Szukaj

Zapalenie zatok - niebezpieczne powikłanie niewłaściwie leczonego przeziębienia

Podziel się
Komentarze26

Przeziębienie zazwyczaj nie jest groźne, ale nie należy go lekceważyć. Nie powinniśmy zaniedbywać pierwszych symptomów choroby - może to doprowadzić do groźnych następstw. Znaczna część przypadków schorzeń zatok, jest powikłaniem przeziębienia. Według lekarzy, infekcje górnych dróg oddechowych (potocznie zwane przeziębieniem) prowadzą często do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych.Czym jest przeziębienie?

Przeziębieniem określamy zespół objawów towarzyszących wirusowym zakażeniom górnych dróg oddechowych (nos, gardło, krtań). Czynnikiem etiologicznym są różne rodzaje wirusów np. rhinowirusy, coronawirusy, wirusy grypy, paragrypy i inne. Przeziębienie jest chorobą zakaźną a główną rolę w przenoszeniu wirusów odgrywa droga kropelkowa (kichanie i kaszel). Proste zabiegi higieniczne i właściwe zachowania zmniejszą także rozprzestrzenianie się wirusów poprzez ręce i przedmioty zapobiegając tym samym szerzeniu się choroby..

Objawy towarzyszące

Przeziębienie, któremu towarzyszy niedrożność nosa, to jedna z najczęstszych przyczyn bólów zatok. Jak wynika z badań PBS, ból zatok będący głównym objawem zapalenia zatok, u 52% badanych wystąpił bezpośrednio po przeziębieniu. Jeśli silne bóle głowy pojawiają się w okolicach czoła, oczu, u nasady nosa, i nasilają się przy pochylaniu, zmianach pogody, towarzyszyć im może niedrożność nosa lub ropna wydzielina z nosa – z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać zapalenie zatok. Nieleczony katar może więc prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Powikłania w przebiegu przeziębień – zapalenie zatok


Według lekarzy, infekcje górnych dróg oddechowych (potocznie zwane przeziębieniem) prowadzą często do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Proces zapalny toczący się w błonie śluzowej nosa przyczynia się do zatkania ujścia zatok w wyniku, czego unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zatkanej zatoce powoduje ucisk, czego efektem jest intensywny ból. Proces zapalny oraz upośledzenie drożności nosa są podstawowym czynnikiem predysponującym do wystąpienia powikłań choroby przeziębieniowej – zapaleń zatok. Z tego powodu w leczeniu przeziębienia ważne jest przywrócenie drożności nosa i ujść zatok przynosowych. Ostre zapalenie zatok, gdy jest zbyt późno lub niewłaściwie leczone może bowiem przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy.


Charakterystyka bólów zatok


Głównym objawem zapalenia zatok są uciążliwe bóle zatok. Lokalizacja bólu zależy od tego, która zatoka zajęta jest procesem zapalnym. Ból pojawiający się w obrębie czoła może wskazywać na zajęcia procesem zapalnym zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych może powodować ból górnej szczęki, zębów i bolesność uciskową policzków.

Zatoki sitowe zlokalizowane są blisko kącików wewnętrznych oczu i przewodów łzowych. W związku z tym proces zapalny tych zatok często powoduje obrzęk powiek i tkanek otaczających oczy.

Dodatkowym objawem jest ból zlokalizowany pomiędzy oczami, w miejscu gdzie łączą się ze sobą brwi. Zapalenie zatok sitowych może również objawiać się niedrożnością nosa, bolesność uciskową boków nosa oraz utratą powonienia.

Chociaż zatoki klinowe są rzadziej zajęte procesem zapalnym, infekcja w tej okolicy może powodować ból, także w odległych narządach np. ból ucha, szyi i głęboki ból w szczycie głowy.

W większości przypadków proces zapalny dotyczy jednak jednocześnie kilku zatok. Objawami takiego zapalenia jest, więc ból całej twarzy i uczucie rozpierania. Bóle zatok nasilające się przy pochylaniu, podczas wysiłku fizycznego, poważnie ograniczają aktywność chorych. Z badań wynika, że za uciążliwe lub bardzo uciążliwe uznaje je 35 % chorych.

Leczenie przeziębienia i profilaktyka jego powikłań


Leczenie przeziębienia jest zazwyczaj objawowe. Z uwagi na znaczną ilość typów wirusów mogących wywoływać przeziębienie na obecnym etapie wiedzy nie jest możliwe stworzenie idealnej szczepionki. W codziennej praktyce zastosowanie znajdują domowe sposoby takie jak mleko z miodem, kuracje czosnkowe oraz sok z malin. Jednak aby unikać groźnych powikłań powinniśmy zadbać o to, by skutecznie zwalczyć wszystkie objawy przeziębienia. Na rynku dostępne są preparaty jedno- i wieloskładnikowe. Te pierwsze, tradycyjnie stosowane, zawierają zazwyczaj tylko jeden aktywny składnik o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Druga opcja to nowoczesne, wieloskładnikowe leki, których zadaniem jest równoczesne zwalczanie kilku objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Nabywając jeden lek złożony, mamy pewność, że jego składniki nie wchodzą ze sobą w interakcje i aplikujemy je we właściwej dawce. Kupując kilka różnych preparatów (od różnych producentów), które często zawierają tę samą substancję, możemy nieświadomie ją przedawkować. Gdyby jednak wystąpiły powikłania takie jak zapalenie zatok, pomóc nam mogą leki zawierające pseudoefedrynę, która pomaga utrzymać prawidłową drożność nosa i ujść zatok oraz ibuprofen który z kolei ma działanie przeciwzapalnie. Warto też pamiętać, że utrzymanie drożności ujść zatok może zmniejszać ryzyko zapalenia zatok.

Więcej informacji udziela biuro prasowe CIoPiG:
Anna Malitka, tel.: (22) 444 0 662, e-mail: biuro@ciopig.pl

Komentarze do: Zapalenie zatok - niebezpieczne powikłanie niewłaściwie leczonego przeziębienia (26)

Bajbak
Bajbak 25-10-2009 15:22

antybiotyk

6

Zapalenie zatok to katastrofa. U mnie niestety nie przechodzi bez antybiotyku. Najgorsze jet to ciagle nawracanie. Z antybiotykow, ktore uzywalam, to chyba najlepeij radzi sobie Duomoc. Na Augmentin jestem uczulona. Nie ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
errera
errera 08-01-2010 20:30

duomox

9

Na zapalenie zatok polecam duomox -stosuje go juz od jakiegos czasu i musze przyznac ze jestem bardzo zadowolona, zima za oknem, a ja w koncu mam czysty nos! :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (9)
Pokaż cały wątek (9)
Vitanka
Vitanka 17-03-2010 11:01

Antybiotyk i osłona

1

Przy zapaleniu zatok niestety trzeba iść do lekarza po antybiotyk. Warto w czasie kuracji antybiotykowej brać także priobiotyki np. Multilac.Antybiotyki niszczą florę bakteryjną i osłabiają organizm.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
nikita12
nikita12 03-02-2010 19:52

zatkane zatoki

1

od 4 tygodni borykam sie z katarem najpierw kompletnie zatkany nos potem troszke lepiej ale zato zaczela bolec mnie glowa puzniej czolo bolalo mnie tak jakbym mniala same guzy puzniej szczeka zeby oczodoly a na koniec wo... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
leila
leila 04-01-2010 08:03

przewlekle zapalenie zatok

2

Ja cierpię na przewlekłe zapalanie zatok, jest tak samo uciazliwe jak normalne, tylko zstawia pewnosc ze jeszcze niebawem wroci. W moim przypadku sprawdza sie tylko i wylacznie kuracja antybiotykowa, ani naswietlania, an... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Bajbak
Bajbak 01-11-2009 23:33

zapalenie zatok

2

Antybiotyk to niestety przy zapaleniu zatok jedyne wyjscie. Duomox jest jednym z docelowych lekow na te przypadlosc. Wazne jest zeby skupic sie na zapobieganiu, w okresie jesienno-zimowym konieczne cieple ubrania i witam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
xsaara
~xsaara 04-10-2006 22:29

zatoki

2

Pomocy......jak mozna pomoc choremu na zapalenie zatok?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
wiomar
~wiomar 17-10-2006 13:33

zapalenie zatok

3

jak pomóc kobiece ciężarnej z zapaleniem zatok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze