Szukaj

Alergia na gluten

Podziel się
Komentarze0

Gluten to mieszanka białek roślinnych. Występuje ona w ziarnach zbóż pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta. Alergia na gluten jest więc spowodowana nietolerancją naszego organizmu na wyżej wymienione czynniki. Poza alergią istnieje także schorzenie zwane celiakia.

Alergia na gluten

Jest ona również typem nietolerancji na gluten, ale jest to szczególny przypadek, w którym zanikają kosmki jelitowe. Na celiakie choruje około 0,005% społeczeństwa i jest ona o wiele rzadszym schorzeniem niż zwykła alergia. Statystyki mówią, że około 15-20% populacji jest nosicielem wirusa, który jest odpowiedzialny za alergię na gluten. Jednak nie u wszystkich rozwija się ten typ alergii.

Główne objawy alergii to przede wszystkim:  niedokrwistość, biegunka i wymioty, wzdęcia oraz bóle brzucha, problemy psychologiczne, zmienne nastroje, depresja, osłabienie, wysypka. U małych dzieci dodatkowym  objawem może być krzywica, niedorozwój szkliwa zębowego, infekcje, atopowe zapalenie skóry, anemia. Z kolei u młodzieży może występować ADHD, zaburzenia miesiączkowania, grzybice i nietolerancja laktozy.

Osoba uczulona na gluten ma problemy z koncentracją, u niektórych pojawia się padaczka, a nawet upośledzenie umysłowe. Obserwuje się także zaburzenia w płodności. U kobiet cierpiących na nietolerancję glutenu może dojść do poronienia, a proces menopauzy może nastąpić wcześniej lub bardzo się opóźnia. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych alergia może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, nawet w przypadku kiedy do organizmu dostanie się śladowa ilość glutenu.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie alergii  jest dieta eliminacyjna z ponownym wprowadzeniem pokarmu, który uczula. Warto także poddać testom skórnym. Jednym   z podstawowych badań wykrywających alergię jest badanie poziomu przeciwciał antygliadynowych i antyendomysjalnych. Ostateczne wykrycie alergii umożliwia biopsja jelit. Dodatkowo alergię na gluten można przetestować przy takich schorzeniach jak: chroniczny katar, depresja, stwardnienie rozsiane, reumatyzm, migrena, astma, zapalenie wątroby i trzustki. Poza tym kobiety powinny wykonać badanie na alergię, jeżeli po porodzie nastąpiła niedokrwistość lub jeśli mają problemy z zajściem w ciążę.

Sposoby leczenia alergii na gluten

Ogromne znaczenie ma uzupełnianie mikroelementów, witamin oraz aminokwasów. Dodatkowo ważne jest także leczenie jelita. Alergia oznacza konieczność zmiany diety. Uczuleni muszą zrezygnować z produktów zbożowych, należy się wystrzegać również zup i sosów w proszku, musztardy, majonezu i wszelkiego rodzaju produktów gotowych. Należy uważnie czytać etykiety i odrzucać takie, w których składzie znajdziemy skrobię lub białko roślinne nieznanego pochodzenia. Oferta produktów bez glutenu stale rośnie, w dużych marketach znajdziemy już produkty ze znaczkiem przekreślonego kłosa, co ułatwia wybór odpowiednich zakupów dla alergików. Przykładowe produkty, jakie można spożywać na diecie bezglutenowej to: kukurydza, ryż, soja, kasza gryczana, jajka, owoce, warzywa, szlachetne wędliny i mięso, miód, sery pleśniowe oraz żółte, ryby, owoce morza. Dodatkowo dieta bezglutenowa powinna być bogata w witaminy tłuszczorozpuszczalne (A,D,E,K), witaminę C, B1, kwas foliowy, a także w wapń i żelazo. Dieta taka powinna być uboga w cukier i słodycze.

Kontrowersje dotyczące diety bezglutenowej

Wielu zwolenników diety twierdzi, że nadwrażliwość na gluten to alergia powszechna, o której wielu chorych nawet nie wie. Dlatego warto wprowadzić do swojej diety produkty bezglutenowe. Orędownicy tego sposobu odżywiania mówią, że taka forma odżywiania zwiększa energię oraz łagodzi wiele chronicznych dolegliwości. Niektórzy uważają, że dieta bezglutenowa stała się po prostu modna. Lekarze alarmują, że dieta taka nie jest zdrowa dla osób, które nie mają alergii na gluten. Warto więc najpierw sprawdzić, czy na pewno nasz organizm nie toleruje glutenu i dopiero wtedy wprowadzić zmiany w odżywianiu.

Komentarze do: Alergia na gluten

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz