Szukaj

Pielęgnacja paznokci w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety spodziewające się dziecka muszą poświęcić nieco więcej uwagi swoim paznokciom. Wynika to z faktu, iż w czasie ciąży rosną one dwa razy szybciej. Szybszy wzrost paznokci spowodowany jest nadmiarem estrogenów, w wyniku czego macierz produkująca płytkę paznokciową pracuje szybciej.

Pielęgnacja paznokci w ciąży

Do tej pory nie wykryto negatywnego wpływu kosmetyków do paznokci na stan zdrowia matki i dziecka, co nie oznacza, że takie nie istnieją.

U kosmetyczki

Jeśli jesteśmy zwolenniczkami przeprowadzania zabiegów na paznokciach u kosmetyczki, nie powinnyśmy odmawiać sobie tej przyjemności w czasie ciąży. Nie zaszkodzi jednak upewnienie się, że salon do którego chodzimy jest dobrze wentylowany (przez co wdychamy mniej substancji chemicznych zawartych w lakierach, zmywaczach).

Po drugie, upewnijmy się, że narzędzia do wykonywania manicureu i pedicureu są wysterylizowane. W innym wypadku możemy narazić się na zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. W momencie porodu wirus ten może zostać przeniesiony na dziecko.

W domu

Jeśli jednak zdecydujesz się na niewychodzenie z domu i zadbanie o swoje paznokcie samej, musisz pamiętać o tych samych zasadach. Przede wszystkim staraj się nie wdychać za dużo chemikaliów pochodzących z lakierów i zmywaczy. Wietrz pomieszczenie, w którym malujesz paznokcie, to najważniejsze.

Nie przesadzajmy z warstwami lakieru nakładanego na paznokcie. Starajmy się nakładać tylko jedną warstwę.

Po zmyciu lakieru dokładnie umyjmy ręce ciepłą wodą z mydłem, aby na skórze i paznokciach nie pozostała żadna jego warstwa. Dodatkowo w kwestii zmywaczy do paznokci upewnijmy się, że kupujemy taki, który w swoim składzie nie posiada acetonu lub formaldehydu.

Ponadto nie obgryzajmy pomalowanych paznokci!

Pamiętajmy również, aby skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę ewentualną suplementację przez nas jakichkolwiek witamin wzmacniających paznokcie! Upewnijmy się, że w tych, które bierzemy z polecenia lekarza, jest biotyna, która jest kompleksem witamin z grupy B, niezbędnych do zdrowego wzrostu paznokci, wpływających na ich twardości i grubości (podobnie jak z włosami i skórą). Powinnyśmy też spożywać bogate w biotynę pokarmy, takie jak orzechy, jaja, soję, grzyby, groszek, awokado, banany, mleko i produkty pełnoziarniste.

Nie ma potwierdzonego złego wpływu malowania paznokci w trakcie ciąży na zdrowie. Nie zmienia to jednak faktu, że poddawanie się zabiegom kosmetycznym z udziałem chemikaliów w nich zawartych może w jakimś stopniu źle wpływać na nas i nasze dziecko. Dużo nie stracimy jeśli na kilka miesięcy damy sobie spokój z malowaniem paznokci, które i bez tego mogą być zadbane i piękne a my w pełni spokojne.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Pielęgnacja paznokci w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz