Szukaj

Jak pozbyć się zaskórników?

Podziel się
Komentarze0

Zaskórniki są problemem wielu ludzi. Często, pomimo niezliczonych kuracji,  trudno się ich pozbyć, przez co stają się przyczyną kompleksów. Zaskórniki mogą wystąpić nawet u osób, które nie mają problemu z trądzikiem. Najczęściej pojawiają się na czole, nosie i brodzie. Dowiedz się, jak skutecznie z nimi walczyć.

Jak pozbyć się zaskórników?

Jak powstają zaskórniki i jakie są ich rodzaje?

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, pojawią się, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo tłuszczu, a do tego naskórek niewłaściwie się złuszcza. Skutkiem tego jest zatkanie porów skórnych. Mogą stanowić duży problem, gdyż najczęściej pojawiają się na twarzy i nie wyglądają estetycznie - przypominają malutkie, czarne kropki.

Skuteczna walka z zaskórnikami jest niezwykle ważna, gdyż zdarza się, że wągry ulegają bakteryjnym zakażeniom, które powodują powstawanie ropnych krost, będących jednym z objawów trądziku.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje zaskórników:

  • zamknięte – wągry wyglądają jak biała, drobna kaszka prześwitująca przez skórę,
  • otwarte – wągry to ciemne, drobne kropki na skórze.

Oprócz wyżej wymienionych zaskórników, powszechne są także tzw. prosaki, które są białe i maja wielkość główki od szpilki.

Domowe sposoby walki z zaskórnikami

Niestety, walka zaskórnikami może być ciężka i żmudna - jednak nie należy się zniechęcać! Jest kilka metod  ich zwalczania, zaczynając od domowych sposobów, kończąc na zabiegach kosmetycznych.

Wiele zależy od naszej codziennej pielęgnacji cery. Trzeba pamiętać o dokładnym myciu twarzy rano i wieczorem, co oczyści skórę z nadmiaru sebum i wszystkich zanieczyszczeń. Wskazane są różnego rodzaju peelingi, które złuszczają naskórek.

Pomóc mogą też maseczki domowej roboty, powszechną i uważaną za skuteczną jest maseczka z siemienia lnianego (2 łyżeczki siemienia lnianego należy zalać gorącą wodą, po wystygnięciu trzeba nałożyć na twarz i odczekać 20 min).

Innym domowym sposobem walki z zaskórnikami jest wypocenie skóry - tzw. parówka (trzeba pochylić głowę, zakrytą ręcznikiem, nad miskę z wrzątkiem), co spowoduje rozszerzenie porów, przez co łatwo będzie można usunąć wągry. Skuteczny może być też sok z cytryny (trzeba go nałożyć na zaskórniki), który zmniejsza natłuszczenie skóry.

Do codziennej, domowej pielęgnacji można używać różnego rodzaju kremów i plastrów, które są dostępne w aptekach i drogeriach. Wybór odpowiedniego kremu jest bardzo ważny. Dla cery z zaskórnikami najlepiej sprawdzają się kremy o lekkiej konsystencji, które nie zawierają tzw. składników komedogennych, czyli takich, które sprzyjają blokowaniu ujść mieszków włosowych, co powoduje tworzenie wągrów i krost. W składzie kosmetyku należy szukać kwasów: salicylowego i owocowego, które mają działanie złuszczające.

Na noc zalecane są kremy seboregulujące, które zmniejszają aktywność gruczołów łojowych. Można stosować też toniki, jednak bez dodatku alkoholu.

Zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne

Oprócz domowych sposobów walki z zaskórnikami, dostępne są też różne zabiegi kosmetyczne. Jednym z nich jest kawitacja, czyli zabieg, który do oczyszczenia i złuszczenia skóry wykorzystuje ultradźwięki. W połączeniu z roztworem wodnym lub roztworem soli fizjologicznej, fale ultradźwiękowe powodują „mikroimplozję” w naskórku – brud i zrogowaciały naskórek zostają usunięte. Cera zostaje oczyszczona, a zaskórniki znikają.

Można zastosować także złuszczanie manualne, które polega na nałożeniu preparatu spulchniającego i przyłożeniu do twarzy urządzenia wytwarzającego parę – po tym zabiegu, kosmetyczka przystępuje do wyciskania zaskórników. Ponad to, można skorzystać ze złuszczanie kwasem migdałowym – na twarz zostaje nałożony środek wyrównujący pH, a następnie preparat z kwasem (na ok. 20-30 min.). Dostępnym zabiegiem jest też tzw. jonoforeza, polegająca na wprowadzeniu do skóry, przy użyciu prądu galwanicznego, środków antybakteryjnych, przeciwłojotokowych i złuszczających.

Trzeba pamiętać, szczególnie w przypadku dużej ilości zaskórników, że wizyta u dermatologa jest niezbędna. To lekarz zadecyduje czy nie jest konieczne leczenie farmakologiczne. Ponadto, u dermatologa także możemy skorzystać z zabiegów, które pomagają zwalczać zaskórniki. Jednym z nich jest mikrodermabrazja - lekarz wykorzystuje specjalną głowicę, która jest zakończona diamentem, a urządzenie generuje duże podciśnienie. Naskórek zostaje złuszczony, a produkcja kolagenu pobudzona.

Pomimo wielu sposobów zwalczania zaskórników, walka z nimi nie jest łatwa. Często jest to syzyfowa praca, jednak, jak mówi znane polskie przysłowie, kto nie ryzykuje, nie zyskuje. Przy odpowiedniej codziennej pielęgnacji oraz dzięki pomocy lekarzy i kosmetologów problem zaskórników może zniknąć na zawsze.

Jagoda Marek

Komentarze do: Jak pozbyć się zaskórników?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz