Szukaj

Antykoncepcja mechaniczna dla kobiet - błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe

Podziel się
Komentarze4

Błony dopochwowe są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach. Najbardziej popularne są błony z pierścieniem płaskim, ponieważ najłatwiej je dopasować i są najprostsze w użyciu. Wariant z pierścieniem walcowatym jest odpowiedni dla kobiet, które uznają ucisk obrzeża płaskiej sprężyny za zbyt mocny, powodujący uczucie niewygody i objawy zapalenia pęcherza moczowego. W przypadku skłonności do zapalenia pęcherza moczowego warto zmniejszyć rozmiar błony dopochwowej lub zastosować kapturek naszyjkowy.Błony dopochwowe z pierścieniem łukowatym są trudniejsze do założenia, ale posiadaja podstawową zaletę – mogą być stosowane przez kobiety z tyłozgięciem szyjki macicy, mające kłopoty z upewnieniem się, że cała szyjka została pokryta, i z tendencją do umiejscawiania błony do przodu od szyjki, nie zaś osłaniania nią ujścia szyjki macicy. Sposób zakładania błony dopochwowej musi zostać objaśniony przez doświadczonego lekarza lub pielęgniarkę. Kobieta powinna upewnić się, że nie pomyliła tylnej ściany pochwy z bokiem szyjki, szczególnie w przypadku specyficznej budowy anatomicznej. W przeciwnym razie może okazać się, iż wejście do macicy zostało całkowicie odsłonięte. Po założeniu należy sprawdzić położenie błony posługując się palcami. Najłatwiej założyć błonę kucając lub opierając jedną noge np. na krześle. Czynność tę ułatwia wcześniejsze opróżnienie pęcherza.

Błony dopochwowe z pierścieniem płaskim i spiralnym (walcowatym) należy ująć za brzegi i ścisnąć ze sobą. Najwygodniej przytrzymać brzegi za pomocą kciuka i środkowego palca, a wskazujący palec włożyć (jak „kotwicę”) do środka. Należy starać się włożyć błonę w taki mniej więcej sposób jak tampon – ku dołowi i do wewnątrz. Brzeg powinien zostać starannie włożony za wyczuwalny u wejścia do pochwy brzeg kości. Powinno się zawsze sprawdzić, czy można wyczuć szyjkę macicy przez gumę błony – w dotyku przypomina ona jakby koniec nosa i cofa się, jeśli ją delikatnie nacisnąć. Wprowadzając błonę z pierścieniem w kształcie łuku, należy ją ułożyć kopułką do dołu, a dalej postępować w opisany powyżej sposób.


Jeśli kobieta zakłada błonę wcześniej niż 3 godziny przed stosunkiem, dla bezpieczeństwa wskazane jest użycie środka plemnikobójczego. Podobnie, jeśli zakłada, ze odbędzie więcej niż jeden stosunek. Błony nie wolno wyjmować przez sześć godzin po stosunku. Prawdopodobnie w tym czasie w pochwie krążą mocne plemniki, których nie zniszczyła nawet substancja plemnikobójcza. Błona powinna wystarczyć na dwa lata, ale warto regularnie sprawdzać czy nie została przedziurawiona. Błony SA produkowane w różnych rozmiarach, rozmiarach średnicy 55-100 mm. Dopasowanie jest bardzo ważną rzeczą, a rozmiar powinno się sprawdzić za każdym razem, gdy przybiera się na wadzę lub szczupleje około 3 kg.

Skuteczność te metody antykoncepcji mechanicznej wynosi 11 na 100 kobiet w ciągu roku. To znaczy, że w ciągu roku stosowania tej metody antykoncepcji na 100 kobiet 11 zajdzie w ciążę.

Kapturki naszyjkowe
są małe i niewyczuwalne w trakcie stosunku. Jeśli to konieczne mogą pozostać na swoim miejscu przez 24 godziny. Szczególnie odpowiednie SA dla kobiet o słabych mięśniach pochwy, niemogących utrzymać błony dopochwowe lub mających w czasie jej stosowania częste zapalenia pęcherza moczowego.

Stosowanie kapturków wymaga zazwyczaj dłuższych ćwiczeń niż w przypadku błony i nie dla wszystkich kobiet okaże się możliwe. Skuteczność działania jest podobna jak w przypadku błony dopochwowej, choć przeprowadzono na te temat mniej badań. Przed każdym kolejnym stosunkiem należy dodawać środek plemnikobójczy (jak w przypadku błony). Po stosunku kapturek powinien pozostać na swoim miejscu przez co najmniej sześć godzin. Niektóre kobiety zakładają kapturki i nie wyjmują ich przez kilka dni, nie narażając się tym samym na problemy. Należy jednak wyjmować go co 30 godzin, istnieje bowiem niewielkie ryzyko rozwoju wstrząsu toksycznego.

dr Anna Bilska

Komentarze do: Antykoncepcja mechaniczna dla kobiet - błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe (4)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 13:30

antykoncepcja

1

Mnie lekarz zaproponowała diafragmę caya, którą stosuje łącznie z żelem antykoncepcyjnym. Diafragma jest prosta w użyciu, jest niewyczuwalna podczas seksu no i nie uczula, ja kupiłam ją na stronie naturalnaplodnosc.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
karo.lina
karo.lina 14-09-2007 14:22

Błona dopochwowa

1

mam pytanie czy ktos wie, gdzie w Krakowie można nabyć i dopasować błonę dopochwową??? doświadczyłam już że nie jest to takie proste :(... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kaisa
~kaisa 06-07-2007 08:36

Błony dopochwowe w wieku 16 lat

2

Czy w wieku 16 lat mozna stosowac błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe?? Czy mmozna je kupic bez recepty, w jakiej sa cenie...? prosze napiszcie...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze