Szukaj

Na czym polega dieta bezmleczna?

Mleko oraz produkty mleczne mogą wywołać reakcje alergiczne. Zdarza się to najczęściej w przypadku małych dzieci. Nietolerancja organizmu wymaga stosowania odpowiedniej diety. Polega ona na zastąpieniu mleka, a także jego przetworów produktami bezmlecznymi.

Na czym polega dieta bezmleczna?

Problem alergii dotyka około 3% dzieci w wieku do lat 4. Bardzo często jej występowanie jest przejściowe. Z wiekiem organizm dziecka przystosowuje się i  zaczyna tolerować produkty mleczne. Głównym powodem jest dojrzewanie śluzówki przewodu pokarmowego, która staje się coraz mniej przepuszczalna dla potencjalnych alergenów. Należy jednak pamiętać, że tylko ścisłe przestrzeganie diety zapewni naszemu dziecku całkowite pozbycie się alergii.

Kiedy warto zacząć stosować dietę?

Istnieje zespół symptomów, które informują nas o początkach alergii. Niemal zawsze pojawiają się dolegliwości skórne w postaci grudek. Zmiany te mogą występować nie tylko na twarzy, ale również na szyi i ramionach. Skóra zazwyczaj zaczyna być sucha, szorstka oraz liszajowata.

Innymi objawami, które mogą nas zaniepokoić są wymioty, biegunka, kolka jelitowa, niepokój dziecka podczas karmienia, ulewanie oraz niespokojny sen. Należy pamiętać, że również mamy karmiące piersią muszą stosować się do diety, gdy u ich dziecka rozpoznano alergie.


Składniki diety bezmlecznej

Dieta bezmleczna ma za zadanie uzupełnić niedobór wapnia w organizmie, który jest spowodowany odstawieniem mleka oraz produktów pochodnych. Najczęściej są one zastępowane mlecznymi napojami fermentowanymi, sardynkami, a także zielonymi oraz strączkowymi warzywami. Źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju jest mięso z indyka, kurcząt, a także królika. 


Należy pamiętać, że ilość spożywanych warzyw, owoców czy produktów zbożowych powinna być taka sama, jak w przypadku dzieci, które nie są alergikami. Zalecane jest również zastąpienie masła margaryną bezmleczną. Bardzo ważne jest kontrolowanie etykietek innych gotowych produktów, które mogą posiadać w swoim składzie niepożądany przez nas składnik, czyli mleko.

Produkty, których należy unikać!


Jest ogromna ilość produktów, których spożywanie w diecie bezmlecznej jest zabronione. Należy bardzo skrupulatnie dobierać wszystkie składniki, które mają znaleźć się na liście naszego menu.

Różnego rodzaju mleka oraz sery powinny zostać całkowicie wykluczone z jadłospisu naszego dziecka. Zakaz ten dotyczy również takich produktów, jak maślanka, śmietana, jogurty czy kefiry.

Należy pożegnać się również ze słodyczami. Wszelkiego rodzaju ciastka, wafle, torty, kremy czekoladowe do kanapek oraz czekolady są zabronione podczas stosownia diety bezmlecznej. Posiadają one bowiem w swoim składzie mleko bądź jego pochodne.

Unikajmy również wołowiny oraz cielęciny, a także wędlin, szynek, pasztetów, salcesonu czy parówek zawierających te rodzaje mięsa. Pamiętajmy, że samo odrzucenie mleka nie wystaczy!

Stosowanie się do zasad diety bezmlecznej jest nieuniknione. Jest ona bowiem gwarancją powrotu do zdrowia. Ważne jest kontrolowanie składu wszystkich produktów, które spożywamy.

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Na czym polega dieta bezmleczna?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz