Szukaj

Na jakie choroby jesteśmy szczególnie narażeni zimą?

Podziel się
Komentarze0

Gdy temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza organizm człowieka narażony jest na wiele chorób. Większość osób zmaga się z grypą, której jednak można uniknąć poprzez odpowiedni ubiór. Są niestety przewlekłe choroby, które pod wpływem mrozu stają się jeszcze bardziej uciążliwe.

Na jakie choroby jesteśmy szczególnie narażeni zimą?

Artroza


Ponad 5 milionów Niemców cierpi na to bolesne i przewlekłe schorzenie stawów. Zimą staje się ono szczególnie uciążliwe ze względu na niską temperaturę, spadające ciśnienie i niezbyt wysoką wilgotność powietrza, ponieważ przy mrozie mięśnie i naczynia kurczą się, naciskając na stawy, co często prowadzi do bólu i obrzęków. 

Najlepszym sposobem na złagodzenie tych objawów są delikatne, naprzemienne prysznice, jak również wizyty w saunie. Zdecydowanie osoby dotknięte artrozą powinny chronić swoje ciało przed wychłodzeniem, zasłaniając wszystkie części ciała ubraniami. Jeśli to nie pomaga, to na pewno nie zaszkodzi krótki urlop w ciepłych krajach, jednak nie zapewni to nam trwałego przezwyciężenia dolegliwości, ponieważ z czasem organizm przystosuje się do nowych temperatur i nie będzie na nie reagował.

Atopowe zapalenie skóry

Skóra jest największym organem człowieka i jest bardzo wrażliwa na działanie zimna. Przy temperaturze około 5 stopni Celsjusza gruczoły łojowe przestają produkować  tłuszcz, co prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry.  Osoby dotknięte tym schorzeniem muszą liczyć się z tym, że przy ujemnych temperaturach objawy się nasilą. Jednak kłopoty ze skórą dotknąć mogą również osoby, które na co dzień nie muszą się zmagać z takim problem, sprzyja temu między innymi częsta zmiana temperatur, z wysokiej panującej w pomieszczeniach na niskie na świeżym powietrzu.


Często występuje u nich swędzenie skóry czy nawet zaczerwienienia. Objawy podobne są do reakcji na alergię, jednak nie występuje tu żaden alergen. Podstawą pielęgnacji skóry zimą jest jej właściwe nawilżanie. Tłuste kremy pomogą nam zarówno uniknąć podrażnień, jak i załagodzić ich objawy. Niezwykle pomocny jest olejek jojoba. Nie należy zapominać również o nawilżaczu powietrza, ponieważ poprzez ogrzewanie powietrze w pomieszczeniach staje się bardzo suche. Jednak jeśli stan skóry się pogarsza i pojawia się widoczna egzema należy udać się niezwłocznie do lekarza, który zaleci nam stosowanie preparatów specjalistycznych zawierających m.in. kortyzon. 

Astma


Zima przysparza astmatykom wiele problemów. Zimne i ciepłe powietrze może obciążać oskrzela prowadząc do częstszych ataków choroby. Do tego astmatycy są bardziej narażeni na przeziębienia, których objawy są znacznie uciążliwe niż u osób zdrowych. Chorym zaleca się, aby mimo ogromnego wysiłku, decydowali się również zimą na uprawianie jakiegoś sportu na świeżym powietrzu. Nawet regularne spacery mogą przyczynić się do zmniejszenia występowania objawów astmy. Jednak cały czas powinno się pilnować, by oddychać jedynie przez nos, aby powietrze dostało się do płuc ogrzane.

Choroby serca

Osoby zmagające się z problemami serca muszą zimą szczególnie na siebie uważać, ponieważ serce musi zdecydowanie ciężej wówczas pracować. Niskie temperatury sprzyjają zwężaniu naczyń krwionośnych, co powoduje, że serce obciążone jest nadmierną pracą przy pompowaniu krwi. Z tego powodu chorzy powinni unikać zimą uprawiania sportów, ponieważ nawet szybkie odśnieżanie może wywołać natychmiastowe zmęczenie i osłabienie.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: Na jakie choroby jesteśmy szczególnie narażeni zimą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz