Szukaj

Alergia na kurz

Podziel się
Komentarze3

Alergia jest chorobą cywilizacyjną i wiele ludzi na świecie jest na coś uczulonych. Jedną z najbardziej uciążliwych rodzajów jest alergia na kurz, ponieważ może ona nas dopaść we własnym domu. Jakie są więc objawy alergii na kurz i jak sobie z nią radzić?

Alergia na kurz

Czym jest kurz?

Na kurz składają się zarodniki pleśni, części insektów, malutkie cząsteczki pożywienia, drobinki włókien i tkanin, pyłki, sierść, złuszczony naskórek ludzki. Jest on pożywieniem dla roztoczy, których odchody wywołują alergię.

Alergikom dolegliwość najbardziej może dawać się we znaki w momencie porządków domowych, takich jak sprzątanie lub odkurzanie. Kurz jest bardzo uciążliwy w okresie zimowych, ponieważ w wyniku włączonego ogrzewania wysuszone są śluzówki w drogach oddechowych, co powoduje dużo słabszą ochronę przed alergenami.

Rozpoznanie alergii na kurz

Za podstawowe objawy alergii na kurz uznaje się:

 • katar,
 • kaszel,
 • swędzenie w nosie,
 • łzawienie z oczu,
 • trudności z oddychaniem
 • poranne ataki kichania.

Powyższe objawy alergiczne mogą doskwierać całorocznie. Stan alergika powinien ulegać poprawie w momencie wyjścia na świeże powietrze. Alergia wpływa również na gorsze samopoczucie.

Po stwierdzeniu, że objawy wskazują na alergię, najlepiej udać się do alergologa. W celu określenia dokładniejszej przyczyny objawów zada on szereg pytań dotyczących pracy, domu, chorób występujących w rodzinie, nasilenia i częstotliwości objawów, posiadanych zwierząt domowych itp.

Jeśli wywiad niczego nie potwierdzi, możliwe jest przeprowadzenie testów skórnych, które od razu mogą wykazać na który alergen jest się uczulonym.

Największe skupiska kurzu

Kurz najczęściej możemy spotkać na dywanie lub wykładzinie, w książkach oraz na pościeli.

Co robić, aby pozbyć się kurzu z domu

 • Utrzymywać wilgotność pomieszczenia poniżej 55%, bez pomocy parowników i nawilżaczy.
 • Często czyścić gołe podłogi, najlepiej za pomocą mokrego mopa lub szmatki.
 • Prać dywany w gorącej wodzie, a najlepiej się go pozbyć.
 • Odkurzać dywan przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu.
 • Czyścić meble lub sofy. Dla alergików najlepsze są meble z drewna lub metalu.
 • Zamienić zasłony na rolety. W ostateczności zasłony trzeba prać co jakiś czas w ciepłej wodzie.
 • Wyrzucić miękkie zabawki, wypchane zwierzęta i inne przedmioty, do których łatwo przylega kurz.
 • Zakrywać jedzenie na noc.

Kurz w domu nie oznacza, że jest brudno

Kurz w domu nie wskazuje na to, że dom jest brudny. Często się zdarza, że zwykłe sprzątanie nie pokona kurzu w całości. W wyniku standardowego sprzątania można nawet przenieść kurz w miejsce, w którym będzie doskwierał alergikowi jeszcze bardziej. Bardzo czysty dom również może nie wystarczyć, jeśli człowiek jest tak silnie uczulony, że nawet najmniejsza dawka kurzu daje mu się we znaki.

Komentarze do: Alergia na kurz (3)

stokrotka54
stokrotka54 31-08-2015 16:47

alergia

1

najważniejszą rzeczą jest regularne sprzątanie - od roztoczy nie uciekniemy - dywany, firany, zasłony OUT! i stosować zamienniki, np. zamienić firany na higieniczny rolety.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
priszka
priszka 15-07-2014 21:26

co przyciąga kurz? c.d.

1

jeszcze dywany, firanki, zasłony, koce, pluszowe zabawki - one gromadzą dużo kurzu. Jak stwierdzono u mnie alergie na roztocze, to od razu się ich pozbywałam, bo lekarz mi powiedział, że tabletki z bilastyną, które mi pr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
marnyja
marnyja 14-07-2014 15:20

Co przyciąga kurz?

1

Jeżeli znacie jeszcze inne przyczyny nadmiernego kurzu w domu to piszcie, oki? Ja osobiście dodam od siebie, że alergiczni fani czytania książek (tak jak ja) muszą mieć się na baczności, bo książki lubią kurz, więc jak k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze