Szukaj

Dieta matki karmiącej piersią

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią to najlepszy i najzdrowszy sposób odżywiania niemowląt. Pokarm matki stanowi źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilości dostosowanej do potrzeb dziecka. Niemowlę karmione naturalnie zyskuje ochronę przed chorobami, dzięki obecności przeciwciał w mleku.

Dieta matki karmiącej piersią

Zaletą pokarmu matki jest również jego jakość: dziecko otrzymuje posiłek świeży, idealnie skomponowany i o właściwej temperaturze. W naturalny sposób skład pokarmu ulega zmianom, dostosowując się do potrzeb niemowlęcia już od pierwszych dni życia. W trakcie laktacji kobieta wytwarza około 1 litra mleka dziennie, co jest dużym wysiłkiem dla organizmu. Dlatego poprzez prawidłowe, racjonalne odżywianie matka przede wszystkim dba o swoje zdrowie, dobrą kondycję i samopoczucie.

Jak postępować, aby karmienie piersią przebiegało bez przeszkód?

Lekkie rozmaitości

Dieta stosowana przez kobietę podczas karmienia piersią powinna być lekkostrawna, a jednocześnie urozmaicona. Laktacja stanowi dla organizmu znaczne obciążenie, dlatego ważne jest, aby produkty spożywcze były wysokiej jakości i dostarczały niezbędnych składników odżywczych. Warto w miarę regularnie przyjmować 4-5 posiłków w ciągu dnia, 3 większe (śniadanie, obiad, kolacja) i 2 mniejsze (drugie śniadanie/lunch, podwieczorek) - mówi konsultant laktacyjny IBCLC, Katarzyna Asztabska.

Organizm matki karmiącej potrzebuje dostaw białka, węglowodanów i tłuszczów. W diecie kobiety karmiącej szczególną rolę odgrywają produkty dostarczające pełnowartościowego białka zwierzęcego lub roślinnego.
Źródłem białka są: mleko, przetwory mleczne (jogurt, kefir, maślanka), ser żółty i biały, mięso i wędliny dobrej jakości, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Produkty mleczne, ryby i zielone warzywa są również źródłem wapnia, którego kobieta karmiąca potrzebuje w zwiększonej ilości. Z tego powodu zaleca się spożywanie dodatkowej porcji przetworów mlecznych w trakcie laktacji.

Źródłem tłuszczu są oleje roślinne i masło . Najlepiej jest, jeśli karmiąca spożywa tłuszcze naturalne minimalnie przetworzone, wyrównując zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe.

Czego więcej, a czego mniej?


W trakcie karmienia należy pamiętać o zaspokajaniu zwiększonego zapotrzebowania organizmu na płyny: bez ograniczeń można przyjmować zwłaszcza naturalne wody mineralne. Dozwolone jest picie słabej herbaty, napojów mlecznych i soków owocowych, choć w przypadku tych ostatnich, ze względu na wysoką zawartość cukru, nie należy przekraczać 0,5 litra dziennie. Dieta matki karmiącej piersią powinna uwzględniać również zapotrzebowanie na żelazo - do jego deficytów przyczynia się zarówno produkcja mleka, jak i utrata krwi w czasie porodu. Źródłem żelaza jest mięso, ryby i zielone warzywa (szpinak, brokuły) i ryż niełuskany.


Dieta bezmięsna matki karmiącej piersią

Na temat utrzymywania diety wegetariańskiej podczas karmienia piersią istnieje wiele opinii. Faktem pozostaje, że kobiety niejedzące mięsa również z sukcesem mogą karmić piersią. Istnieje co najmniej kilka odmian wegetarianizmu, wśród których można wymienić laktoowowegetarianizm (dopuszczalne spożywanie mleka i jaj), owowegetarianizm (dopuszczalne spożywanie jaj), weganizm (z diety wykluczone są produkty pochodzenia zwierzęcego), witarianizm (spożywanie produktów bez obróbki termicznej).

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie matki karmiącej i jej dziecka, najbezpieczniejszą spośród diet wegetariańskich jest laktoowowegetarianizm lub semiwegetarianizm, czyli rezygnacja z jedzenia czerwonego mięsa. Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet wegetariańskich może, choć nie musi, spowodować niedobór określonych składników pokarmowych – witamin z grupy B, oraz wapnia i żelaza. Z tego powodu, jeśli matka nie chce rezygnować z przyjętego sposobu odżywiania, powinna pozostawać pod stałą opieką lekarza, który w razie potrzeby zaleci odpowiednią suplementację preparatami witaminowo-mineralnymi. – mówi Katarzyna Asztabska.


Kawa? Może później…

Istnieje pewna grupa produktów spożywczych produktów, których nie zaleca się w okresie karmienia piersią. Produkty pobudzające, wzdymające, ciężkostrawne i konserwowane przenikają do mleka matki i mogą wywoływać niepożądane objawy u niemowlęcia.
 • Mocna kawa i herbata – zawarte w tych napojach substancje mogą wywołać u dziecka niepokój i powodować problemy ze snem.
 • Produkty konserwowane i sztucznie barwione – podobnie jak wysoko przetworzone wędliny mogą wywołać u dziecka biegunkę, są też przyczyną wysypki. W okresie karmienia unikaj gotowych potraw z puszek, zrezygnuj z koncentratów.
 • Ostre przyprawy. Lubisz pieprz, ostrą paprykę, chili, musztardę i chrzan? Podczas laktacji postaraj się je ograniczyć, gdyż mogą podrażniać układ pokarmowy dziecka i przyczynić się do wystąpienia wysypki. Czy wiesz, że czosnek może zmienić smak mleka? Jeśli dziecko nie jest do niego przyzwyczajone, może odmówić ssania piersi.
 • Wzdymające warzywa i potrawy ciężkostrawne. Cebula, kapusta, fasola, groch, bób – mogą powodować u dziecka kolki, wzdęcia i bóle brzucha, podobnie jak potrawy smażone w głębokim tłuszczu, czy wysokoprocentowa śmietana.
Mama karmiąca piersią powinna pamiętać, że do najczęstszych alergenów wywołujących u dziecka uczulenia pokarmowe należą m. in. białka mleka krowiego i jaja kurzego w związku z tym, zwłaszcza w początkowym okresie karmienia, zaleca się obserwować reakcję dziecka przy spożywaniu tych produktów przez matkę. Aby uniknąć wystąpienia alergii u dziecka i konieczności wprowadzenia diety eliminacyjnej w celu ustalenia źródła alergenu, nowe pokarmy matka powinna wprowadzać stopniowo.

Produkty z tendencją do wywoływania alergii
 • Produkty hipoalergiczne
 • Mleko krowie
 • Jaja
 • Produkty z zawartością pszenicy
 • Owoce cytrusowe
 • Orzechy
 • Czekolada
 • Mięso z indyka, królika
 • Warzywa: marchew, dynia, buraki, ziemniaki
 • Owoce: jabłka, gruszki, maliny, porzeczki, agrest, wiśnie, śliwki
 • Ryż i kleik ryżowy, produkty kukurydziane (mąka, kasza), mąka ziemniaczana
 • Kasza jaglana

Komentarze do: Dieta matki karmiącej piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz