Szukaj

Dobre samopoczucie dzięki zdrowej diecie?

Rozdrażnienie i przemęczenie mogą brać się niekiedy ze złych nawyków żywieniowych. Warto pamiętać, że nasze samopoczucie i nastrój w dużej mierze zależą od tego, co spożywamy. Dlatego aby poprawić sobie humor, czasem wystarczy po prostu zmienić dietę. Jak powinna wyglądać „dieta na polepszenie nastroju”?


Taka dieta jest prostsza w realizacji, niż się wydaje. Przede wszystkim należy odpowiednio rozłożyć posiłki w czasie. Szybkie śniadanie i duży obiad (lub częściej kolacja, obiado-kolacja) jako jedyne jedzenie w ciągu dnia nie są dobrym wyjściem. Powinniśmy spożywać niezbyt duże porcje około pięciu razy dziennie. W ten sposób unikniemy napadów „wilczego apetytu”, organizm łatwiej i prędzej strawi pokarm, a głód nie będzie dokuczał oraz nie wywoła rozdrażnienia.

– Właściwa dieta ma zaskakująco pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne – tłumaczy Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. – Rozsądny sposób odżywiania sprawi, że poczujemy się lżej i radośniej. Nie będą nas również dręczyły problemy żołądkowe i wyrzuty sumienia, które zwykle pojawiają się, gdy zjemy solidną porcję ciężkostrawnej potrawy. Tak więc odpowiednie odżywianie ma wpływ nie tylko, na nasze zdrowie, lecz także na samopoczucie i nastrój.

Ważne jest nie tylko to, ile razy dziennie i w jakich ilościach spożywamy posiłki, lecz także, co się na nie składa. Należy znacznie ograniczyć ilość tłuszczu w potrawach, gdyż podwyższa on stężenie cholesterolu we krwi i jest wolniej trawiony. Najlepiej wzbogacić dietę o ryby we wszelkiej postaci, niskotłuszczowy nabiał, owoce w umiarkowanych ilościach oraz warzywa, które dostarczają organizmowi witamin i składników mineralnych. Bardzo wartościowe są również produkty zbożowe, takie jak: otręby owsiane, nasiona, orzechy czy kiełki. Dostarczają witaminy B oraz magnezu, które wpływają kojąco na układ nerwowy. Poza tym otręby zawierają duże ilości błonnika, który m.in. obniża stężenie cholesterolu we krwi i wydłuża proces metabolizmu, dzięki czemu uczucie sytości utrzymuje się dłużej, a głód nie doskwiera, co wpływa na dobre samopoczucie. Warto zauważyć, że na rynku są już dostępne otręby Sante zawierające nawet dwa razy więcej błonnika w stosunku do dotychczas obecnych na półkach sklepowych otrąb.


Ponadto istotne jest wypijanie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Lepiej odstawić na bok gazowane napoje, pić mniej kawy i herbaty, a więcej wody mineralnej oraz niedosładzanych soków z warzyw i owoców. Woda usprawnia trawienie. Z kolei witaminy i składniki mineralne zawarte w sokach dodają energii, tak potrzebnej do pracy i nauki. Skutkuje to także uczuciem zadowolenia, ponieważ – jak wiadomo – ospałość i zmęczenie nie mają nic wspólnego z radosnym nastrojem.

Jeżeli do zdrowej diety dołączymy ćwiczenia fizyczne, możemy być pewni, że dobry humor będzie nam towarzyszył przez cały dzień. Sport daje ogromny zastrzyk energii i jednocześnie odpręża. Systematyczny trening obok jadłospisu opartego na zdrowej i lekkiej żywności są kluczowe dla osiągnięcia dobrego samopoczucia.

Dodatkowe informacje

Firma Sante A. Kowalski sp. j. jest liderem na rynku żywności korzystnej dla zdrowia. Od pięciu lat, dzięki prowadzonej strategii oraz inwestycjom odnotowuje ciągły wzrost obrotów na poziomie 25% rocznie. Firma posiada już pierwsze miejsce na rynku musli i produktów sojowych. Od wielu lat eksportuje swoje produkty - do Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Szwecji, Austrii, Islandii, ale też na Bliski Wschód. W ciągu 17 lat działalności była wielokrotnie wynagradzana i wyróżniana. Trzykrotnie zdobyła tytuł w rankingu „Gazele Biznesu” (2005, 2006, 2007 r.), otrzymała statuetkę CoolBrands Polska 2006/07 i Laur Konsumenta 2005, została Liderem Przedsiębiorczości 2005, a w 2008 r. produkowana przez Sante Granola zwyciężyła w kategorii produkty śniadaniowe w konkursie HIT HANDLU. Portfolio firmy liczy obecnie ponad 100 produktów wspierających zdrowy tryb życia i odżywiania.

Komentarze do: Dobre samopoczucie dzięki zdrowej diecie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz