Szukaj

Dieta przy skazie białkowej

Podziel się
Komentarze0

Skaza białkowa jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych pojawiających się w pierwszych latach życia dziecka. Rozwiązaniem problemu jest odpowiednia dieta, w zależności od rodzaju pokarmu przyjmowanego przez dziecko podczas wystąpienia objawów, dotyczy ona dziecka lub karmiącej matki.

Dieta przy skazie białkowej

Skaza białkowa najczęściej występuje po przejściu na karmienie butelkowe, rzadziej, gdy dziecko jest karmione piersią. Obecnie dotyka aż 15% dzieci, zazwyczaj niemowlęta i dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa. Młode mamy pocieszy fakt, że w większości przypadków ustępuje po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia. Zdarza się jednak, że trwa ona dłużej, w niepełnej postaci może utrzymywać się przez całe życie.

Alergia nie tylko na mleko

Białko mleka krowiego jest przez wiele osób mylnie uważane za winowajcę skazy białkowej. W rzeczywistości reakcję uczuleniową mogą w niej wyzwalać nie tylko produkty mleczne, a także kakao, cytrusy i jajka. Alergia może objawiać się biegunkami, obecnością krwi w stolcu, mniejszą odpornością. Dziecko bywa tez niespokojne, drażliwe.

Najłatwiejszym do zauważenia objawem skazy białkowej jest Atopowe Zapalenie Skóry (AZS). Skóra dziecka jest zaczerwieniona, sucha, łuszczy się i swędzi. Maluch może się drapać i pocierać chorobowo zmienione miejsca, co prowadzi do pogorszenia stanu naskórka. Swędzenie może być na tyle intensywne, że uniemożliwi spokojny sen.

Atopowe Zapalenie Skóry zwykle obserwuje się na główce dziecka, czole, bardzo często policzkach. Podczas wizyty u lekarza pediatry najczęściej przepisywane są kremy nawilżające i chroniące dziecięcą skórę, które są jednak tylko doraźną pomocą. Aby zlikwidować objawy, należy pozbyć się przyczyny problemu. Tu z pomocą przychodzi odpowiednia dieta.Atopowe zapalenie skóry

Dieta dziecka ze skazą białkową

Z diety dziecka karmionego butelką należy wyeliminować wszelkie składniki mogące wywoływać reakcję alergiczną, m.in.:

  • mleko, jego przetwory, dania je zawierające,
  • soję
  • pszenicę,
  • białko jajka kurzego,
  • kakao,
  • orzechy,
  • cytrusy
  • grzyby.

Wołowina i cielęcina również znajdują się na liście produktów zakazanych. Tradycyjne mleko można zastąpić specjalnym mlekiem modyfikowanym.

Produkty zalecane, bezpieczne dla dziecka to marchewka, brokuły, brukselka, kapusta i kalafior. Mięsa wskazane na diecie dziecka uczulonego to mięso drobiowe oraz królicze. Warto wprowadzić wszelkiego rodzaju kasze czy fasolkę szparagową, które pomogą uzupełnić niedobory witaminy D związane z eliminacją białka. Ryż i owoce (za wyłączeniem cytrusów i truskawek) również można spokojnie spożywać przy skazie białkowej.

Należy zachować uwagę kupując gotowe posiłki dla dziecka. Warto dokładnie sprawdzić ich skład, często dania wydające się pozornie dobre dla dziecka, mają w składzie dodatki, które podrażnią układ pokarmowy maluszka.

Dieta dla karmiącej matki

Jeśli matka nie chce przerywać karmienia piersią, a dziecko cierpi na skazę białkową, zmiany w diecie musi wprowadzić mama. Niestety, jest to dość restrykcyjna dieta, gdzie nawet niewielkie od niej odstępstwa mogą zaszkodzić.

Zasady są podobne jak w diecie dla dziecka: należy wyeliminować z diety wszystkie potencjalnie uczulające składniki, np. białko jajka kurzego, mleko krowie, ryby, skorupiaki, orzechy, orzeszki ziemne, soję i pszenicę. Należy obserwować reakcje dziecka na jakiekolwiek zmiany w diecie matki, metodą prób i błędów można określić, które składniki nie są przez dziecko w ogóle tolerowane, a na które można sobie pozwolić

Jeśli dieta nie przynosi spodziewanych efektów, lub karmiąca mama nie jest w stanie utrzymać diety, można zwrócić się do lekarza, który aby załagodzić objawy przepisze hydrolizat białkowy.

Oswoić skazę białkową

Skaza białkowa jest problemem dotyczącym wzrastającej liczby dzieci. Zwykle pojawia się u niemowląt, po czym ustępuje po ukończeniu prze dziecko 2 roku życia. Na szczęście objawy pozwala usunąć odpowiednia dieta. Eliminacja z jadłospisu potencjalnie uczulających składników pozwala młodym mamom osiągnąć ich najważniejszy cel – zdrowie dziecka.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Dieta przy skazie białkowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz