Szukaj

Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży pojawiają się około czwartego tygodnia ciąży i w większości przypadków ustępują po trzecim miesiącu ciąży. Nie są oznaką choroby, lecz reakcją na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Mdłości w ciąży są spowodowane między innymi wzrostem gonadotropiny kosmówkowej, której głównym zadaniem jest ochrona rozwijającego się dziecka.

Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży potrafią skutecznie odebrać radość z oczekiwania na powiększenie się rodziny. Problem ten dotyka średnio połowę kobiet, które spodziewają się dziecka. Nudności i wymioty jednak nie są niebezpieczne dla rozwoju ciąży. Dolegliwości z tym związane można ograniczyć stosując kilka, bardzo prostych i niewymagających wysiłku sposobów.

Przyczyny mdłości w ciąży

Zachodzące zmiany hormonalne nie są jedyną przyczyną nudności w ciąży. Dolegliwości nasilają się również pod wpływem otoczenia, wzrasta bowiem wrażliwość na niektóre zapachy czy smak wybranych produktów spożywczych. Nawet stres związany z faktem bycia w ciąży przyczynia się do pojawiania się mdłości.

Wpływ na reakcję organizmu ma również to, jaki tryb życia prowadziło się do tej pory. Kobiety cierpiące na nadwagę czy bulimię znajdują się w grupie osób, u których nudności i wymioty występują częściej i są bardziej nasilone. Natomiast u kobiet, które zażywały preparaty witaminowe przed ciążą mdłości są mniej dokuczliwe.

W większości przypadków problem wymiotów ustępuje samoistnie, gdy poziom hormonów osiągnie poziom docelowy. Zazwyczaj w okolicach czternastego tygodnia tempo wzrostu gonadotropiny kosmówkowej spada i mdłości zaczynają ustępować. Jednak w przypadku, gdy utrzymują się silne i częste napady mdłości i wymiotów, nie tylko rano, ale również w ciągu dnia, należy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł przepisać odpowiednie leki.

Wpływ mdłości w ciąży na rozwój dziecka

Mdłości w zdecydowanej większości przypadków nie niosą zagrożenia dla zdrowia dziecka. Niektórzy uważają, że są zjawiskiem korzystnym ponieważ, powodują usunięcie szkodliwych substancji z organizmu. Kobiety cierpiące na tego rodzaju dolegliwości unikają bowiem spożywania kawy, palenia papierosów czy innych używek.

W pierwszych tygodniach ciąży delikatna utrata wagi (2-3 kilogramy) nie powinna budzić niepokoju. Jednak w przypadku, gdy poranne nudności są bardzo nasilone i pojawiają się także w ciągu dnia istnieje ryzyko odwodnienia. Utrata podstawowych elektrolitów, sodu, potasu i magnezu, może skutkować pojawieniem się dodatkowych objawów.

W następstwie odwodnienia organizmu pojawiają się bóle głowy i mroczki przed oczami, gdy wstajemy z krzesła lub łóżka, a zbyt niski poziom magnezu powoduje bolesne skurcze mięśni i większe zmęczenie.

Sposoby na mdłości w ciąży

W ograniczeniu porannych nudności pomoże przestrzeganie kilku zasad. Rano należy unikać nagłego zrywania się z łóżka, najlepiej pozwolić ciału powoli się obudzić. Dzień wcześniej dobrze jest przygotować sobie mała przekąskę, którą będziemy mieć pod ręką zanim wstaniemy z łóżka. Mogą to być herbatniki, krakersy lub owoc. Warto w zasięgu ręki mieć również szklankę wody z cytryną lub kubek z herbatą.

W ciągu dnia ważne jest, aby odpowiednio nawodnić organizm, najlepiej pijąc duże ilości niegazowanej wody mineralnej. Znacznej części kobiet w walce z mdłościami pomaga dodanie imbiru lub soku z cytryny do napoju. Ze świeżego imbiru można też przygotować herbatę. W tym celu kawałek imbiru kroi się w cienkie plasterki i zalewa gorącą wodą, a naczynie przykrywa. Gdy napar przestygnie można dodać odrobinę miodu dla smaku.

W trakcie dnia pomaga zjedzenie kilku mniejszych posiłków. Mądre ich rozplanowanie pozwoli uniknąć napadów wilczego głodu, który może powodować mdłości. Należy unikać potraw ostrych i ciężkostrawnych, które powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W trakcie ciąży wiele kobiet staje się wrażliwych na zapachy. Nawet te, które do tej pory im nie przeszkadzały, mogą wywoływać silne nudności. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest unikanie z nimi kontaktu.

Ryzyko pojawienia się mdłości będzie mniejsze, jeżeli będziemy pamiętać o regularnej dawce aktywności fizycznej. Spacery na świeżym powietrzu poprawią pracę układu pokarmowego i ogólne samopoczucie.

W walce z mdłościami w trakcie ciąży pomaga zmiana nastawienia psychicznego. Czas oczekiwania na przyjście dziecka na świat warto poświęcić na odpoczynek. Wysypianie się, realizacja planów, na które do tej pory nie było czasu poprawi humor i pomoże lepiej znieść dolegliwości.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Mdłości w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz