Szukaj

Problemy małego alergika...

Podziel się
Komentarze2

Jeśli u twojego malucha wystąpiły dziwne zmiany skórne, zatkany nosek czy kaszel może się okazać, ze twoja pociecha jest alergikiem. Co zrobić w takim przypadku? Czasami rozpoznanie alergii bywa bardzo trudne. Spowodowana może być infekcją, wadami wrodzonymi, niedoborem enzymów czy niedojrzałością.

Problemy małego alergika...

Większość chorób alergicznych powodują wady immunologiczne. Alergenem może być większość rzeczy poczynając od kurzu po kosmetyki lub alergie sezonowe (w trakcie pylenia roślin). W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia najczęstszym alergenem jest mleko krowie. Jeśli po odstawieniu produktu objawy mijają może to pomóc w rozpoznaniu alergii. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić co uczula maluszka, najlepiej skorzystać z porady lekarskiej u internisty, a następnie u alergologa.

Jeśli chcesz uchronić dziecko przed zostaniem alergikiem staraj się karmić je jak najdłużej piersią (4-6 miesięcy). Rozwojowi alergii sprzyja też zanieczyszczone powietrze, niestety nie zawsze mamy możliwość przeprowadzki w miejsce, gdzie powietrze jest dużo czystsze. Bardzo źle działa na dzieci bierne palenie papierosów. Nie narażaj swojego dziecka na tak duże ryzyko. Jeśli nie jesteś w stanie rzucić palenia, to zawsze pamiętaj, aby nie palić przy dziecku, ani żeby nie przebywało w pomieszczeniu gdzie się pali papierosy.


Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry maluszka. Lepiej zapobiegać niż leczyć – jeśli skóra dziecka jest podrażniona spróbuj używać kosmetyków przeznaczonych dla alergików – żeli do kąpieli, emulsji, a także środków do smarowania skóry. Gdy myjesz swoje dziecko pamiętaj aby delikatnie wycierać je ręcznikiem. Takie delikatne osuszanie nie podrażnia jego skóry. Dziecko powinno mieć różnorodność posiłków jednak warto co jakiś czas powtarzać podawane produkty spożywcze. Wytwarza to u niego tolerancję immunologiczną.

Jeśli sytuacja się nie poprawia poszukaj pomocy u lekarza rodzinnego. On zdecyduje czy dziecko potrzebuje pomocy specjalisty. Jeśli tak, prawdopodobnie zostaniesz skierowana z maluszkiem do alergologa, który wykona odpowiednie testy na alergeny. Takie testy są bezbolesne i pomagają szybko dowiedzieć się na co dziecko jest uczulone. Potwierdzeniem alergii może być wykazanie w surowicy krwi wysokich wartości przeciwciał IgE na mleko, alergeny pokarmowe lub wziewne.

Jeśli wybierasz się na spacer z małym alergikiem nie zapomnij o najbardziej potrzebnym zaopatrzeniu. Weź ze sobą chusteczki higieniczne, okulary przeciwsłoneczne, leki. W razie wystąpienia podrażnienia zareaguj jak najszybciej, by oszczędzić dziecku nieprzyjemności. Podczas spacerów unikaj miejsc gdzie alergia maluszka może się wzmocnić. Po powrocie wykąp dziecko i załóż mu nowe ubranko. W ten sposób szybko pozbędziesz się nadmiernego kontaktu dziecka z alergenami.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Komentarze do: Problemy małego alergika... (2)

Sarsaparilla
Sarsaparilla 26-02-2019 08:05

Jaki inhalator wybrać..?

2

Mamy dwa podstawowe typy inhalatorów: ultradźwiękowe i tłokowe (czyli pneumatyczne). Jaka jest między nimi różnica..?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze