Szukaj

Nieletni transseksualiści - czyli o zaburzeniach identyfikacji płciowej

Podziel się
Komentarze0

Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących na zaburzenie identyfikacji płciowej, w tym również dzieci i młodzieży. Tym samym coraz więcej lekarzy decyduje się na stosowanie terapii hormonalnej w leczeniu tego typu zaburzeń u dzieci.

Nieletni transseksualiści - czyli o zaburzeniach identyfikacji płciowej

Nie lubią swojej płci


Zaburzenie tożsamości/identyfikacji płciowej (GID - gender identity disorder) przejawia się jako dezaprobata własnej płci i polega na pragnieniu życia i bycia akceptowanym, jako osoba płci przeciwnej w aspekcie fizycznym.
Jak wykazują statystyki nieprawidłowość ta dotyczy 1 na 10,000 dzieci!

W Wielkiej Brytanii najmłodszy pacjent ze zdiagnozowanym transseksualizmem ma 5 lat. Chłopiec, Zach Avery, już w wieku 3 lat zdecydował, że chce być dziewczynką. Na początku obsesyjnie nosił damską odzież. Rodzice myśleli, że to faza w jego rozwoju. Zaczęli się martwić, gdy chłopiec z frustracji chciał obciąć swoje przyrodzenie. Wkrótce lekarze stwierdzili, że pomimo rozwoju męskich cech fizycznych, mózg chłopca funkcjonuje jak kobiecy.

Sytuacja chłopca jest przykładem niebezpiecznego zjawiska, które wraz z upływem czasu ulega upowszechnieniu, iż rodzice i lekarze chętnie decydują się na podawanie specjalnych leków zmieniających płeć jeszcze przed ukończeniem 16. roku życia młodego człowieka.

Niebezpieczne objawy

W zależności od wieku występują różne objawy kliniczne zaburzeń identyfikacji płciowej. Dzieci często deklarują chęć bycia osobą odmiennej płci, wybierają ubrania i zabawy charakterystyczne dla płci przeciwnej. U starszych dzieci z kolei, obserwuje się gesty i zachowania odpowiednie dla upragnionej płci. Jednakże, co istotne po ukończeniu 6. roku życia dzieci te zaczynają ukrywać swoje preferencje i zachowania z powodu strachu przed ośmieszeniem.


U nastolatków nasilają się problemy natury emocjonalnej, co jest związane z pojawieniem się i rozwojem cech dojrzewania płciowego. U młodzieży częściej dochodzi również do konfliktów rodzinnych spowodowanych lękiem i sprzecznymi uczuciami związanymi z dezaprobatą własnej płci.


Zalman S. Agus z Medpage Today do głównych objawów zaburzenia zalicza nadużycia, samookaleczenia, a także symptomy szoku pourazowego, czyli przede wszystkim zachowania lękowe. Przypuszczenia naukowca są zgodne ze statystykami. Harwardzkie badania, opublikowane w czasopiśmie Pediatrics, dowodzą bowiem, że 39% kobiet transseksualnych i 30% mężczyzn ze stwierdzonym zaburzeniem płci stosowało w młodości różnego rodzaju nadużycia. Wśród dzieci i młodzieży z GID, aż 44% cierpi na depresję, a 21% dokonuje samookaleczeń.

Leczenie terapią hormonalną?


Leczenie dzieci i młodzieży opiera się głównie na terapii hormonalnej, zgodnej z wytycznymi Towarzystwa Endokrynologii. Stosuje się ją u dzieci w jak najmłodszym wieku, najlepiej przed osiągnięciem 16. roku życia.

Terapia ma za zadanie blokadę dojrzewania płciowego i prowadzona jest przez wiele lat lub nawet przez całe życie człowieka. Lekarze oczywiście monitorują przebieg terapii, by nie doszło do nieprawidłowości. W jej trakcie zalecana jest również pomoc psychologiczna dla osób z zaburzeniem oraz dla ich rodzin.

Dopiero po terapii hormonalnej możliwe jest leczenie operacyjne. Na Zachodzie operacje zmiany płci nie należą do rzadkości. W Polsce również coraz częściej przeprowadzane są tego typu operacje.

Zdania ekspertów na temat leczenia hormonalnego dzieci z zaburzeniem płci są podzielone. Jedni uważają za niezdrowe i nieetyczne stosowanie zbyt wcześnie nieodwracalnej terapii hormonalnej. Inni twierdzą, że terapia hormonalna na dłuższą metę jest szkodliwa. Jest również grupa, która uważa, że dzieci z GID są najbardziej dyskryminowaną grupą.

Należy zwrócić się uwagę na rolę rodziców w leczeniu ów zaburzeń ich dziecka. Powinni wspierać dziecko, by leczenie było jak najmniej bolesne. Najważniejsza jest jednak ich świadomość i czujność, bowiem dziecko nie zawsze w pełni zdaje sobie sprawę i nie może samo podejmowac decyzji.

Opracowała:

Karolina Wrona

Komentarze do: Nieletni transseksualiści - czyli o zaburzeniach identyfikacji płciowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz