Szukaj

Zwierzęcy model ujawnia krytyczną rolę genu w raku płuc

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z The Scripps Research Institutue w USA wykazali właśnie, że gen, o którym od dawna wiadomo, że powoduje raka i związany jest z wieloma nowotworami złośliwymi, odgrywa krytyczną rolę w rozwoju niedrobnokomórkowego raka płuc, który jest najpowszechniejszą postacią tej choroby.Badanie, opublikowane w Cancer Research, przeprowadzono na zwierzętach. Ustalono, że gen Notch 1 jest krytycznym regulatorem rozwoju guza nowotworowego.

Nowe informacje powinny przełożyć się na opracowanie nowych terapii dla pacjentów, którzy cierpią na niedrobnokomórkowego raka płuc.

Znany onkogen Notch 1 jest niezbędny do przeżycia komórek raka. W eksperymentach laboratoryjnych, zrealizowanych na ludzkich komórkach i na zwierzętach, udowodniono, że supresja tego genu powoduje śmierć komórek nowotworowych.


Prof. Joseph Kissil, kierujący tym badaniem, mówi: - Sygnalizacja Notch okazała się ważnym celem w wielu typach nowotworów. Bieżące terapie, które namierzają tę ścieżkę, wpływają na wszystkich członków rodziny Notch. A to jest związane z toksycznością. Nasze badanie identyfikuje Notch 1 jako krytyczny docelowy onkogen, a przynajmniej w tej powszechnej postaci raka płuc.

Amerykańskie badania pokazują, że Notch 1 niezbędny dla początkowego wzrostu guza, gdyż znosi p53, czyli dobrze znaną proteinę antynowotworową, zwaną strażnikiem genomu, gdyż zapobiega mutacjom genetycznym.

Proteina p53 może naprawić uszkodzone komórki, albo zmusić je do apoptozy.

Zwierzęce modele wykazały, że inhibicja Notch 1 skutkuje dramatyczną redukcją początkowego wzrostu guza, zwiększoną stabilnością p53 oraz większą apoptozą chorych komórek.

Odkrycia te mają wielkie znaczenie dla badań nad powiązaniami aktywności Notch 1 i słabymi prognozami u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc.

Komentarze do: Zwierzęcy model ujawnia krytyczną rolę genu w raku płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz