Szukaj

Cesarskie cięcie a alergia u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Dla kobiet w ciąży, które rozważają wady i zalety zarówno naturalnego porodu, jak i cesarskiego cięcia, istotne mogą być badania przeprowadzone przez Henry Ford Hospital. Wynika z nich przypuszczenie, że u niektórych dzieci, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, w ciągu pierwszych dwóch lat życia może pojawić się alergia. Alergie te są powodowane głównie przez alergeny powszechnie występujące w domach, np. pochodzące od zwierząt domowych, głównie kotów i psów, oraz roztocza.Ciągły postęp w kwestii higieny pozwala przypuszczać, że kontakt we wczesnym dzieciństwie z mikroorganizmami wpływa na rozwój układu odpornościowego i możliwość wystąpienia alergii, mówi autorka badań dr Christine Cole Johnson, przewodnicząca Henry Ford Department of Health Sciences.

Jej zdaniem dzieci, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, są w grupie ryzyka, gdyż w ich układach pokarmowych znajdują się mikroorganizmy, które mogą podczas kontaktu z alergenami uczynić je bardziej podatnymi na rozwój przeciwciał immunoglobuliny E lub IgE.


Przeciwciała klasy IgE odpowiadają za rozwój alergii oraz astmy.

W swoich badaniach naukowcy z Henry Ford starali się ocenić rolę wczesnego kontaktu z alergenami oraz zbadać ich wpływ na związek między cesarskim cięciem a rozwojem przeciwciał IgE.

W tym celu zbadano 1258 noworodków urodzonych w latach 2003-2007. Zakwalifikowano je do czterech grup wiekowych, tj. jednomiesięczne, sześciomiesięczne, roczne i dwuletnie.

Materiały do badań stanowiły pępowina i stolec dziecka, próbki krwi matki i ojca, mleko kobiece oraz kurz domowy.

Zebrano także informacje dotyczące historii alergii i astmy w rodzinach badanych dzieci, przebiegu ciąży, posiadania zwierząt domowych, stopnia narażenia na dym tytoniowy oraz przebytych chorób i stosowanych leków u dzieci.

Wyniki badań, które ogłoszono podczas corocznego zjazdu American Academy of Allergy, Asthma and Immunology potwierdzały, że u dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest aż pięć razy częstsze, niż u dzieci urodzonych naturalnie.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Cesarskie cięcie a alergia u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz