Szukaj

Alergia na psa

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób chciałoby mieć w domu psa, jednak ze względu na alergię rezygnują z niego. Obecność psa wywołuje u nich różne reakcje alergiczne, co wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Ale są też takie osoby, które pomimo alergii, biorą psa do domu i cieszą się jego obecnością, a jednocześnie próbują ograniczać występowanie u siebie reakcji alergicznych.

Alergia na psa

Popularne jest sformułowanie „alergia na psa”, jednak jego sierść przeważnie nie uczula. Na sierści mogą być przenoszone inne alergeny, które będą wywoływać reakcje alergiczne. Najbardziej uczulający jest naskórek psa, który zawiera aż 29 alergenów, ale również uczula jego ślina, mocz oraz odchody. Od psów, które załatwiają się w domu i mocno się ślinią, do dróg oddechowych człowieka mogą się przedostać alergeny, które ulatniają się z ich śliny i odchodów. Czasami, aby pojawiła się reakcja alergiczna wystarczy nawet niewielki kontakt z alergenem.

Przyczyny alergii na psa

Jednym z głównych czynników wpływających na pojawienie się alergii na psa są wrodzone predyspozycje do alergii. Jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich ma alergię to zwiększa się prawdopodobieństwa wystąpienia alergii u dziecka. Do innych czynników zalicza się: dużą ilość alergenów w środowisku. Alergeny obecne są wszędzie, nie tylko w domu, w którym znajduje się pies, ale także w szkole, w szpitalu czy w sklepie, w którym nigdy nie było psa. Alergeny psa mogą być przenoszone, np. na ubraniach. Na wystąpienie alergii może wpływać też zanieczyszczenie środowiska oraz konserwanty i sztuczne barwniki zawarte w żywności, a także niepożądane skutki szczepień.

Objawy alergii na psa

Objawy alergii na psa są podobne do objawów występujących przy alergii na pyłki. Do objawów alergii na psa zalicza się: katar, pokrzywkę, alergiczne zapalenie spojówek, napady astmatyczne, wyprysk alergiczny, kaszel oraz kłopoty z oddychaniem. Mogą pojawić się także objawy alergiczne tylko w tym miejscu, w którym pies polizał człowieka, np. na ręce. Wtedy pojawi się wysypka skórna, pokrzywka lub obrzęk. Przy alergii na psa może pojawić się także astma oskrzelowa oraz dolegliwości układu oddechowego, np. kaszel, przeziębienie i płytki oddech, które bardzo często nie są wiązane z psem, ponieważ nie nasilają się przy kontakcie z nim.

W jaki sposób zmniejszyć objawy alergii na psa?

Można samemu spróbować zmniejszyć występowanie objawów alergii na psa. Po każdym kontakcie z psem należy myć dokładnie ręce. Trzeba wietrzyć pomieszczenia, w których przebywał pies, a także czyścić meble z jego sierści. Ważne jest częste mycie i czesanie psa, jednak nie powinna tego robić osoba, która jest uczulona. Pies nie powinien wchodzić do sypialni, a szczególnie kłaść się na łóżku osoby z alergią, ponieważ zostawi na pościeli i materacu wiele alergenów. Jeśli pies przebywa w sypialni trzeba częściej zmieniać pościel. Należy też częściej prać dywany albo wymienić je na panele bądź wykładziny, które są łatwiejsze w czyszczeniu. Alergeny mogą jeszcze pozostawać w domu, nawet gdy pies zostanie oddany, mogą być również przenoszone z zewnątrz, np. na czyichś ubraniach, ponieważ są obecne wszędzie.

Leczenie alergii na psa

Najskuteczniejszym sposobem walki z alergią jest oddanie psa komuś innemu, co doprowadzi do zmniejszenia lub całkowitego ustąpienia reakcji alergicznej. Przy alergii na psa można zastosować leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu leków objawowych, a także wymagane jest przewlekłe leczenie przeciwzapalne. Może się tak zdarzyć, że u osoby przyjmującej leki nadal występują reakcje alergiczne w wyniku bezpośredniego kontaktu z psem. Stosowane jest także leczenie immunoterapią, czyli odczulanie. Zazwyczaj lekarze odradzają immunoterapię ze względu na ryzyko pojawienia się ogólnych bądź miejscowych objawów alergii. Terapia ta jest bardziej skuteczna w leczeniu alergii na pyłki niż na psa. Jednak może doprowadzić do zmniejszenia objawów uczulenia na psa, a nawet wyleczenia alergii.

Zanim się weźmie psa, mając alergię, najpierw należy się dobrze zastanowić, czy da się radę funkcjonować, gdy ciągle będą pojawiać się reakcje alergiczne. Alergia na psa wywołuje różne objawy, jedni mają ich więcej, a inni mniej. Jednak niektórzy decydują się na psa pomimo alergii i próbują walczyć z jej objawami. Zanim się weźmie psa można spróbować spędzić z nim trochę czasu i sprawdzić, jakie będzie wywoływał reakcje alergiczne.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Alergia na psa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz