Szukaj

PZZP

Podziel się
Komentarze0

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (pzzp) jest stanem chorobowym zasadniczo odmiennym od zapalenia ostrego, tak pod względem etiologii, jak i charakteru zmian objawowych oraz stosowanego leczenia. O zapaleniu przewlekłym mówimy, gdy dolegliwości trwają dłużej niż trzy miesiące, a chorobowe zmiany w budowie błony śluzowej zatok przyjmują charakter trwały.

Inne nazwy choroby: Przewlekłe zapalenie zatok;
Przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych towarzyszą często schorzenia współistniejące, będące efektem i reakcją na toczący się w zatokach przewlekły stan zapalny. Są to przewlekłe nieżyty krtani, oskrzeli, schorzenia alergiczne.

Zapalenie przewlekłe często cechuje chrząkanie i pokasływanie, niekiedy napady suchego kaszlu. Przyczyną jest przewlekłość procesu zapalnego w zatokach i stale spływająca wydzielina z nosa do gardła. Może to powodować nawracające zapalenia oskrzeli, niekiedy bóle gardła.

W zapaleniu przewlekłym charakterystyczne są okresy zaostrzeń i remisji. Okresy zaostrzeń przypominają typowe ozzp. Okresy remisji są skąpoobjawowe.

Komentarze do: Przewlekłe zapalenie zatok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz