Szukaj

Objawy infekcji zatok

Podziel się
Komentarze0

Infekcja zatok może pojawić się u każdego, szczególnie w okresie zimowym. Szybkie rozpoznanie problemu zwiększa szanse wyeliminowania go bez powstania ciężkich powikłań. Zapoznaj się z objawami infekcji zatok.

Objawy infekcji zatok

Czym są zatoki?

Zatokami nazywamy parzyście występującą pustą przestrzeń, zlokalizowaną wokół jamy nosa. Nie do końca wyjaśnione zostały funkcje jakie pełnią one w organizmie. Prawdopodobnie wpływają one na modulację głosu. Dodatkowo ogrzewają i nawilżają powietrze wdychane przez nos oraz zwiększają odporność głowy na urazy, stanowiąc ochronę dla mózgu.

Przyczyny infekcji zatok

Do infekcji zatok dochodzi najczęściej w wyniku zakażenia bakteryjnego, dlatego tak łatwo zachorować w zimie, bo niska temperatura sprzyja ich namnażaniu. Czasami również ich stan zapalny towarzyszy chorobom wirusowym.

Nierzadko przyczyną infekcji jest także alergiczny nieżyt nosa. Wszelkie dolegliwości nosowe w mniejszym lub większym stopniu oddziałują także na zatoki i mogą doprowadzić do patologicznych zmian w ich obrębie.

Objawy infekcji zatok


Niezwykle istotne jest jak najszybsze podjęcie leczenia infekcji zatok. Jednak, aby to było możliwe trzeba znać objawy towarzyszące tej chorobie. W przypadku infekcji wirusowych objawy są na ogół łagodne i a choroba trwa kilka dni. Jeśli jednak przyczyną jest zakażenie bakteryjne lub grzybicze objawy będą bardziej nasilone.


Pierwszym symptomem wskazującym na infekcję zatok jest ból oraz uczucie rozpierania, które pojawią się w ich obrębie. Z czasem będzie się nasilał i może chwilowo zmieniać swoją lokalizację.

Następnie pojawi się wysoka gorączka oraz ból głowy, także katar lub nieżyt nosa. Zniknie on po wyleczeniu infekcji, ale w trakcie trwania choroby będzie gęsty i raczej nie pomogą go usunąć żadne krople, ani inne lekarstwa.

Do pozostałych objawów mogących towarzyszących infekcji zatok zalicza się także:
  • stan zapalny zatok,
  • bóle szczęki, czoła oraz uszu,
  • uczucie zatkania uszu,
  • zaburzenia węchu,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • kaszel.

U chorego wystąpić też może ogólne uczucie zmęczenia, nadmierna senność oraz złe samopoczucie.

Leczenie infekcji zatok

Po pojawieniu się przypuszczenia o infekcji zatok należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ nieleczony stan może zmienić charakter na przewlekły. Specjalista przepisze właściwe środki terapii, które pomogą zwalczyć infekcję. Należy jednak pamiętać, by nie przyjmować leków na własną rękę, ponieważ może to być niebezpieczne i nieskuteczne.

Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy infekcji zatok, nie ignoruj ich. Podjęcie leczenia jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega wytworzeniu się stałych powikłań.

Komentarze do: Objawy infekcji zatok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz