Szukaj

Jak wyleczyć zatoki?

Podziel się
Komentarze0

Chore zatoki są zwykle efektem ubocznym przeziębienia. Trudno je wyleczyć i potrzeba na to czasu, dlatego tak często dokuczają nam po każdej przebytej chorobie. Zapalenie zatok zwykle nie przebiega ciężko, ale stanowi uciążliwy problem, utrudniający codzienne czynności.

Jak wyleczyć zatoki?

Co to są zatoki i jakie pełnią funkcje?

Zatoki to przestrzenie w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową za pomocą wąskich otworów. Pokryte są błoną śluzową, produkującą wydzielinę. Dzięki niej, możliwe jest oczyszczanie i ochrona jamy nosa przed zanieczyszczeniami. Zatoki pełnią także wiele innych funkcji, takich jak nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, ochrona mózgoczaszki przed urazami i termoregulacja. Mają także na celu zmniejszyć wagę tej części twarzy oraz chronić ucho wewnętrzne przed szkodliwym działaniem naszego głosu.

Co to jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to proces zapalny błony śluzowej zatok przynosowych spowodowany zaburzeniem ich drenażu i wentylacji. Prościej mówiąc, to problemy z oddychaniem i drożnością dróg jamy nosowej. Dotykają one zarówno dzieci, jak i dorosłych i często mają charakter nawrotowy. Zapalenie zatok może być ostre i przewlekłe.

Objawy ostrego zapalenia zatok

Ostre zapalenie zatok, jeśli jest nieleczone, przechodzi w przewlekłe zapalenie, które jest najbardziej zaawansowanym stopniem choroby. Symptomy, które można zaobserwować przy ostrym zapaleniu to wydzielina z nosa (często ropna) i jego niedrożność. Pojawiają się silne, rozpierające bóle głowy, które są bardzo dotkliwe przy pochylaniu się. Objawy mogą być też takie, jak przy przeziębieniu, czyli ogólne przygnębienie, osłabienie, podwyższona temperatura. Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie symptomy, musisz natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok przebiega zwykle dużo łagodniej niż ostry odpowiednik. Jednak jest ono bardzo uciążliwe i w dużym stopniu oddziałuje na codziennym życiu. Objawem przewlekłego zapalenia zatok jest bardzo długo utrzymujący się katar i spływająca do gardła wydzielina. Stale zatkany nos powoduje osłabienie i zaburzenie węchu oraz bóle głowy. W tym przypadku także pojawiają się symptomy przeziębienia, jak gorączka czy zmęczenie organizmu.

Domowe sposoby leczenia

Polacy lubią leczyć się w domu i oczekują natychmiastowych efektów. Jeśli nie przepadasz za wizytami u lekarzy i nie stwierdziłaś u siebie przewlekłego zapalenia zatok, możesz wypróbować domowe sposoby leczenia. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Kąpiele domowe i inhalacje – są sprawdzonymi metodami na zatoki jeszcze przez nasze prababcie. Najlepsza inhalacja to ta z solanki, jak również te ziołowe – z majerankiem, rumiankiem czy miętą. Aby zabieg był skuteczny, należy pochylić głowę nad miksturą i szczelnie zamknąć dostęp do powietrza, otulając głowę i twarz, na przykład, ręcznikiem. Wdychaj roztwór przez kilka minut – powietrze łap przez nos i wypuszczaj ustami. Powtarzaj to dwa razy dziennie przez kilka dni.

Płukanie i nawilżanie gardła. Przy każdej chorobie należy bardzo dużo pić, bo organizm traci wodę w wyniku walki z infekcją. Podczas zapalenia zatok jest to szczególnie ważne, bo śluzówka nosa musi być nawilżona, by stanowić zaporę dla zarazków. Warto także płukać gardło naparami z ziół przynajmniej dwa razy dziennie.

Okłady – stanowią ulgę dla bolącej głowy i przy okazji leczą. Najzwyklejszy to ten ze ściereczki zmoczonej w ciepłej wodzie. Na pewno będzie kojący dla nasady nosa, w której występuje uczucie rozpierania. Jeszcze lepsze efekty dają okłady z soli i piasku. Należy jeden z tych materiałów podgrzać na patelni i wsypać do płóciennego woreczka. Bardzo długo utrzymują ciepło i „wyciągają” ból. Taki sam efekt da także groch. Najlepsza będzie jednak specjalna sól lecznicza, którą dostaniesz w aptece. Podczas okładu wydziela ona jod i brom, które mają właściwości oczyszczające.

Masaż wodny i naświetlanie

Dobrym sposobem na obolałe zatoki jest masaż wodny. Skieruj strumień prysznica na czoło i delikatnie masuj zatoki opuszkami palców. Pamiętaj, by woda nie tryskała z dużą siłą, bo tylko spotęguje to twój ból. Możesz wypróbować także naświetlania lampą kwarcową, ale dostęp do niej jest tylko w przychodni.

Leczenie zachowawcze i operacyjne

Bardzo ważnym czynnikiem podczas badań jest określenie, czy zapalenie zatok jest okresowe czy przewlekłe. Lekarz powinien wtedy przepisać inne antybiotyki. Jeśli żadne kuracje nie pomagają, wykonuje się punkcję zatok, czyli przepłukiwanie ich. Daje to bardzo dobre efekty. Obecnie popularną metodą operacyjną jest poszerzenie ujść zatok za pomocą mikroskopu i endoskopu. Pozwala to swobodnie wypływać wydzielinie na zewnątrz. Zabieg nie zostawia blizn i daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Rzadziej stosuje się operację, która ma na celu całkowite usunięcie błony  śluzowej zatok, ponieważ nie do końca wiadomo, czy jest to korzystne dla organizmu.

Profilaktyka w zapaleniu zatok

Zapalenie zatok lubi wracać, więc warto zadbać o to, by nigdy nie dopuścić do rozwinięcia tego schorzenia. Nie ignoruj kataru – od razu lecz go kroplami lub inhalacjami. Jeśli utrzymuje się dłużej niż pięć dni, skonsultuj się z lekarzem. Dbaj o to, by pomieszczenie, w którym przebywasz, było odpowiednio nawilżone. Nigdy nie wychodź z domu bezpośrednio po umyciu włosów i pamiętaj, aby podczas wietrznych dni, nosić czapkę.

Paulina Padzik

Komentarze do: Jak wyleczyć zatoki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz