Szukaj

Pierwsza pomoc w przypadku alergii na jad owadów

Podziel się
Komentarze0

Lato w pełni, co raz częściej uciekamy z miast na łono natury. Nieświadomie narażamy się więc na szereg różnych alergii, o których często sami nie zdajemy sobie sprawy. Alergią na jad owadów błonkoskrzydłych nazywamy wystąpienie silnych objawów klinicznych, które wywołane są użądleniem przez pszczołę, osę, trzmiela bądź szerszenia.

Pierwsza pomoc w przypadku alergii na jad owadów

Znamienny jest fakt, że nie każde użądlenie musi wywołać reakcję alergiczną. Częstotliwość wystąpienia podobnych objawów szacowana jest na jedyne 2,4-26,4%. Uzależniona jest od danego regionu geograficznego i klimatycznego. U dzieci alergia na jad owadów występuje w około 19% przypadków.

Badania kliniczne wykazały, że do zgonu osoby doroslej może dojśc po 200-1200 użądleń, śmierć dziecka natomiast spowodować może już 50 użadleń. Jest to niepokojące o tyle, że to właśnie dzieci są bardziej narażone na atak owadów. Z drugiej jednak strony u dzieci, rzadziej niż u osób dorosłych, rozwijają się reakcje anafilaktyczne, a jeżeli już do nich dochodzi, obciążone są mniejszym ryzykiem śmierci.

Dlaczego boli?

Za pojawienie się wszelakich nieprzyjemnych dolegliwości związanych z użądleniem, odpowiadają:
  • zawarte w jadzie owada enzymy, które wpływają na reakcje alergiczne
  • peptydy, posiadające istotną toksyczność tkankową
  • związki niskocząsteczkowe, które z kolei odpowiadają za rozszerzenie naczyń i zwiększenie ich przepuszczalności. Wpływa to korzystnie na przepływ jadu w organizmie oraz spadek ciśnienia krwi
Objawy kliniczne


Wszelkie symptomy, które powinny dać nam znać, że doszło do użądlenia dzielimy na:
  • fizjologiczną reakcje na jad: jest to zaczerwienienie i obrzęk nie większy niż 10cm, który utrzymuje się do 24 godzin. Towarzyszy mu zazwyczaj krótkotrwały ból
  • patologiczna reakcja miejscowa: obrzęk, który się pojawia ma powierzchnię większą niż 10cm i utrzymuje się dłużej niż 24 godziny. Towarzyszą mu w niektórych przypadkach wykwity pęcherzowe
  • reakcje ogólnoustrojowe mogą obejmować skórę, przewód pokarmowy, układ oddechowy oraz układ sercowo-naczyniowy
Pierwsza pomoc


Na początku powinniśmy ustalić przy poszkodowana osoba jest alergikiem i czy uczulona jest na jad owadów błonkoskrzydłych. Jeżeli tak, użądlenie może być niebezpieczne dla jej życia. Szczególnie niepokojące są użądlenia w szyję, język, podniebienie, krtań, a także wewnętrzną powierzchnię policzka. W takim przypadku żądło należy wyciągnąć szczypczykami lub pensetą.

Ważne jest, aby nie próbować go wygniatać. W sytuacji gdy osoba została użądlona w jamę ustną lub szyję, w miarę możliwości możemy podać do ssania lód, bądź dać do wypicia rozpuszczone w 1/2 szklanki 2 tabletki wapna medycznego. Zmniejszy to uczucie swędzenia, bólu, a także złagodzi objawy. Na szyję natomiast nałożyć możemy zimne kompresy. Jeżeli wystąpią zaburzenia oddechu, należy czym prędzej przejść do wykonania sztucznego oddychania

U niektórych osób, nadwrażliwych na jad owadów, może być konieczna szybka pomoc, wtedy potrzebne są już właściwe służby medyczne. Sytuacją szczególnie zagrażającą życiu jest wstrząs anafilaktyczny.

Jak w takim razie go rozpoznać? Przede wszystkim poprzez obserwację twarzy i języka osoby użądlonej, które to zaczynają puchnąć, wywołując tym samym trudności z oddychaniem i przełykaniem. Pojawić się może również przyspieszony oddech i przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, nudności i wymioty.

W końcowym etapie dochodzi do utraty przytomności i pojawiają się drgawki. Dlatego też wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego wymaga jak najszybszej pomocy lekarskiej. Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy u osoby użądlonej, należy zadzwonić po pogotowie lub skierowac się do najbliższego szpitala.

Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Pierwsza pomoc w przypadku alergii na jad owadów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz