Szukaj

Alergia na mleko

Podziel się
Komentarze1

Mleko jest pierwszym produktem, który spożywamy w życiu. To przecież mlekiem matka karmi swoje dziecko. Jednak później kobiece mleko jest zastępowane tym zwierzęcym, które znacząco różni się od ludzkiego. Dlatego też wywołuje ono alergię, która jest jedną z najczęstszych na świecie.

Alergia na mleko

W przypadku alergii na mleko możemy mówić o dwóch rodzajach różnych zjawisk. Jednym jest nietolerancja laktozy, a drugie to tzw. alergia maskowana na białko mleka – kazeinę. Pierwszy przypadek jest bardzo popularny, bowiem u ludzi gen na tolerancję laktozy pojawił się kilka tysięcy lat temu. Biorąc pod uwagę, od ilu tysięcy lat istnieją ludzie, jest to krótki czas. Gen ten posiadają szczególnie mieszkańcy Europy Północnej. Ogólnie w Europie jest około 20% ludzi, którzy mają uczulenie na mleko, natomiast w Afryce i Azji ten wskaźnik wynosi aż 80%. Nietolerancja laktozy polega na braku enzymu, który jest odpowiedzialny za jej rozkład – laktazy. Przy jej braku bakterie jelitowe rozkładają laktozę do kwasu octowego, CO2, metanu i innych kwasów. Wywołuje to wówczas wzdęcia, bóle brzucha oraz biegunki kwaśne.

Objawy alergii ma mleko

Alergia na mleko jest często dziedziczna, jednak mogą wystąpić różne objawy u poszczególnych osób. Wśród objawów można wyróżnić takie jak bóle brzucha, głowy, astmę, stan zapalny nosa i gardła, mimowolne moczenie nocne, biegunka, przykry zapach z ust, napięcie, zmęczenie czy nadmierne pocenie się. Oprócz tego pokrzywka, trądzik, wypadanie włosów, ciemne obwódki wokół oczu, słaby apetyt, niestrawność, wymioty, częste przeziębienia, ból ucha, krwawienie z nosa. Niektórzy z alergologów twierdzą także, że u dzieci, którym we wczesnym okresie życia podawano mleko krowie może rozwinąć się alergia na inne pokarmy np. produkty pszenne. Wynika to z tego, że w mleku oraz pszenicy występują podobne białka. Często także osoby, które są uczulone na mleko od krowy nie mogą spożywać tego koziego.

Z badań także wynika, że u dzieci, które nie piły mleka w ciągu swoich pierwszych sześciu miesięcy życia, rzadziej rozwija się ta alergia w późniejszym okresie.

Trudno rozpoznać alergię

Alergie na mleko, podobnie jak inne uczulenia pokarmowe trudno jest rozpoznać. Test skórny może być dodatni u osób, które mają rozwinięte objawy skórne z powodu mleka, jednak negatywny u ludzi, u których objawy pojawiły się w przewodzie pokarmowym, oddechowym czy ogólnosystemowym. Uczulenie na mleko krowie jest typem reakcji późnej. Powoduje to, że rodzicom często trudno powiązać wystąpienie objawów ze spożyciem mleka.

Leczenie alergii ma mleko

Podstawą leczenia jest po prostu eliminacja z naszej diety produktów mlecznych. Powinna ona trwać od 2 do 6 tygodni, podczas których trzeba także wykonać kurację jelitową oraz przeprowadzić odczulanie biorezonansowe. Po takich czynnościach możemy powoli i stopniowo wprowadzać na nowo do naszej diety produkty mleczne. Nie powinny one jednak już nigdy stanowić podstawy naszego odżywiania.

Co jeść, jeśli mamy alergię na mleko?

Jeśli stwierdzono u nas alergię na mleko, musimy stać się bardzo uważnymi czytelnikami etykiet na wszystkich produktach. Dodatki mleczne są bardzo popularne i znajdują się w dużej ilości pokarmów, co powoduje, że trzeba być bardzo uważnym. Ze swojej diety musimy wyeliminować takie produkty jak mleko we wszystkich formach, sery, twarogi, śmietanę, masło, margarynę, kakao, czekoladę, jogurty, budynie czy hot-dogi oraz hamburgery.

To, co należy spożywać, a co zrekompensuje nam przy okazji braki witamin oraz minerałów zawartych w mleku, to orzechy, oleje roślinne, oliwki, orzechy, masło z orzeszków ziemnych, mleko sojowe, owoce i soki, warzywa czy popcorn. Produktami bogatymi w wapń są sardynki, fasola, groch, soja, pietruszka, kapusta czy brokuły. Jeśli jesteśmy jednak też na nie uczuleni, możemy przyjmować wapń w tabletkach.

Autor: Dominik Pinkowski

Komentarze do: Alergia na mleko (1)

zieleniutka
zieleniutka 06-02-2014 10:59

Dziecko z alergią na mleko

1

Dzieciak mojej znajomej jest uczulony na mleko. Ma dopiero kilka latek i najgorsze jest chodzenie z małym do sklepu kiedy uprze się na jakiś batonik, który jest typowo mleczny. Trudno mu wytłumaczyć dlaczego nie może tak... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze