Szukaj

Przepuklina mosznowa

Podziel się
Komentarze0

Przepuklina mosznowa jest postacią przepukliny pachwinowej skośnej. Występuje zazwyczaj na skutek długotrwałej choroby. O przepuklinie mosznowej mówimy wtedy, gdy worek przepukliny wraz z zawartością przetransportuje się kanałem pachwinowym do moszny. W worku znajdują się przeważnie jelito cienkie po stronie prawej lub jelito cienkie po stronie lewej. Przepuklina mosznowa jest na ogół przepukliną nieodprowadzalną.

Przyczyny powstawania przepukliny mosznowej

Przypadłość przepukliny mosznowej może się ujawnić zarówno w czasie narodzin jak i wieku dorosłym. W przypadku niemowlaków, schorzenie spowodowane jest nieprawidłowościami w rozwoju płodu. Największe narażenie na wystąpienie przepukliny mają wcześniaki, ponieważ w związku z wcześniejszymi narodzinami mają słabsze mięśnie. Przekłada się to na to, że w cieńszych miejscach powłok brzusznych powstają czasami niewielkie luki.

W okresie płodowym niemowlęcia, jądra schodzą do moszny przez kanał pachwinowy, które wtenczas powinno się zrosnąć. W przypadku powstania wspomnianych luk, dochodzi do powstania przepukliny. W przypadku dorosłych najbardziej narażeni na wytworzenie się przepukliny są mężczyźni z nadwagą, bądź z dolegliwością przerostu prostaty. Ponadto choroby zatorowo-płucne oraz przewlekłe zaparcia mogą również przyczynić się do powstania tego schorzenia.

Objawy i przebieg przepukliny mosznowej

Przepuklina mosznowa objawia się w postaci dużego, miękkiego guza w pachwinie i mosznie, który rzadko ulega samoistnemu cofnięciu się. Guz staje się bardziej widoczny w trakcie kaszlu, napinaniu mięśni, bądź defekacji. Każda z wymienionych czynności powoduje olbrzymi ból. Ponadto chory może odczuwać intensywne pieczenie i pociąganie przy przesuwaniu lub ucisku worka przepuklinowego.

W początkowym etapie kształtowania się przepukliny, chory doświadcza uczucia dyskomfortu, który z czasem przechodzi w ból w okolicach pachwiny i jądra. W kolejnej fazie pojawia się guz, który początkowo cofa się podczas odpoczynku, bądź w pozycji leżącej. Z biegiem czasu guz stale się powiększa, ostatecznie schodząc do  worka mosznowego, co przekłada się na powstanie przepukliny mosznowej.

Leczenie i rekonwalescencja

Jedynym sposobem na wyleczenie przepukliny jest poddanie się operacji. Operacja przepukliny mosznowej przebiega tak samo jak w przypadku przepukliny pachwinowej. Jedyną różnicą jest intensywniejszy ból pooperacyjny i przedłużony okres rekonwalescencji.

Najczęstszymi metodami leczenia operacyjnego przepukliny są metody sposobem Bassiniego i Lichtensteina.

Operacja metodą Lichtensteina charakteryzuje się niskim odsetkiem późniejszych nawrotów i przyspieszonym okresem rekonwalescencji od 1-3 tygodnia. Jest to operacja z plastyką beznacięciową z wykorzystaniem siatki polipropylenowej, zabezpieczający operowany obszar powłok. Metoda Bassiniego jest sposobem herniplastycznym z użyciem własnych tkanek podbrzusznych. Stosowanie tej metody może przyczynić się do nawrotu schorzenia. Okres rekonwalescencji może trwać od 4-12 tygodni.

W okresie rekonwalescencji zalecane są jak najczęstsze spacery, które mogą przyspieszyć cały proces. Należy pamiętać, żeby przez pierwsze cztery tygodnie ograniczyć jakąkolwiek pracę fizyczną, w szczególności związanej z noszeniem ciężarów. Po tym okresie pacjent może powrócić do fizycznych zajęć.

Autor : Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Przepuklina mosznowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz