecie. Stwardnienie rozsiane powoduje głównie osłabienie mięśni, co skutkuje trudnościami z koordynacją i równowagą. Na schorzenie to zapadają głównie ludzie młodzi: pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.

Późno rozpoznane i nieleczone objawy mogą doprowadzić do paraliżu. Poważną przeszkodą w diagnozowaniu schorzenia jest nieznajomość przyczyn zachorowań. Istnieje wiele hipotez na temat przyczyn wystąpienia choroby. Głównie wymieniane są czynniki genetyczne i środowiskowe. Najnowsze badania powiększają listę czynników ryzyka.

Antykoncepcja

Na uniwersytecie z Kaiser Permanente Southern California zbadano trzysta pięćdziesiąt kobiet, wśród których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Oceniono stopień zażywania pigułek przez kobiety z SM i porównano do wyników trzech tysięcy pięćdziesięciu zdrowych kobiet. Badania wykazały, że stosowanie środków antykoncepcyjnych zwiększa zachorowanie na MS o trzydzieści pięć procent, a w wyniku długotrwałego stosowania nawet o połowę.

Otyłość

Drugi rodzaj badań dowiódł, że osoby z nadwagą są narażone dwukrotnie bardziej na ryzyko wystąpienia SM. W Instytucie Badan Neurologicznych w Buenos Aires poddano analizie wskaźniki masy ciała osób chorych na SM i zdrowych, w wieku od piętnastu do dwudziestu lat. Dodatkowo badanie wskazało, że osoby otyłe mają wysoki poziom leptyny we krwi, która sprzyja reakcjom zapalnym w organizmie.

Komentarze do: Nadwaga u kobiet i stosowanie środków antykoncepcyjnych przyczyną wzrostu zachorowań na SM

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz