Szukaj

Alergia na kota

Podziel się
Komentarze0

Alergia na kota jest jednym z najczęstszych powodów oddania go komuś innemu. Ciągłe kichanie, katar, łzawienie oczu - to tylko niektóre objawy alergii na kota. Co zrobić, gdy nie chce się go oddać, a jest się na niego uczulonym? Jak ograniczyć reakcje alergiczne?

Alergia na kota

Powszechne jest sformułowanie „alergia na kota”, lecz tak naprawdę to nie uczula sama sierść kota, ale wydzielina białkowa, która jest wytwarzana w jego gruczołach łojowych i gruczołach ślinowych. Kot roznosi alergeny po całym domu, ale może je przynieść również osoba z zewnątrz na swoim ubraniu. Wystarczą nawet małe ilości alergenów, aby pojawiły się objawy alergii.

Jakie alergeny znajdują się na kocie?

Na kocie znajduje się kilka alergenów. Przeprowadzono badania, w których wykazano, że najbardziej uczulającym alergenem, pochodzącym od kota, jest białko Fel d1. Białko to przechowywane jest na sierści i naskórku kota. Cały czas nawilża sierść kota przez wydzieliny gruczołów łojowych i ślinowych, a także podczas mycia się kot rozprowadza go wraz ze śliną po całej sierści. Alergen ten łatwo unosi się w powietrzu, ponieważ jest bardzo mały i łączy się z drobinami kurzu, które są od niego większe, a wraz z nimi osadza się, np. na różnych przedmiotach, dywanie, podłodze, łóżku i fotelach. Drugim alergenem jest białko 69 kDa, jego stężenie wzrasta w moczu wraz z wiekiem kota.

Jaka jest przyczyna alergii na kota?

Przyczyny alergii na kota nie są do końca znane. Zalicza się tu przyczyny związane z genetyką, stylem życia, a także czynnikami środowiskowymi. Jeżeli jedno z rodziców lub oboje mają alergię, to zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia alergii również u dziecka. 

Objawy alergii na kota

Najczęściej występujące objawy alergii na kota to: świąd, pokrzywka, zapalenie spojówek, wodnisty katar, zapalenie błony śluzowej nosa, atopowe zapalenie skóry, kichanie, łzawienie oczu. Czasami alergia na kota wywołuje też astmę.

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej?

Osoby, które mają alergię na kota, i nie chcą się go pozbyć, powinny zadbać bardziej o czystość w sowim domu. Należy regularnie wietrzyć pokoje, ważne jest także pranie dywanu. Dywan najlepiej czyścić odkurzaczem parowym, ponieważ zwykłe odkurzanie powoduje, że alergeny unoszą się do góry, a potem z powrotem odsiadają na dywanie. Trzeba myć dokładnie ręce po każdym kontakcie z kotem. Kot powinien więcej czasu przebywać na dworze. Nie powinien wchodzić do sypialni osoby uczulonej, a tym bardziej z nią spać, ponieważ na materacach i pościeli zostawia duże ilości alergenów. W sypialni należy częściej zmieniać pościel, a także wymienić stary materac na nowy. Na rynku dostępna jest pościel antyalergiczna, która w przypadku alergii na kota będzie tutaj odpowiednia. Trzeba również zadbać o czystość kota., powinien być regularnie czesany i kąpany. Jednak nie powinna tego robić osoba z alergią.

Niektórzy decydują się na oddanie kota, ponieważ ich objawy alergii bardzo się nasilają, gdy w pobliżu jest kot. Jednak człowiek nie pozbędzie się alergii od razu po oddaniu kota. Oczyszczenie domu z alergenów kota nie jest łatwe i może nawet trwać kilka miesięcy. Aby to przyspieszyć można wymienić stare materace czy dywany. Ale trzeba też pamiętać o tym, że alergeny są również przenoszone na ubraniach. Tak więc odwiedziny przyjaciółki, która ma kota mogą wywołać reakcje alergiczne.

Leczenie alergii na kota

Takim pierwszym i najważniejszym elementem leczenia alergii na kota jest ograniczenie z nim kontaktu. W aptece można kupić leki oraz zastrzyki odczulające. Jednak najpierw należy udać się na wizytę do lekarza, aby dobrał odpowiednie leczenie.

Jeśli ktoś ma alergię na kota i chce go wziąć do domu, powinien wszystko dokładnie przemyśleć, żeby po tygodniu nie oddawać go z powrotem. W takim przypadku nie można go wyrzucać na ulicę, lepiej mu znaleźć nowy dom.

Bardziej uczulające są samce kotów, ponieważ w ich skórze znajduje się większa liczba gruczołów łojowych. Natomiast mniej uczulające są koty o białej sierści, są też pewne rasy, które mniej uczulają, np. kot syberyjski, sfinks, kot balijski, devon rex. Jednak trzeba pamiętać, że jakaś rasa kota nie będzie uczulała jednej osoby, ale drugą już tak. Wszystko to zależy od kwestii indywidualnej człowieka. I zanim weźmie się takiego kota do domu, lepiej pobyć z nim trochę i sprawdzić, czy pojawiają się reakcje alergiczne.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Alergia na kota

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz