Szukaj

Fałszywy przyjaciel gorszy od wroga?

Wrodzy przyjaciele (z ang.  Frenemies) to typ ludzi, którym człowiek głęboko wierzy i ufa, a którzy naszą naiwność wykorzystują poprzez upokorzenie nas dla osiągnięcia własnych celów.  Udają oni naszych powierników, służących radą i pomocą, którym chętnie wyznajemy tajemnice, które następnie użyte są przeciwko nam.

Fałszywy przyjaciel gorszy od wroga?
Okrutnym faktem jest to, że około 50% naszych znajomych to fałszywi ludzie, dla których właściwie nic nie znaczymy. Jak to możliwe, że tak wiele osób panoszy się w naszym życiu pod przykrywką fałszywych przyjaciół?! 
Otóż zasadniczym problemem jest to, że tacy ludzie czają się wszędzie. Napotkać możemy ich w pracy, w szkole, w sklepie, a w ostatnim czasie sami dosłownie zapraszamy ich do naszego życia prywatnego poprzez różnego rodzaju portale społecznościowe. 

Fałszywym przyjacielem może być każdy- zarówno długoletnia znajoma jeszcze z podstawówkowej ławki, jak i nowa koleżanka w pracy, z którą plotkuje się przy kawie i papierosie w trakcie przerwy w pracy. Również na Facebooku czają się osoby, które mają teoretycznie przyjacielskie zamiary, a w gruncie rzeczy zależy im tylko na regularnym śledzeniu naszego życia, które na dodatek sami chętnie opisujemy. Fałszywi znajomi to również tacy, których Ty zawsze chętnie wysłuchasz i im pomożesz, jednak gdy sytuacja się odwraca i to Ty potrzebujesz przyjacielskiego wsparcia, oni się nie pojawiają. 


Niestety istnieje wiele rodzajów przyjaciół - wrogów, trudno jest  ustalić wyznacznik, decydujący o tym, czy dana osoba to wilk w owczej skórze czy prawdziwy powiernik. Wrogowie potrafią bardzo dobrze manipulować ludźmi, którzy chętnie przekazują im swojego głęboko skrywane tajemnice. Właśnie ta znajomość sekretów jest najbardziej niebezpieczną bronią w ręku pseudo-przyjaciela.


Oczywiście fałszywi znajomi istnieją od zawsze, nie jest to twór naszych czasów, jednak nie da się ukryć, że współcześnie mają oni znacznie łatwiejsze pole działania ze względu na to, że społeczeństwo nastawione jest na komunikację i rozmowę. Stale rosnąca społeczna zazdrość o czyjeś sukcesy i powodzenia rodzi w ludziach chęć zrujnowania tego idealnego obrazka. 

Idealnym podłożem do zdobywania zaufania jest Internet i różne portale służące nawiązywaniu kontaktów. Ludzie w Internecie są bardziej otwarci, chętniej opowiadają o swoim życiu, bowiem wydaje im się, że są tam zupełnie anonimowi. To idealny grunt to powstawania zdrajczych przyjaźni.  Również i rozbudowane życie towarzyskie sprzyja temu zjawisku, codziennie poznajemy nowych ludzi, krąg znajomych się powiększa, nie zawsze niestety mamy „nosa” do nieuczciwych ludzi i czasem przy kieliszku wina powiemy o kilka słów za dużo. Pseudo - przyjaciel skrzętnie je odnotuje i wykorzysta przeciwko nam w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak pozbyć się takich osób? Przede wszystkim jeśli zaczniemy podejrzewać, że konkretna osoba nie jest w stosunku do nas uczciwa, powinniśmy natychmiast zerwać z nią kontakt, na zawsze. Nie bierzmy na poważnie jej zapewnień o szczerej przyjaźni i uczciwych zamiarach, bowiem gdyby to był prawdziwy przyjaciel, wówczas  w naszej głowie nie zrodziły się żadne wątpliwości. Takie znajomości należy pogrzebać i niegdy więcej do nich nie wracać.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Fałszywy przyjaciel gorszy od wroga?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz