Szukaj

Czy każda kobieta w ciąży będzie musiała wykonac test na HIV?

Podziel się
Komentarze0

W Anglii, Holandii czy Francji test na obecność HIV wykonuje 98 proc. przyszłych mam. Może on ocalić życie dziecka - wykrycia wirusa pozwala rozpocząć leczenie, które niemal całkowicie chroni płód przed zakażeniem. W Polsce badanie to robi co dziesiąta kobieta. Lekarze zlecają je tylko ciężarnym z tzw. grup ryzyka (np. tym, które miały kontakt z narkotykami).Resort zdrowia chce to zmienić i pracuje nad rozporządzeniem, które nakaże ginekologom badanie każdej kobiety w ciąży. Polska zobowiąza się do tego pięć lat temu, gdy na konferencji europejskich ministrów zdrowia podpisała deklarację, że zmimalizujemy ryzyko zakażenia HIV u dzieci do 2010 r. - Wciąż walczymy ze stereotypami, że HIV to problem osób prostytuujących się czy homoseksualistów - mówi dr Dorota Rogowska-Szadkowska z Akademii Medycznej w Białymstoku, specjalistka z zakresu HIV/AIDS. - Ale nosicielkami wirusa bywają kobiety, które są w stałych związkach i nawet nie wiedzą o niebezpieczeństwie. One, a często ich ginekolodzy, nie widzą potrzeby robienia testów - mówi dr Szadkowska.

Zobacz również:Rekomendację w tej sprawie wydało też Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. - Wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa - czytamy w dokumencie. Jeżeli kobieta nie zgodzi się na test, to informacja o odmowie powinna znaleźć się w karcie prowadzenia ciąży - zaleca PTG.

Resort zdrowia chciałby, żeby nowy przepis zaczął obowiązywać w ciągu najbliższych miesięcy. Zapowiedział, że badania będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Według danych PTG od początku epidemii HIV w Polsce (czyli od 1985 r.) zarejestrowano ponad 12 tys. nosicieli wirusa. W tym czasie urodziło się 147 zakażonych nim dzieci. ("Metro")

Komentarze do: Czy każda kobieta w ciąży będzie musiała wykonac test na HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz