Szukaj

Jak złagodzić objawy alergii na sierść zwierząt u dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Dzieci uwielbiają zwierzęta, my także mamy do nich słabość. Czasem jednak przeszkodą w posiadaniu czworonoga jest alergia na sierść. Sprawdź, co zrobić, aby zminimalizować ryzyko ataku (wstrząsu anafilaktycznego) w czasie kontaktu ze zwierzęciem.

Jak złagodzić objawy alergii na sierść zwierząt u dziecka?

To, czy nasza pociecha jest uczulona na sierść zwierząt powinniśmy sprawdzić przed nabyciem psa. Jeśli nabywamy czworonoga u hodowcy, można zabrać dziecko, aby mogło pobyć z nim chwilę. Hodowca na pewno pozwoli na krótką zabawę. Najbardziej wrażliwe miejsca to szyja oraz wewnętrzna strona ramion. Jest to sposób na sprawdzenie aktualnego poziomu reakcji alergicznej dziecka na określoną rasę psów. Należy jednak pamiętać, że reakcja alergiczna może rozwinąć się u dziecka po kilku miesiącach, czy nawet latach.

Łagodzenie reakcji alergicznej

Koty należą do niezwykle czystych zwierząt, gdyż większa część dnia spędzają na czynnościach pielęgnacyjnych. To właśnie ta przesadna czystość jest przyczyna problemów alergicznych. Liżąc futro nanoszą na swoje ciało odrobinę śliny, zawierającej białko, które po wyschnięciu bardzo łatwo jest przenoszone z powietrzem. To właśnie białko stanowi główny alergen.

Koty przenoszą znacznie więcej alergenów niż psy, które wydalają alergeny w kale i moczu, dlatego w przypadku posiadania szczeniaka istotna jest odpowiednia higiena.

Jeśli zauważymy u dziecka świszczący oddech i kichanie bez oznak infekcji wirusowej to znak, że dopadła go alergia. Co zrobić, aby zwierzak został w domu, a nasze dziecko się nie męczyło?

Ograniczenie alergenów

Pierwszym krokiem jest zmniejszenie do minimum narażenia na inne alergeny. Trzeba ograniczyć te, do których jesteśmy mniej przywiązani niż do zwierzaka. Jeśli pójdziemy na wojnę z roztoczami kurzu i zarodnikami pleśni, nasze dziecko może znacznie lepiej znosić kontakt z małymi ilościami alergenów zwierzęcych. Z reguły osoby uczulone na sierść zwierząt mają również skłonność do innych alergii. Pamiętajmy więc, że pozbycie się czworonoga nie przyniesie efektu, jeśli nie zmniejszymy wpływu innych alergenów.

Ograniczenie kontaktów z obcymi zwierzętami

Może to wydawać się dziwne, ale ograniczenie kontaktów dziecka z innymi zwierzętami może przynieść pozytywne skutki. Pies lub kot, który jest z nami od dłuższego czasu może być źródłem stosunkowo małej ekspozycji na alergen. Dziecko mogło się do niego przyzwyczaić. Jeżeli dojdzie do kontaktu z innymi zwierzętami, mogą pojawić się objawy wywołane nie tylko przez obce zwierzę, ale także przez to, które wcześniej było tolerowane.

Zmniejszenie alergenów w domu i samochodzie

Musimy pamiętać, że ilość alergenów ma duży wpływ na zdrowie alergików. Konieczne jest zmniejszenie alergenów pochodzenia zwierzęcego w domu i w samochodzie. Należy pozbyć się dywanów, unikać mebli tapicerowanych. Używajmy raczej rolet i żaluzji, gromadzą one mniej kurzu i są łatwiejsze w czyszczeniu niż ciężkie kotary. Istotną rolę mogą odgrywać również szczelne pokrowce na pościele. Przed sprzątaniem sprawdźmy, czy nasz odkurzacz nie rozpyla więcej kurzu niż wciąga. Pamiętajmy, że alergeny pochodzenia zwierzęcego są bardzo drobne i tylko dobry odkurzacz jest w stanie powstrzymać je przed ponownym rozprzestrzenieniem się w pokoju. Pomyślmy również nad systemami oczyszczania powietrza z filtrami HEPA, które są dostosowane do wielkości pomieszczenia.

Nie można dopuścić do tego, aby ktoś palił w domu, czy w samochodzie. Starajmy się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia w pogodne i suche dni.

Rozsądne także będzie trzymanie psów z dala od sypialni dziecięcej a już na pewno nie można wpuszczać ich do łóżka. Powinniśmy także powstrzymać zwierzęta przed wychodzeniem na meble, z których nasza pociecha najczęściej korzysta. Pilnujmy, aby dziecko myło twarz, ramiona i ręce po zabawie ze zwierzęciem. Brzmi to banalnie, ale może mieć wpływ na alergię.

Zwierzę powinno mieć ograniczony dostęp do pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że izolowanie go nie ograniczy zasięgu alergenów. Klimatyzacja lub prąd powietrza z systemu ogrzewania może rozprzestrzeniać alergeny po całym domu. Musimy zwracać szczególną uwagę na wyposażenie systemów w filtry lub urządzenia oczyszczające powietrze. Niezadbana klimatyzacja może przynieść więcej złego niż dobrego.

Odpowiednia higiena zwierząt

Musimy uczynić naszego pupila "mało alergicznym”. Częste kąpiele psów czy kotów zmniejszają liczbę alergenów, ale nie wiadomo, jak długo utrzymuje się ten stan. Powinniśmy kąpać zwierzaka w miarę możliwości jak najczęściej, ale najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie mycie go raz na tydzień. Najważniejsze, by pamiętać o kąpieli, kiedy czworonóg miał styczność z innymi zwierzętami, ponieważ może on być pokryty złuszczonym naskórkiem innych psów, a czasem nawet kotów.

Niektóre dzieci są wrażliwe na żwirek dla zwierząt. Zwłaszcza na gatunki, które mają substancje zapachowe. Powinniśmy więc unikać podkładów, które w swoim składzie mają duże ilości  pyłu oraz zwracać uwagę na to, jak napełniamy kuwetę. Musimy ograniczyć obłoki pyłu do minimum, a jeśli sami mamy alergię, to możemy podczas tej czynności zakładać maseczkę. Nie zaleca się stawiania kuwety w miejscu, gdzie jest prąd powietrza płynący do innych części domu, czy mieszkania. Pamiętajmy jednak, że wymiana wkładu kuwety to nieodpowiednie zajęcie dla uczulonego dziecka.

Jeżeli nasze dziecko ma silne uczulenie, unikajmy trzymania w domu zwierząt pokrytych futrem lub pierzem. Zwróćmy również uwagę na to, kto nas odwiedza i czy posiada on zwierzęta. Nasilenie reakcji alergicznej podpowie nam, jakie kroki powinniśmy podjąć.

Pamiętajmy, że mimo wielu sposób zapobiegania alergii konieczna jest także konsultacja z lekarzem.

Komentarze do: Jak złagodzić objawy alergii na sierść zwierząt u dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz