Szukaj

Wiosna - trudny czas dla alergików?

Podziel się
Komentarze0

Stwierdzenie, iż wiosna jest najgorszym okresem dla alergików jest jak najbardziej właściwe. W tym czasie pylenie jest bardzo nasilone i wówczas osoby uczulone muszą zmagać się z opuchniętymi, zaczerwienionymi powiekami i bardzo często uciążliwym katarem. Obecnie coraz więcej osób cierpi na tę przypadłość. Według najnowszych badań, aż jedna piąta ludzkości.

Wiosna - trudny czas dla alergików?

Które z uczuleń spotykamy najczęściej?

Najczęściej osoby cierpią z powodu pyłków unoszących się z drzew, ale bardzo często spotyka się, że pyłki unoszące się z trawy również wywołują reakcje alergiczne. Tak więc, od maja do prawie połowy lipca alergicy odczuwają wyraźny problem z normalnym funkcjonowaniem. Niestety nie tylko wiosna bywa kłopotliwym okresem. Od drugiej połowy lipca do października życie alergikom utrudnia chwast bylica, znany jako piołun.

Jakie są objawy alergii?

Do najpopularniejszych oczywiście zaliczyć można katar i opuchnięte oczy. To jednak nie koniec problemów. Bardzo często alergicy muszą zmagać się z ciągłymi bólami głowy, kichaniem, chrapaniem i co więcej, odczuwają wyraźne problemy z koncentracją. Dla młodych ludzi jest to o tyle problemowe, iż maj to czas, kiedy większość z nich przygotowuje się do egzaminów, sprawdzianów czy innych testów. Towarzysząca im alergia osłabia ich zdolności i w ten sposób ciężko jest im opanować dany materiał.

Jak sobie radzić z alergią?

Oprócz leczenia profilaktycznego, warto również wybrać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki wspomagające. Zmniejszają one obrzęki i zwiększą koncentrację. Oprócz tego, lepiej niestety zrezygnować ze spacerów, podczas których możemy mieć styczność z nadmierną ilością roślin. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wycieczka nad morze, bądź w góry. Ponadto, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasze oczy i zmniejszą opuchliznę. Ważne jest również, aby w tym okresie bardziej dabać o higienę.

Co to oznacza? Po każdym powrocie do domu należy dokładnie wyczyścić twarz i dłonie, a co wieczór starać się myć włosy. W ten sposób pozbędziemy się osadzonego kurzu. Nie ulega oczywiście wątpliwości, że alergik powinien zrezygnować z posiadania kwiatów w swoim pokoju. Jeśli jesteś jednak miłośnikiem, może warto kupić sztuczne?

Alergiku, nie załamuj się!

Oczywiście myśl o zbliżającej się wiośnie i nasilonym pyleniu może przygnębiać, natomiast z drugiej jednak strony można cieszyć się z długiej i pięknej zimy. Dla miłośników sportów zimowych jest to niemal raj na ziemi.

Odczulanie

Dla alergików dobrym rozwiązniem może być odczulanie na alergeny. Można przyjmować rozpuszczalne pod językiem krople i tabletki, natomiast według przeprowadzonych doświadczeń, najlepszym wyjściem są jednak małe zastrzyki. W trakcie kataru, ma się objawy podobne do symptomów choroby. Może to być naprawdę męczące, dlatego krople, które wprowadzane są do oczu i nosa, poprawiają tę sytuację i samopoczucie pacjenta.

Co jeśli alergia pojawia się w zimie?

Alergia na pyłki to nie jedyny problem. Czasami zdarza się, że takie same objawy pojawiają się w okresie zimowym. Co to oznacza? Wówczas może być to sygnał, że jesteśmy uczuleni na roztocza, bądź grzyby. Warto wtedy wybrać się do lekarza i przeprowadzić specjalne testy.

Klasyczne objawy to również nie wszystko, co może czekać alergika. Niektóre z roślin, tak jak np. brzoza wywołuje swędzenie warg czy języka tuż po zjedzeniu jabłek. Można sobie jednak z tym radzić, poprzez spożywanie przetworów.

Mimo, iż alergia może być uciążliwa i utrudniająca życie, warto stosować profilaktyczne leczenie, a także zgłosić się do specjalisty po odpowiednie leki. Z czasem każdy przyzwyczai i nauczy się z tym żyć.

Komentarze do: Wiosna - trudny czas dla alergików?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz