Szukaj

Wirtualny partner wzmacnia motywację

Badania przeprowadzone na Wydziale Kinezjologii Michigan State University, wykazały, że ćwiczenia wykonywane z wirtualnym partnerem, zwiększają motywację i ich długość. Wyniki obserwacji zostały opublikowane w czasopismie Annals of Behavioral Medicine.Obserwacje były prowadzone na grupie 58 kobiet, biorących udział w kursach aktywności fizycznej. Biorące udział w badaniu ćwiczyły na rowerach stacjonarnych. Zostały podzielone na 3 grupy: pierwsza wykonywała ćwiczenia samodzielnie, obok wirtualnego partnera; druga grupa wykonywała ćwiczenia równolegle z wirtualnym partnerem, a ostatnia grupa ćwiczyła sama.

W pierwszej części badań, pierwsza i druga grupa zostały poproszone o przejechanie się na stacjonarnym rowerze. Zostały poinformowane, że ich wirtualny partner będzie jechał na takim samym rowerze, jednak w innym laboratorium.

Pokazano im nagrania video, po czym powiedziano, że wirtualny partner pojechał lepiej.

W kolejnej części badania uczestniczki mogły na bieżąco śledzić postępy swoich partnerów. Miały jechać tak długo, aż poczują zmęczenie. Po sesji miały odpowiedzieć na pytania dotyczące zamiaru podjęcia dalszych ćwiczeń oraz samopoczucia.

Na podstawie czasu trwania ćwiczeń i odpowiedzi udzielonych przez kobiety badacze wywnioskowali, że obecność wirtualnego partnera zwiększa motywację do podejmowania ćwiczeń oraz wydłuża czas ich trwania i intensywność.

Wyniki wykazały, że pierwsza grupa kobiet, ćwicząca niezależnie od partnera, wykonywała ćwiczenia 2 minuty krócej niż te z grupy drugiej, wykonujące ćwiczenia równolegle z wirtualnym partnerem - odpowiednio 20 minut dla grupy pierwszej i 22 minuty dla grupy drugiej.
Kobiety z grupy trzeciej, ćwiczące same, jechały połowę krócej - tylko 11 minut.

Komentarze do: Wirtualny partner wzmacnia motywację

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz