Szukaj

Co składa się na szczęście?

Wszyscy chcemy być szczęśliwi! Co zrobić, aby życie układało się nam pomyślnie? Co składa się na szczęście? Bywa, że takie pytania zadajemy sobie codziennie. Zarazem dla każdego z nas szczęściem może być zupełnie coś innego, a odnajdywanie go jest zarazem łatwą, jak i trudną sztuką.

Co składa się na szczęście?

Cebulowe szczęście?!


Istotę szczęścia wyjaśnia psychologia pozytywna. Badacze zajmujący się tym obszarem psychologii, potrafią wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z nurtującym nas pojęciem.

Psycholog Janusz Czapiński, jeden z najbardziej znanych polskich badaczy problemu, stworzył cebulową teorię szczęścia. W myśl tej teorii szczęście składa się z trzech struktur - stąd też porównanie do warstwowej budowy cebuli.

Przede wszystkim psycholog upatruje pomyślności w naszej świadomości. Tu funkcjonuje bowiem wola życia. Badacz uważa ją za najważniejszą i zarazem najgłębiej ukrytą warstwę. Jest ponadto uwarunkowana genetycznie. Dzięki niej możliwe jest przetrwanie w najbardziej niesprzyjających warunkach. Wola życia stanowi cenne źródło pozytywnej postawy wobec życia. Negatywne warunki zewnętrzne mogą obniżyć jej poziom, natomiast wzrost warstwy uwarunkowany jest wewnętrznie.

Kolejny poziom szczęścia według teorii J. Czapińskiego stanowi ogólny dobrostan subiektywny (ogólna ocena życia), czyli poczucie szczęścia postrzegane w kontekście naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Warto zastanowić się, co daje nam poczucie sensu życia oraz co sprawia nam przyjemność.

Najbardziej zewnętrzną warstwę stanowią wszelkie epizody dnia codziennego, nierozerwalnie związane z poszczególnymi sferami życia człowieka, np. z rodziną, pracą czy z czasem wolnym. Autor teorii nazywa je bieżącymi doświadczeniami afektywnymi. Warstwa najbardziej zależy od sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy. Czujemy się szczęśliwi, jeżeli mamy pozytywne nastawienie do świata i kiedy potrafimy wyłowić jak najwięcej chwil radości i zadowolenia z każdego mijającego dnia.


Kształtując tę właśnie warstwę mamy szansę zobaczyć świat w kolorach i wprowadzić w nasze życie sporą dawkę optymizmu.

Kochaj, tańcz, jedz i biegaj, a będziesz szczęśliwy!
Na poczucie szczęścia składa się wiele czynników. Psycholodzy wyróżniają:
  • demograficzne – wiek, płeć, dochód, miejsce zamieszkania;
  • osobowościowe – głównie umiejętności społeczne i subiektywne poczucie zdrowia;
  • środowiskowe – religia, czas wolny, wydarzenia życiowe.
Za najważniejsze uważa się dobre kontakty społeczne. Sprzyjają szczęściu, gdy komuś się gorzej powodzi. Z drugiej strony osoby szczęśliwe lepiej układają sobie relacje z innymi. Zwróćmy uwagę, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Jak układają się nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz ze znajomymi czy przełożonymi z pracy? Pamiętajmy, że bliskie więzi oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu sprawią, że poczujemy się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z życia. Wtedy wszystko wyda się łatwiejsze. Nawet spotkanie z wrogiem może okazać się zaproszeniem do zgody.


Kolejnym, równie ważnym składnikiem szczęścia jest poczucie dobrego stanu zdrowia. Kiedy czujemy się zdrowi i rześcy, działamy dobroczynnie na nasz układ odpornościowy, chroniąc organizm przez chorobami. Zadbajmy o swoje zdrowie już dziś!

Nasz mózg potrafi bronić się przed pesymizmem i poczuciem braku szczęścia. Wydzielane przez nas, w określonych sytuacjach, endorfiny – hormony szczęścia, pomagają bowiem utrzymać dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Dzięki nim czujemy się zdrowsi i szczęśliwsi.

Endorfiny w sposób naturalny powstają w organizmie w sytuacjach przyjemnych, którym towarzyszą silne emocje, jakie odczuwamy w stanie zakochania, uprawiając seks, sport, tańcząc lub gdy zjadamy ostre czy słodkie potrawy.
Psycholodzy nie na darmo tworzą teorie szczęścia i odpowiadają na pytania związane z jego poszukiwaniem. Korzystajmy z ich wiedzy, a nasze życie stanie się pasmem pomyślności i dobrodziejstw. Zadbajmy o relacje z bliskimi, zróbmy coś dobrego dla swojego zdrowia i pomyślmy nad sensem swojego życia. Otwórzmy oczy szeroko w poszukiwaniu pozytywnych zdarzeń i uśmiechnijmy się do losu.

Wiemy już, z czego składa się szczęście. Nie pozostaje nic innego jak… wyciągnąć po nie rękę.

Komentarze do: Co składa się na szczęście?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz