Szukaj

Bóle w podbrzuszu w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Jednym z dolegliwości , które niepokoją przyszłą mamę jest ból w podbrzuszu. Pojawia się on zwykle w okolicach pachwin. Bóle te związane są zazwyczaj z różnymi etapami ciąży. We wczesnej ciąży mogą one być spowodowane wzrastającym poziomem hormonów.Obrzmienie narządów wewnętrznych w obrębie macicy będzie właśnie przyczyną odczuwalnych bólów. Spowodowane jest to tym, iż w twoim łonie zaczyna rozwijać się dziecko, które powoduje rośniecie macicy.

Charakterystyczny ból w podbrzuszu utrzymuje się czasem przez wiele godzin i ma objaw stałego, tępego ucisku. Czasem także mogą się pojawiać klujące, napadowe ataki, które zazwyczaj pojawiają się poprzez naglą zmianę pozycji. Kobieta wtedy czuje się jakby pełna oraz ma podobne objawy do tych miesiączkowych. Może temu, także towarzyszyć złe samopoczucie, bolące piersi czy rozdrażnienie.

Kobieta w okresie pierwszego trymestru powinna jednak uważać, gdyż jest to okres najwyższego ryzyka poronienia. Dlatego każdy ból i towarzyszące jemu krwawienie powinny być konsultowane z lekarzem.


Kiedy ciąża jest już bardziej zaawansowane macica coraz szybciej się rozciąga co powoduje także rozciąganie mięśni brzucha a tym samym odczuwalny przez kobietę ból.  Rozciąganiu ulegają również więzadła macicy. W tym czasie kobieta może odczuwać bóle kręgosłupa dlatego na rozluźnienie warto wybrać się na basen co spowoduje zmniejszenie dolegliwości.


U niektórych kobiet w czasie bólów brzucha może pojawić się biegunka lub wymioty wtedy należy skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy nie związane z ciążą.

W kolejnych miesiącach ciąży bóle brzucha mogą być związane z ruchami dziecka. Przez to, że dziecko staje się coraz większe i brak mu miejsca w twoim brzuchu odczuwasz boleśniej jego ruchy. W ostatnich miesiącach ciąży mogą pojawić tzw. skurcze Braxtona - Hicksa jest to normalna rzecz, gdyż skurcze te są przepowiednia porodu. W tym czasie szyjka macicy skraca się i rozwiera co powoduje ból. Skurcze te na początku nie są częste dopiero w dziewiątym miesiącu stają się bardziej bolesne.

Pamiętaj, że każdy ból brzucha, który pojawia się rytmicznie i towarzyszy temu stwardnienie brzucha i występuję więcej niż 10 razy na dobę może oznaczać poronienie lub sygnały przedwczesnego porodu. Dlatego wszelkie odstępstwa od normy, które cię niepokoją w czasie ciąży konsultuj ze swoim ginekologiem.

Jak można załagodzić ból?

Kiedy nastąpią ataki bólowe usiądź w wygodnej, zapewniającej dobre podparcie pozycji tak żeby rozluźnić mięśnie. Regularne ćwiczenia oraz chodzenie na basen działają zapobiegawczo bólowi. Również częsty odpoczynek w pozycji leżącej, zwłaszcza pod koniec ciąży. Często bóle w podbrzuszu są niegroźne i typowe dla ciąży dlatego nie trzeba się niepokoić. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem, żeby mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo.


Komentarze do: Bóle w podbrzuszu w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz