Szukaj

W jaki sposób zdrowo się odchudzać?

Dieta - słowo to w pierwotnym rozumieniu posiada neutralne znaczenie . Jednak dziś, w dobie kultu idealnego ciała, kojarzy się nam wyłącznie z surowym reżimem, który przybliża nas do wymarzonej sylwetki.

W jaki sposób zdrowo się odchudzać?

Dieta nie musi jednak być wcale czymś nieprzyjemnym, a wręcz przeciwnie – zdrowe odchudzanie może dawać nam wiele przyjemności i korzyści.

Koniec jedzenia! Od jutra dieta!

Decyzję o rozpoczęciu swojej przygody z odchudzaniem podejmujemy przeważnie pod wpływem chwili. Jest ona spontaniczna i nieprzemyślana. Stwierdzamy, że pora pozbyć się zbędnego balastu, więc rezygnujemy z wszystkiego co w powszechnej opinii uchodzi za tuczące i wysokokaloryczne.

Organizm przyzwyczajony do naszych wieloletnich nawyków, próbuje się bronić. Nic więc dziwnego, że tak szybko jak zaczeliśmy przygodę z odchudzaniem, kończymy ją - przygnębieni, zniechęceni i rozczarowani.

Jest na to sposób – odchudzaj się zdrowo!


Czy oznacza to, że nie ma dla nas już ratunku, że nic nie możemy zrobić, aby pozbyć się tych "upartych" kilogramów? Otóż nie! Wszystko jest możliwe – musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i poznać zasady zdrowego odchudzania.

Zdrowa dieta, to nie ta, którą możemy znaleźć w kolorowych czasopismach, oferująca utratę 10kg w tydzień. Nie istnieje jeszcze dieta, którą każdy mógłby stosować z wymarzonym efektem. Każdy z nas musi odnależć idealny sposób żywienia, dopasowany do swojego stylu życia.

Decyzja podjęta. Co dalej?


Naszą przygodę rozpoczynamy od ustalenia celów, które chcemy osiągnąć. Pamiętajmy by rozsądnie je formuować. Nie oczekujmy, że uda nam się pozbyć nadwagi gromadzonej przez lata, w ciagu zaledwie dwóch tygodni. To musi być długi proces, który nauczy nas nowych nawyków, dzięki którym kilogramy nie powrócą.

Dobrze byłoby, gdybyśmy przed rozpoczęciem diety przyjrzeli się swoim nawykom żywieniowym. Warto w tym celu przez minimum tydzień prowadzić dzienniczek żywieniowy, w którym zapisujemy wszystko co wkładamy do ust – nawet jedną kosteczke czekolady do kawy! Da nam to pełny obraz ilości jedzenia, które spożywamy.

Czas na nowe zwyczaje


Wiemy już, co chcemy osiągnąć, jak wyglądały wcześniej nasze nawyki. Pora na opracowanie nowego stylu życia.

Zdrowe odchudzanie nie może być dla nas czymś nieprzyjemnym. Jego głównym celem jest wyrobienie zdrowych zwyczajów, które uchronią nas przed powrotem niechcianego balastu. 

Ważne zasady zdrowej diety:

1. Kontroluj ilość spożywanych kalorii – aby schudnąć musimy utrzymywać ujemny bilans kalorii, czyli przyjmować mniej kalorii niż spalamy.

2. Jedz mało, ale często
– ideałem jest spożywanie 4-5 niewielkich posiłków, co 2-3 godziny. Regularność jest bardzo istotna – zapobiega bowiem napadom głodu i ogranicza zachcianki na zakazane produkty.

3. Dieta musi być zbilansowana – nasz organizm, aby przeżyć potrzebuje wielu niezbędnych składników. Zdrowa dieta dostarcza zarówno tłuszczy, węglowodanów, białka, jak i witamin i minerałów.

4. Dużo pij – istotne jest oczywiście, co pijemy. Najlepsza jest woda, herbaty (szczególnie zielona i czerwona) oraz przeróżne zioła. Unikajmy zatem słodzonych soków i napojów gazowanych.

Przede wszystkim istotne jest, abyśmy nie rezygnowali z dnia na dzień z wszystkiego co kochamy. Oczywiście będziemy musieli zapomnieć o wielu produktach, nie róbmy jednak tego z dnia na dzień. Zacznijmy od zmniejszania porcji smakołyków, albo ustalmy jeden dzień w tygodniu, w którym możemy sobie pozwolić na ulubione dania, wliczając je w limit kalorii. Zbyt wiele zakazów może szybko nas zniechęcić.


Układamy jadłospis


Z naszego jadłospisu wykreśliliśmy wiele smakołyków, czas aby je czymś zastąpić. Zdrowe produkty nie są, albo nie muszą być niesmaczne. Oto lista produktów, które powinny pojawić się na naszych talerzach:
  • Owoce i warzywa – najlepiej kupować te sezonowe, na targach bądź u lokalnych sprzedawców. Dostarczają wiele witamin i minerałów.
  • Produkty bogate w błonnik – pełnozistniste pieczywo, kasze, ryż, otręby, płatki owsiane.
  • Ryby – np.  łosoś, makrela, śledź, dorsz, sola . Mogą być zarówno wędzone, jak też pieczone, czy gotowane. Ważne tylko, aby nie zanurzać ich w kaloryczniej panierce i nie smażyć w głębokim oleju.
  • Chude mięso -  np. kurczak, indyk, cielęcina. Dostarczają niezbędnego białka.
  • Chudy nabiał – twarogi, jogurty, kefiry, mleko. Rzadziej powinniśmy sięgać po sery z dużą zawartością tłuszczów np. ser żółty, czy ser feta.
Jak długo powinna trwać dieta?

U każdego proces chudnięcia przebiega inaczej. U jednych trwa to dłużej, u innych krócej. Bądźmy cierpliwi, a efekty na pewno się pojawią.

Kluczem do sukcesu jest też zamiana zdrowej diety, na nowy styl życia. Nie traktujmy odchudzania tylko jak procesu przejściowego. Gdy już uda nam się uzyskać figurę supermodelki i w nagrodę powrócimy do dawnych tuczących zwyczajów, nie będziemy mogli zbyt długo cieszyć się z efektów swojej ciężkiej walki. Kilogramy bowiem powrócą.

Sama dieta cudów nie zdziała

Zmieniając stare zwyczaje pamiętajmy też o aktywności fizycznej. Każdego dnia, przynajmniej 30 minut należy przeznaczyć na sport. Może to być spacer, aerobik, jazda na rowerze, czy jakiś inny rodzaj aktyności, którą lubimy.

Dobrze jest, jeśli poza odchudzaniem znajdziemy sobie jakieś hobby, które oprócz tego, iż zajmie nasz wolny czas, to jeszcze pozwoli nam rozwinąć się, nauczyć się nowych rzeczy.

Nie zapominajmy też o wysypianiu się! Należy zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu, ponieważ jego niedobór sprzyja tyciu.

Odchudzanie wymaga czasu. Coż z tego, że cudowne diety obiecują szybką utratę kilogramów, jak zapewniają też jeszcze szybszy powrót do starej wagi. Warto, więc poświęcić więcej czasu, by móc cieszyć się z efektów swojej pracy przez długie lata.

Komentarze do: W jaki sposób zdrowo się odchudzać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz