Szukaj

Leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Podziel się
Komentarze1

Coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie, w tym pokarmowe. Alergia ta powstaje wskutek nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu. Przyczynia się do wystąpienia objawów natychmiastowych takich, jak np. obrzęk skóry oraz pojawiających się nawet po kilku dniach, tj. zmęczenie, bladość czy zmiany skórne. Dzieje się tak po spożyciu produktów, na które dana osoba jest uczulona.

Leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Leczenie alergii pokarmowych nie należy do łatwych zadań. Niekiedy nie da się jej się zwalczyć całkowicie. Można natomiast robić wszystko, aby uchronić dzieci przed wystąpieniem nieporządanych objawów. Przede wszystkim czujni powinni być rodzice, którzy muszą dbać o odpowiednią dietę swoich pociech. Do ich obowiązku należy poświęcenie im szczególnej uwagi, aby nie spożywały one pokarmów, które mogą zagrać ich życiu.

Istnieje bardzo wiele alergenów pokarmowych. Dzieci najczęściej nie tolerują takich produktów, jak mleko, soja, orzechy, skorupiaki (np. krewetki), ryby oraz jaja.

Są sposoby na radzenie sobie z tego typu alergią. Oczywiste jest, że maluchy nie mogą spożywać pokarmów, których ich organizm nie toleruje. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeżeli np. dziecko jest uczulone na mleko krowie, nie wystarczy samo omijanie mleka. Bowiem wiadomo, że z mleka wyrabiane są także inne produkty spożywcze, jak np. masło czy ser. W zależności od tego na co dziecko jest uczulone istnieją metody na zapobieganie niechcianych reakcji alergicznych.

Uczulenie na orzechy

Dzieci mogą nie tolerować orzechów nerkowca, migdałów, pekanów oraz orzechów włoskich. Jednak sama rezygnacja z ich jedzenia nie wystarczy. Trzeba także  zaprzestać spożywania produktów, które zawierają orzechy. Mogą się one znajdować w płatkach śniadaniowych, lodach czy ciastkach. Artykuły te niekiedy zawierają jedynie śladowe ilości orzechów, jednak dla alergików i to jest za dużo. Ponadto rzeczy, w których można odnaleźć niewielką liczbe orzechów zalicza się naturalne i sztuczne dodatki smakowe, znajdujące się w przetworzonej żywności. W mortadeli możemy natomiast natknąć się na pistacje. Jeżeli dziecko uczulone jest tylko na jeden gatunek orzechów, wskazane, aby unikało pozostałych gatunków tego owocu. To ważne, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju reakcji alergicznych.

Nietolerancja mleka krowiego

Rodzice dzieci uczulonych na mleko krowie muszą dokładnie sprawdzać poszególne składniki produktów. Wiele artykułów nienabiałowych zawiera kazeinę. To jedno z białek mleka, które przyczynia się do powstania reakcji alergicznych. Takim produktem jest np. tuńczyk w puszce. Uważne czytanie składu artykułów bardzo się przydaje. Bowiem nazwa produktu nie zawsze świadczy o tym, że zawiera on w swoim składzie mleko. Przykładowo widząc na produkcie napis: masło kakaowe czy mleczan wapnia, od razu możemy uznać, że towary te zawierają mleko. W rzeczywistości niekoniecznie tak jest. Gdy chcemy coś ugotować albo upiec dla dziecka, takie mleko można zastąpić wodą albo sokiem owocowym. Jeżeli maluch jest uczulony na mleko krowie, nie należy go zastępować mlekiem, pochodzącym od kozy ze względu na to, że ich białka są podobne.

Alergia na jajka

Będąc uczulonym na jaja, które są w bardzo wielu produktach należy zachować szczególną ostrożność. Oczywiście, jak w przypadku uczulenia na inne rzeczy, tak i w przypadku jaj zabronione jest jedzenie ich w czystej formie. Jaja można także znaleźć w omletach, naleśnikach, niektórych słodyczach oraz makaronach paczkowanych. Niewskazane jest szczepienie dziecka przeciwko grypie, gdy występuje u niego nietolerancja na jaja. Jest to spowodowane tym, że szczepionki te hodowane są na embrionach kurzych. Zalecane są natomiast szczepionki przeciwko różyczce czy odrze, ponieważ wystąpienie reakcji po nich są stosunkowo niskie, a korzyści z szczepienia ogromne.

Reakcja alergiczna na skorupiaki i ryby

W przypadku, gdy nasza pociecha cierpi z powodu alergii na jeden gatunek ryby, warto też, aby nie spożywała pozostałych gatunków, włącznie z skorupiakami, tj. krewetek, krabów, raków i homarów. Oprócz tego dobrze, aby rodzice unikali miejsc, gdzie podawane są ryby czy skorupiaki. Mimo, iż często można tam zjeść także inne potrawy, należy wiedzieć, że poszczególne miejsca w kuchni mogły zostać skażone białkami rybnymi. Co ciekawe, zanotowano przypadki występienia reakcji alergicznych u pewnych osób w wyniku samego przejścia prze targ rybny!

Uczulenie na soję

Występuje ona w wielu produktach spożywczych. Znajduję się m.in. w sosach, płatkach oraz pieczywie. Duża liczba osób, zmagających się z alergią na soję zwykle toleruje olej sojowy.

Dzieci uczulone na poszczególne produkty muszą niekiedy wyrzec się spożywania wielu rzeczy. Rodzice od samego momentu pojawienia się alergii powinni uświadamiać i uczyć dzieci jak radzić sobie z uczuleniem oraz czego muszą unikać. Dobrze też jest, gdy taką wiedzę posiada najbliższe otoczenie malucha.

Autor: Anna Kuś

Komentarze do: Leczenie alergii pokarmowej u dzieci (1)

alergiczka1
alergiczka1 12-03-2014 12:29

Alergia pokarmowa u niemowlaka

1

U mojej małej córusi podejrzewam alergię pokarmową. Przyznam, że nie za bardzo jestem jeszcze zorientowana w tym temacie a moja wiedza dopiero się rozwija. Także mam pytanie, zastanawiam się jakie mleczko dla małej wybra... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze