Szukaj

Leczenie zatok

Podziel się
Komentarze0

Często w okresie zimowym doskwiera nam ból zatok. Jest to bardzo dokuczliwa sprawa. Nierzadko, gdy chorujemy na zapalenie zatok, odczuwamy tego skutki przez długi czas. Warto zatem się przyjrzeć tej sprawie, może zastanowić się w jaki sposób możemy dbać o zatoki, a jeśli już dopadnie nas choroba, jak ją dokładnie wyleczyć, by nie doskwierały w przyszłości.

Leczenie zatok

Dlaczego choroby zatok są bardzo dokuczliwe?

W przypadku zatok istnieje duży problem. Bardzo często, gdy dopada nas choroba nie wystarczy  podstawowe leczenie farmakologiczne. Otóż, zapalenie zatok ma to do siebie, że nazbyt często przeistacza się w stan przewlekły. W takim wypadku trzeba koniecznie uzyskać porady specjalisty. Może to oznaczać, że budowa przegród nosowych ma jakieś nieprawidłowości. Powodem tego jest dodatkowe utrudnienie naturalnego usuwania wydzieliny nosowej w przypadku zapalenia. Jeśli taki stan jest, może się okazać, że potrzebna będzie pomoc chirurgiczna.

Zapalenie zatok

Objawy zapalenia zatok

Jak rozpoznać symptomy zapalenia zatok? Na początku odczuwamy bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, a ponadto bóle w okolicy czoła, bóle przy kiwnięciu głową w dół. Jeśli są to zatoki nosowe, odczuwamy bóle w okolicy kości policzkowych – spowodowany promieniowaniem.

Jeśli odczuwamy takie objawy u siebie, warto udać się do lekarza, najlepiej do laryngologa.

Dlaczego nie można tego bagatelizować?

Nieleczone zatoki potrafią „dać w kość”. I nie chodzi tu tylko o sam przebieg choroby, lecz przede wszystkim o nieleczenie zatok. Skutki mogą być dla nas bardzo niekorzystne. Podam tu dwa przykłady:

A) nieleczone zatoki mogą powodować przerost w błony śluzowej i w konsekwencji mogą tworzyć się torbiele

B) bagatelizowanie chorób zatok może prowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.

Wymienione konsekwencje nieleczenia zatok są na tyle poważne, że trzeba stosownie do nich podejść. Dzięki temu unikniemy takich czy innych problemów.

Leczenie zapalenia zatok

Skoro już wiemy jakie są główne objawy zapalenia zatok oraz konsekwencji nieleczenia tego stanu, warto skupić się na ich leczeniu.

Na początku często stosuje się leczenie domowe. Są różne metody, bardzo często okazują się dobre w leczeniu równoległym z farmakologicznym.

Metoda 1. Nawilżanie  solą morską, która doskonale nawilży błony śluzowe nosa. Można kupić w aptece i aplikować kilka razy dziennie.

Metoda 2.  Inhalacje – warto zastosować do nich olejki eteryczne – doskonałe właściwości ma aromat eukaliptusowy.

Metoda 3. Nacieranie – rozgrzać zatoki możemy za pomocą okładów z kamfory.

Metoda 4. Herbatka – herbatka z krwawnika ma działanie łagodzące stany zapalne zatok, podobne zastosowanie ma czarny bez.

Aby zastosować leczenie farmakologiczne, przede wszystkim koniecznie trzeba udać się do lekarza.  On dokładnie określi jaki problem mamy z zatokami oraz zaleci odpowiednią terapię zdrowotną. Co do zasady, leczenie farmakologiczne wygląda następująco:

  • Pacjent koniecznie musi przyjąć antybiotyki
  • Zalecane są leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe
  • Stosuje się u chorego leki, które obkurczają naczynia błony śluzowej
  • Wykorzystuje się lekarstwa, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają ją wydalać

Bardzo często leczenie farmakologiczne przynosi niesatysfakcjonujące rezultaty. W takim przypadku stosuje się leczenie chirurgiczne. Ma to miejsce w sytuacji przewlekłego zapalenia zatok. Bardzo często w takiej sytuacji wycina się powstałe polipy, torbiele, które utrudniają leczenie zatok. W obecnych czasach znane są nowoczesne zabiegi, które nie ingerują mocno w organizm, a bardzo pomagają w leczeniu zatok. Jeśli więc mamy często problemy z zatokami. Choroby często powracają, warto omówić z lekarzem poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Zatoki, jeśli dokuczają, mogą bardzo komplikować życie. Warto dbać o tę część naszego ciała. Jeśli jednorazowe leczenie farmakologiczne pomoże, można powiedzieć, że jest po sprawie. Jesli jednak złe samopoczucie wraz z kolejnym zapaleniem wraca – trzeba dokładnie poznać tego przyczynę i zastanowić się nad opcją leczenie chirurgicznego. Nowoczesne metody nie szkodzą i nie ingerują bardzo, a są skutecznie.

Komentarze do: Leczenie zatok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz