Szukaj

Objawy braku potasu

Podziel się
Komentarze0

Rola potasu w naszym organizmie jest często niedoceniania. Ów minerał jest niezbędny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a jego niedobór może przyczynić się do szeregu komplikacji zdrowotnych.

Objawy braku potasu

Potas - pierwiastek niezbędny do życia


Potas jest niezbędny między innymi do funkcjonowania systemu nerwowego, pracy mięśni, spalania węglowodanów i białek. Ponadto pobudza wydzielanie insuliny, kontroluje ciśnienie krwi i reguluje pracę nerek oraz gospodarkę wodną organizmu.

Potas to minerał rozpuszczalny w wodzie. Jako że nasze ciało składa się w większości z wody, potas występuje w każdej komórce naszego organizmu. Przemieszczając się przez błony komórkowe dostarcza wszystkim organom substancji odżywczych. Jednocześnie pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Poziom potasu w krwiobiegu u dorosłej osoby powinien wynosić 5 mmol/l.

Objawy hipokalemii


Nazwą hipokalemii określa się niedobór potasu we krwi. Objawy tej choroby mogą być różne. Zwykle pacjent skarży się na ogólne osłabienie, brak łaknienia, zaparcia oraz wymioty. Pojawia się porażenie mięśni oddechowych, niewydolność oddechowa oraz niemiarowość akcji serca. Ciśnienie wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie.


Chory z niedoborem potasu odczuwa także puchnięcie kończyn – nóg lub rąk, skurcze mięśni nóg podczas upałów lub w trakcie wysiłku fizycznego. Może także skarżyć się na ciągłe zmęczenie lub podenerwowanie oraz problemy z koncentracją.


W dalszym stadium może pojawić się także depresja, obniżenie nastroju i niewydolność nerek. Znaczne obniżenie poziomu potasu (poniżej 3,5 mmol/l) może prowadzić nawet do migotania komór serca.

Dlaczego coraz częściej cierpimy na niedobór potasu?


Braki potasu w krwiobiegu spowodowane mogą być przez wiele różnych czynników:
  • podczas długotrwałych biegunek i wymiotów następuje utrata potasu przez przewód pokarmowy,
  • choroby takie jak kwasica cewkowa, zespół Cushinga czy nadmiar aldosteronu prowadzą do znacznej utraty tego minerału przez nerki,
  • dieta uboga w potas,
  • alkoholizm,
  • niekontrolowane stosowanie insuliny,
  • intensywny wysiłek fizyczny powoduje wydalanie dużych ilości potasu wraz z potem.
Zbilansowana dieta kluczem do zdrowia

Jedną z najlepszych metod leczenia, jak również zapobiegania hipokalemii jest odpowiednia dieta. Bogate w potas są między innymi pomidory, ziemniaki, banany, pomarańcze i papryka. Pierwiastek ten zawierają także figi i morele suszone, awokado, zielone warzywa liściaste oraz seler.

W aptekach dostępna jest także szeroka oferta preparatów uzupełniających potas. Pamiętajmy jednak, że żadne tabletki nie zastąpią zdrowej, zrównoważonej diety.

Nie tylko niedobór potasu może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Organizm ludzki potrzebuje wszystkich pierwiastków i witamin w odpowiednich dla niego ilościach, dlatego warto dbać o zbilansowaną dietę.

Komentarze do: Objawy braku potasu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz