Szukaj

Rak prącia

Podziel się
Komentarze2

Do najczęściej występujących nowotworów prącia należy rak. Zdarza się najczęściej u mężczyzn w starszym wieku, nie występuje u mężczyzn obrzezanych w dzieciństwie. Schorzeniem usposabiającym do rozwoju raka prącia jest stulejka. Zakłada się, że czynnik rakotwórczy znajduje się w mastce, która zawiera złuszczone komórki nabłonkowe oraz wydzielinę gruczołów napletkowych, w której znajdują się indol i skatol. Stulejka, która uniemożliwia oczyszczenie worka napletkowego z mastki, powoduje przedłużony jej kontakt z żołędzia i wewnętrzną blaszką napletka, co w końcowym efekcie może doprowadzić do powstania nowotworu.

Choroba ma następujące objawy: żołądź lub napletek pokrywają sączące, łatwo broczące krwią czerwone guzki lub stwardnienia. Taki obraz może być objawem kiły, może jednak wskazywać na obecność procesu nowotworowego.

Raka należy również podejrzewać w przypadku niegojącego się zapalenia trzonu prącia lub pojawienia się ropnej wydzieliny z istniejącej stulejki.


Rak prącia jest wyjątkowym rodzajem nowotworu złośliwego, wobec którego możliwe jest rzeczywiste i łatwe zapobieganie: codzienne przemywanie wodą z mydłem żołędzi i napletka (po ściągnięciu tego ostatniego). Ważne jest zapobieganie lub leczenie stulejki poprzez odpowiednie nacięcie przez lekarza, a także regularne samobadanie żołędzi.

Komentarze do: Rak prącia (2)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 23-08-2022 05:01

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze