Szukaj

Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna opiera się na wyeliminowaniu pokarmów, które negatywnie wpływają na organizm. Najczęściej są to produkty uczulające. Dieta eliminacyjna stanowi doskonały środek leczniczy w przypadku likwidowania chorób powstałych na skutek spożywania uczulających produktów.Dieta ta opiera się nie tylko na usunięciu negatywnie działającego na organizm produktu, ale także wszystkich tych, w których skład uczulający składnik może wchodzić. W przypadku takich posunięć konieczne okazuje się wprowadzenie produktów zastępczych, które umożliwią dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Niestety dieta eliminacyjna może wiązać się z pojawieniem niedoborów pokarmowych. Wyeliminowanie niektórych pokarmów z jadłospisu może być powodem właśnie takich skutków. Dlatego tak ważne jest, by taka dieta opracowana została przez specjalistę, gdyż istotne jest odpowiednie dobranie produktów zarówno pod kątem jakościowym jak i ilościowym. Konieczność stosowania takiej diety jest jednak tylko czasowa. W momencie gdy alergia ustąpi bądź organizm zostanie odczulony możliwy jest powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Jednak uprzednio uczulający produkt powinien być wprowadzany do jadłospisu w sposób stopniowy.

Dieta eliminacyjna jak już wcześniej wspomniano powinna być stosowana pod okiem powołanego do tego specjalisty. Niejednokrotnie zdarza się, że opieka specjalisty jest wymagana przez dłuższy czas, zwłaszcza w przypadku gdy produktów alergizujących jest kilka.

Dieta eliminacyjna konieczna jest w przypadku chorych na celiakię. Niewłaściwym składnikiem w takiej sytuacji jest gluten, który pojawia się w zbożach. W takich przypadkach konieczne okazuje się nie tylko wyeliminowanie poszczególnych zbóż, ale także wszystkich produktów, które te zboża zawierają. Konieczne jest także wyeliminowanie wszystkich potraw, które zawierają duże ilości tłuszczu oraz warzyw i owoców, które działają wzdymająco.

Dieta eliminacyjna bezglutenowa wymaga dokładnej wiedzy pacjenta o produktach zawierających gluten. Ważne jest by wiedzieć, iż produkty dla bezglutenowców są w sklepach oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.

Przykładowy jadłospis eliminacyjnej diety bezglutenowej
  • I śniadanie – płatki z mlekiem + pieczywo bezglutenowe + wędlina z drobiu + zielona sałata + czerwona papryka + sok jabłkowy
  • II śniadanie – sałatka owocowa z jogurtem naturalnym i orzechami
  • Obiad – zupa pomidorowa z ryżem + udko z kurczaka + ziemniaki + marchewka + surówka z buraczków + sok pomarańczowy
  • Podwieczorek – przecier malinowy
  • Kolacja – kasza gryczana + zsiadłe mleko

Komentarze do: Dieta eliminacyjna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz