Szukaj

Jazda konna – wpływ na zdrowie i samopoczucie

Jeździectwo to termin, który określa wszystkie konkurencje z wykorzystaniem koni, natomiast jako dyscyplina olimpijska funkcjonuje od 1900 roku do dziś. Międzynarodowa Federacja Jeździecka ustaliła następujące sporty konne: ujeżdżanie, skoki przez przeszkody, powożenie, woltyżerka, rajdy długodystansowe, reining i wszechstronny konkurs konia wierzchowego.

Jazda konna – wpływ na zdrowie i samopoczucie

Jazda konna zyskuje dziś wielu zwolenników, a pasjonaci jeździectwa przeznaczają coraz większe sumy na sprzęt i treningi niż jak to było dotychczas. Co sprawia, że ten sport jest tak popularny? Czy elegancja, klasa i styl zachęcają wielu do ujeżdżania, czy jednak możliwość obcowania z niesamowitymi zwierzętami jakimi są konie? Warto wiedzieć, jakie pozytywne efekty niesie za sobą uprawianie tej dyscypliny.

Zdrowotne efekty jazdy konnej

Wpływ jazdy konnej na kondycję i sprawność

Po pierwsze, jazda konna rozwija równowagę oraz koordynację. Od jeźdźca oczekuje się ruchów, które wymagają dużej świadomości własnego ciała. Podczas przejażdżki angażujemy mięśnie nóg, brzucha, ramion, a nawet pleców. Często mówi się, że podczas uprawiania tego sportu kładzie się nacisk na równowagę i koordynację, a nie na siłę fizyczną. Dodatkowo jazda stępem (najwolniejszy chód wierzchowca) wspomaga pracę organów wewnętrznych, a nawet stymuluje działanie wątroby i procesy trawienia. Uprawianie tej dyscypliny pozwoli spalić mnóstwo kalorii, wyrzeźbić ciało i wspomóc pracę metabolizmu.

Psychiczne aspekty jazdy konnej

Pokonanie pierwszej słabości przychodzi w momencie wejścia na wierzchowca. Mówi się, że zwierzę jest lustrzanym odbiciem emocji jego jeźdźcy i doskonale wyczuje jego lęk. Wielu ludzi, którzy kiedyś pierwszy raz wsiadali na konia, wspomina, że dzięki tej dyscyplinie zaczęli pokonywać swoje bariery, stopniowo ucząc się nowych rzeczy. Oswajanie się z jazdą i zwierzęciem jest jak droga pod górę, a każdy następny krok to kolejny szczebel na drabinie swoich możliwości. Badania wykazują, że ciągła nauka tego sportu zapobiega... utracie pamięci. Podczas treningu musimy pamiętać o pracy dwóch stron naszego ciała, przez co koordynujemy działanie obu półkuli mózgu, podtrzymując jego sprawność. Dlatego jeździectwo daje możliwości ciągłego kształcenia się i co za tym idzie, osiągania sukcesów.

Emocjonalne efekty jazdy konnej

Jazda konna od najmłodszych lat

Dużo mówi się o tym, że dzieci uczące się jeździectwa podejmując nowe wyzwania, kształtują siebie, swoją osobowość i szlifują bardzo ważną cechę - systematyczność. Ponadto z każdym kolejnym treningiem budują wiarę w siebie, w swoje nieograniczone możliwości, które są niezbędne w dorosłym życiu.

Jeździectwo dla starszych

Jeśli ktoś uważa, że jazda konna to dyscyplina dla młodych ludzi, jest w błędzie. Przygodę z jeździectwem można zacząć w każdym wieku, jednakże specjaliści zaznaczają, aby to była dobrze przemyślana decyzja.

Samopoczucie jeźdźców

Zarówno zawodowcy jak i amatorzy są zgodni, że jeździectwo wpływa na wiele cech charakteru. Obcowanie ze zwierzęciem kształtuje wytrwałość, wrażliwość, szacunek, opiekuńczość, pewność siebie, spokój i harmonię. Ma to przełożenie na życie osobiste, ponieważ wielu jeźdźców angażuje się w wolontariaty i fundacje, zwłaszcza te pomagające bezdomnym i pokrzywdzonym zwierzętom.

Jazda konna a samopoznanie

Kontakt z koniem może wiele nauczyć człowieka. Podczas utrzymywania dłuższej relacji ze zwierzęciem, może on pokazać swojemu jeźdźcy jego wady i niedoskonałości. Dzieje się tak ponieważ, jak już wspomniano wcześniej, koń jest odbiciem lustrzanym człowieka. Dodatkowo wierzchowiec uczy pokory, która jest niezbędną cechą do dalszych praktyk i treningów.

Przyjaźń w jeździe konnej

To uczucie na pewno pojawi się, kiedy człowiek utrzymuje z koniem dłuższą i bliższą relację. Tworzy się między nimi swoista więź emocjonalna, która może być lekarstwem dla jeźdźcy i odskocznią od codziennych obowiązków i problemów. Dobrze jest po ciężkim dniu odbyć dłuższą jazdę, która oczyści człowieka z nerwów i trosk oraz wprowadzi harmonię, niezbędną do bezstresowego funkcjonowania.

Hipoterapia a jazda konna

Czym jest hipoterapia?

Hipoterapia to pewien rodzaj terapii osób niepełnosprawnych. Najczęściej jest kojarzona z jazdą konną oraz ze wszystkimi czynnościami związanymi ze zwierzęciem. Należą do nich między innymi kontakt z wierzchowcem, głaskanie, czyszczenie oraz wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, które dają radość uczestnikom leczenia.

Efekty hipoterapii

Badania wykazały, że ta terapia ma bardzo dobry wpływ na psychikę osób niepełnosprawnych. Wkroczenie do nowego środowiska, jakim może być stajnia, jest nowym doświadczeniem, które ma niebagatelny wpływ na postępy w leczeniu. Dodatkowo zajęcia wykonywane przy koniach rozwijają mięśnie, dlatego są ważnym elementem rehabilitacji. Leczenie poprawia sprawność manualną i koordynację ruchową. Hipoterapia jest przede wszystkim sposobem na psychoterapię, ponieważ do jeźdźcy docierają bodźce sensoryczne, równoważne oraz wzrokowe, poprawiające jego percepcję. Nie można również nie wspomnieć o radości i przyjemności jaką uczestnik terapii otrzymuje dzięki współpracy ze zwierzęciem. Trzeba jednak pamiętać, że osoby chore na padaczkę oraz upośledzone w stopniu głębokim nie powinny korzystać z tego leczenia.

Autor: Zuzanna Majeran

Komentarze do: Jazda konna – wpływ na zdrowie i samopoczucie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz